دانش و فناوریشبکه های اجتماعی

بازار پر شور خودنمایی در شبکه اجتماعی اینستاگرام

اینجا کلیه چیز روی دایره میباشد و اشخاص، پا در دنیایی گذاشته‌اند که آغشته به عرض‌اندام و دنیوی گرایی میباشد؛ دنیایی خوش آب و رنگ که بعضا از اشخاص را سا‌عتها مشغول خویش نموده یا این که خوب میباشد بگوییم دنیایی از لایک و تعامل‌های خیر چندان مؤثر که حسابی داغ میباشد.

درین عالم تجملات و عرض اندام سخن اولیه و انتها را میزند؛ وقتی که تصاویری از یک هجرت عاشقانه به شمال و یا این که اقامت در یک هتل پنج ستاره در دسترس باشد، دور و بر نیز برای عرض‌اندام به طور کاملً آماده میباشد.

اشخاصی که حتی از فضا ویلای خویش، خودروهای لاکچری و حتی غذاهای گران‌قیمت بی آلایش نمی‌گذرند و تا‌وقتی‌که تنور عرض اندام داغ میباشد هر آنچه که ذیل چنته دارا هستند را رو می‌نمایند تا از قافله دیده و هم چشمی‌ها عقب نباشند.

فضایی که خود نمایی و از ذهن بردن حجاب همگانی، تیشه بر ریشه اصالت خانوادگی و قیمت‌های اجتماعی می زند؛ دنیایی آغشته به خود نمایی که اشخاص پیرو آن می‌باشند تا توسط خود نمایی‌های تعدادی روزه، خویش را از سایرافراد برتر نماد دهند.

زیر تأثیر قرار دادن طریقه‌های فردی

این مسئله وقتی که با یک روانشناس بالینی مطرح شد به خبرنگار مهر اظهار کرد: در سال‌های اخیر، اینستاگرام به یک کدام از کانال‌های اجتماعی پر استفاده در دنیا تبدیل شد‌ه‌است که تأثیرات عمیقی بر روی معاش یوزرها این گوشه و کنار ساخت و ساز نموده است؛ این محیط گهگاه آنقدر در معاش فردی یوزرها نفوذ نموده است که میتواند مدل کلی معاش‌شان به عنوان مثال بینش‌های فردی در معاش‌شان را نیز زیر تأثیر قرار دهد.

مهدی صدقی خاطر نشان نمود: گرچه اینستاگرام مزیت‌های فراوانی برای پرورش کسب و امور داشته میباشد و با تعداد یوزرها بالا، مخصوصاً در ۲ سال اخیر و با اعتنا به وضعیت کرونایی در سراسر عالم که کسب و امور از رونق افتاده میباشد و بیشتر عموم متمایل به معامله‌های اینترنتی دارا‌هستند میتواند بستر قابل قبولی برای یوزرها ساخت و ساز نماید البته نباید از بلاهایی که قادر است یقه‌گیر یوزرها باشد غافل شد تا آنجا که می تواند دلایل روحی- خل وچل بالایی نیز به یاور داشته باشد.

دامن زدن به مقایسه‌های اجتماعی

وی افزود: یکی از این مضرات، دامن زدن به مقایسه‌های اجتماعی است که کاربران آن گاهی ساعت‌ها خود را درگیر زندگی کسانی که قطعاً دستخوش تحریف‌های بالایی هستند و صرف هدفی که می‌خواهند به این برسند درگیر می‌کنند.

این روانشناس بالینی معتقد است: همین موضوع می‌تواند یک حس ناکافی بودن و نادرست از زندگی خود به فرد بیننده انتقال دهد؛ از ظواهر زندگی گرفته تا مسائل شخصی او که اکثراً این حس را در کاربران به وجود می‌آورد که زندگی‌شان ایده‌آل نیست و کاربر حس بدی نسبت به خود پیدا می‌کند که چرا من آنقدر خوب و کافی نیستم یا زندگی من برای من کافی نیست.

