اکو سیستم

تیمی در صنعت سازه ها با استارتاپ ژئومارس

یکی استارتاپ هایی که هم با شتابدهنده گذر همیاری داشت و اینک نیز حمایت هاب شیراز را دارااست، استارتاپ ژئومارس میباشد. یک دسته برنده که ایده مشقت را برای ایفا تعیین نموده است. گفتگویمان را دنبال فرمایید:

لطفا خودتان را معرفی فرمائید:

مخلوق امین کاشفی بنیانگذار استارتاپ ژئومارس، فارغ التحصیل فوق لیسانس فن عمران بنا از دانش کده شیراز هستم. از سال 95 قصد به ورود تکنولوژی به صنعت گرفتیم. در مسیر اتصال فضای آکادمیک به صنعت به معضل های متعددی برخوردیم و حتی باخت خوردیم ولی ناامید نشدیم و مجدد فعالیت خویش را شروع کردیم.

ژئومارس دقیقا چه عمل میکند؟

از سال 95 با دسته های مختلفی همیاری کردیم البته سود ای نتایج نشد اما اکثر زمان ها تلاشهای ما درین مقطع این بود که عده ای با خصوصیت های منحصربه‌فرد را وارد دسته کنیم و استارتاپ ژئومارس از اوایل 1400 در موضوع یکسری تکنولوژی لانچ کردیم.

اولی موضوع تکنولوژی که وارد آن شدیم، به کارگیری از پسماندهای صنعتی و ضایعاتی بود که یا این که در جمهوری اسلامی ایران کاربردی نداشتند و یا این که سوله ها با دفن آن ها نقص‌ داشتند. ما با استعمال از این پسماندها در پوسته تکنولوژی که در آن تصویب نوآوری ایالات متحده را نیز داریم، سرامیک هایی ساخت و ساز کردیم که از خصوصیت های مخصوص به شخصی برخوردار می‌باشند مثل سرامیک های مقاوم در قبال حرارت، سایش و جاذب اشعه. ما در همه این سرامیک ها از ضایعات صنعتی و ضایعات ساکن (که در بخش ها مخصوصا محروم مثل سیستان و بلوچستان وجود داراست) به کار گیری می‌کنیم و به آن‌ها مالیات بر ارزش افزوده میدهیم.

نصیب دیگر استارتاپ ما در مورد مکانیک و رباتیک فعالیت می کند؛ در این مورد با پرینترهای سه بعدی (FDM) و آن گاه پرینترهای سرامیک و بتن شغل را استارت کردیم.

درواقع در گروه ما، از عده ای از متخصصان علم های متفاوت چه در درون و چه بیرون از جمهوری اسلامی ایران مستعمل میباشد.

پروسه گروه سازی و تشکیل اشخاص دسته چطور بوده؟

امروز صرفا 50% تیمی که در سال 95 تشکیل شد، باقی‌مانده میباشد؛ چراکه در سال 95 ما تجربه مجموعه سازی نداشتیم و همین سبب ساز به ناکامی ما شد. البته شاکله اساسی دسته را با دوستانی که سپس تجربه، با ما همیاری کردند، صورت دادیم؛ دوستانی مانند: پزشک معالج نوید رنجبر، مهندس مصطفی شفیعی، مهندس عرفان کاشفی، خانم مهندس آیگین اریادی. اکنون می اقتدار اعلام کرد به گروه مهم رسیدیم که در زیرشاخه های گوناگون مثل رباتیک، اپ نویسی، عمران، مواد و کامپیوتر فعالیت می کند.

درین مسیر به چه معضل هایی برخوردید؟

ما با بحران های متعددی برخوردیم، البته مطرح ترین آن تامین مالی میباشد. برای حل این بحران، آقای مهندس پوریا قدیر که مدیرعامل شتابدهنده گذر نیز میباشند و همینطور آقای مهندس نیک محمدی مدیریت استدلال هاب شیراز به ما یاری کردند که امید‌وار‌یم این مسیر ادامه دار باشد. چون زحمات اکثری برای این مسیر گرفته گردیده و حدود 10 سال پژوهش ها درین راستا انجام شده؛ گروه پژوهش ها هیچ زمان توقف نداشته و مقاله ها خروجی، مدام جزو مقاله‌ها برتر بوده. ما اختراعات در سطح بالا را به ثمر رسانده ایم و کوشش کردیم، تکنولوژی هایی را وارد کشور ایران کنیم که تا به اکنون ساخت نشده میباشد. حتی عبد، شانس علم آموزی در شایسته ترین دانش گاه های جهان را داشتم البته ترجیح دادم تا علم و تکنولوژی آپدیت را مستقر سازی کنیم و برای میهن شغل کنیم.

آیا با هاب شیراز در هم اکنون همیاری میباشید و یا این که گذر؟ فعلا در کدام حوزه‌ ساکن می‌باشید؟

ما اکنون در شیراز مستقریم و دو محل کار و آزمایشگاه در شیراز داریم؛ اولی سرمایه پیش بذری را از تیم گذر گرفتیم؛ برای مرحله سیدمانی، همیاری خویش را با هاب شیراز ادامه دادیم، هرچند دسته گذر همچنان با ما در همیاری میباشد. یکی‌از محل های استقرار شتابدهنده گذر “جزیره کیش” میباشد؛ البته در آینده تیم گذر قصد دارااست که یک کدام از شعبه های خویش را در شیراز تصویب نماید. البته از آنجایی که گذر اینک در شیراز استقرار ندارد، بضاعت و توان سپرده گذاری بیشتری بر روی مجموعه مارا ندارد؛ البته به طور کلی امداد های متعددی به ما در راستای تشکیل داد مثال های نخستین و مشابه سازی کردند.

آیا از پتانسیل های حوزه‌ آزاد شتابدهنده گذر برای استارتاپ خویش استعمال کردید؟

نرم افزار های شتابدهنده گذر برای گروه ما، غالبا فرامنطقه ای میباشد و کشورهای کناره خلیج عجم مثل امارات، قطر و عمان را زیرنظر دارا هستند تا ما بتوانیم هم در نمایشگاه ها و هم سرمایه گذاران فرنگی وارد تعامل شویم و نوعی همیاری میان المللی صورت بگیرد.

آیا در راستای صادرات متاع، طرحی دارید؟

متاسفانه در مسئله سرامیک، به جهت مشکلاتی که در مرزوبوم به آن برخوردیم، نتوانستیم عمل را بیشتراز این پیش ببریم و تا یک سری ماه آینده مانور چندانی روی صادرات آن نمی دهیم، چون مجموع مواد آن داخلی میباشد. ولی در مورد پرینترها، طی حرف هایی که با لبه خلیج عجم داشتیم، با استقبال متعددی مواجه شدیم؛ چراکه این کشورها علی الخصوص امارات و قطر نیاز به‌این تکنولوژی ها دارا هستند و مصمم میباشند که‌این نوع تکنولوژی ها را در آغاز در مرزوبوم خویش پیاده سازی نمایند و به نوعی حریف کشورهای اروپایی و آمریکایی شوند.

فعلا ما در حالا ایجاد کرد مثال هایی در اسکیل های حقیقی وواقعی هستیم که‌این مثال ها مخارج بسیار بالایی دارا‌هستند؛