منفی بین شدن و کمبود انگیزه در زندگی

صدقی در ادامه افزود: همین مسئله باعث منفی بین شدن و کمبود انگیزه در زندگی می‌شود که می‌تواند فرد را به انزوا بکشاند و باعث کم‌رنگ شدن ارتباطات اجتماعی در سایه از بین رفتن اعتماد به نفس کاربران می‌شود که در اکثر مواقع، منجر به افسردگی و اضطراب در بین افراد می‌شود که با ایجاد اختلال، زندگی نرمال فرد را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

همین مسئله باعث منفی کمبود انگیزه در زندگی می‌شود که می‌تواند فرد را به انزوا بکشاند

او ادامه داد: چک کردن لایک، کامنت‌ها و تعامل‌های نه چندان مؤثر دقت زیادی از کاربران خواهد گرفت و فرد بدون اینکه متوجه باشد غرق در این دنیای خوش آب و رنگ خواهد شد؛ حال بماند تأثیر نهایی در طول روز، بسته به پاسخ‌های مثبت و منفی گرفته شده ناشی از گشتن در این فضای مجازی است.

خبر پیشنهادی:   این آخرین فرصت شما برای دریافت 100 پوند از مک بوک پرو 14 و 16 اینچی جدید اپل است.

به گفته این روانشناس بالینی، اگر شبکه‌های اجتماعی به شکلی درست مورد استفاده قرار نگیرند می‌توانند آثار مخربی بر جای بگذارند که مصرف کنندگان مواد مخدر و اکس درگیر آن‌ها هستند.

بازار داغ خودنمایی و تجمل گرایی در اینستاگرام

صدقی بیان کرد: نکته حائز اهمیت این است که اگر نحوه استفاده درست از این فضاها را به دست بیاوریم قطعاً حال بهتری نصیب ما خواهد شد.

وی گفت: متأسفانه افرادی که به اینستاگرام اعتیاد پیدا کرده‌اند همواره از این نگران هستند که پستی را از دست بدهند و آن‌را لایک نکنند یا بر عکس این ماجرا می‌تواند اتفاق بیفتد که برای همیشه صفحه خود را باز گذاشته و ساعت‌های طولانی درگیر این مسئله هستند که ظاهراً سندروم Fomo ( ترس از دست دادن ) با توجه به شرایط گفته شده رواج پیدا کرده است.

این روانشناس بالینی افزود: در نهایت کاربرانی که تحت تأثیر شخصیت‌های اینستاگرامی هستند باید باور کنند که زندگی واقعی آن‌ها نیز مثل من و شماست و آن‌ها هم درگیری‌های روزمره دارند اما خیلی از آن‌ها لذت‌های اصلی زندگی را در قبال درگیری‌های اینترنتی از دست می‌دهند.

لزوم افزایش آگاهی در بهره گیری از این فضاها

صدقی بیان کرد: سخن آخر اینکه تمامی این پیامدهای منفی از ماهیت این شبکه اجتماعی یا هر شبکه اجتماعی دیگری ناشی می‌شود؛ یعنی نمی‌توان گفت اینستاگرام سبب افسردگی یا اختلالات دیگر می‌شود بلکه نحوه استفاده کاربران می‌تواند زندگی اجتماعی یا شخصی ما را دستخوش پیامدهای نامناسب کنند.

نمی‌توان گفت اینستاگرام سبب افسردگی یا اختلالات دیگر می‌شود بلکه نحوه استفاده کاربران می‌تواند زندگی اجتماعی یا شخصی ما را دستخوش پیامدهای نامناسب کنند

وی در پایان گفت: هر چقدر آگاهی خود را در بهره بردن از این فضاها بالا ببریم می‌توانیم از گزند و آسیب‌های این فضاها نه تنها دور باشیم بلکه به موفقیت‌های خوبی نیز می‌توان دست یافت به خصوص در زمینه‌های معرفی کسب و کار.

سلطه ارتباطات بر تمام شئونات زندگی

یک دکترای جامعه شناسی نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: این موضوع قابل پیش بینی بود؛ به گونه‌ای که جامعه شناسان ارتباطات جمعی همانند مارشال مک لوهان، هارولد لاسول و دیگر جامعه شناسان فرانسوی این موضوع را مطرح کرده و به سلطه رسانه، فضای مجازی، رسانه‌های جمعی اشاره کرده و به عبارتی قرن بیستم را قرن ارتباطات نامیده بودند.

بازار داغ خودنمایی و تجمل گرایی در اینستاگرام

امان اله قرایی به سلطه ارتباطات بر تمام شئونات زندگی، تغییرات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، روحی و روانی اشاره کرده و افزود: ارتباطات جمعی در سال‌های گذشته تلویزیون و رادیو بود اما در حال حاضر پای فضای مجازی به زندگی افراد باز شده و بدین وسیله دیوارها را فرو ریخته است.

خبر پیشنهادی:   بهترین معاملات دوشنبه سایبری نینتندو سوییچ 2021

وی ادامه داد: امروزه دیگر در مقابل فضاهای مجازی مانعی وجود ندارد و در حال حاضر اسیر و تابع فضای مجازی هستیم به گونه‌ای که اراده را از آدمی سلب کرده است.

این دکترای جامعه شناسی معتقد است افراد تحت سلطه فضای مجازی قرار گرفته‌اند و همین موجب شده است تا افکار، اندیشه، ذهن و سبک زندگی افراد نیز تغییر یابد.

افراد تحت سلطه فضای مجازی قرار گرفته‌اند و همین موجب شده است تا افکار، اندیشه، ذهن و سبک زندگی افراد نیز تغییر یابد

قرایی مقدم گفت: افراد حتی در ایستگاه اتوبوس، مترو و حتی در درون خانه گوشی به دست بوده تا جایی که از جهان اطراف خود غافل می‌شوند چرا که مغز را تسخیر کرده است.

وی به اینکه امروزه سلب اراده بشری توسط فضاهای مجازی گفت: در حال حاضر در درون خانواده‌ها روابط موزاییکی در حال جریان است یعنی در کنار همدیگر زندگی می‌کنند اما همدیگر را درک نکرده و بی خبر هستند.

به گفته این دکترای جامعه شناسی، فضای مجازی پدید آورنده روابط موزاییکی است و افراد را از همدیگر دور کرده است و ناخواسته افراد را به سمت روابط نامشروع و … می‌کشاند.

بازار داغ خودنمایی و تجمل گرایی در اینستاگرام

سلطه فضای مجازی شوخی نیست

قرایی مقدم افزود: سلطه فضای مجازی شوخی نیست و امروزه خواب‌، رؤیا و آرزوهای آدمی نیز بر اساس فضای مجازی شکل می‌گیرد و نوع فرزند آوری، همسر نیز از این قاعده مستثنی نیست.

سلطه فضای مجازی شوخی نیست و امروزه خواب‌، رؤیا و آرزوهای آدمی نیز بر اساس فضای مجازی شکل می‌گیرد

وی از رواج فخرفروشی در فضاهای مجازی یاد کرده و ادامه داد: افراد با به نمایش گذاشتن میز نهار خوری، منزل و حتی غذای خود به دنبال کسب اعتبار هستند؛ پیتیریم سوروکین نیز معتقد است که مادی گرایی و حس گرایی، تعریف کننده افراد هستند.

این دکترای جامعه شناسی بیان کرد: امروزه معنویات کم‌رنگ تر شده و ارزش انسان‌ها در فضاهای مجازی بر حسب مادیات سنجیده می‌شود.

یک فضایی که ستون‌های آن بر پایه خودنمایی و اغراق بنا شده است؛ دنیایی که افراد تمام مسائل شخصی خود را در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا از قافله چشم و هم چشمی عقب نمانند.

دنیایی که اگر به همین منوال پیش رود روابط خانوادگی را کم‌رنگ کرده و مهم‌ترین مسائل در زندگی افراد بر پایه همین خودنمایی‌ها برنامه ریزی خواهد شد که چیزی به جز سنجیده شدن ارزش انسان‌ها بر حسب مادیات نبوده و افراد با توجه به اینکه با گرایش به سمت این افکار که زندگی آنها ایده آل نیست رفته رفته زندگی زوجین را به تباهی می‌کشاند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا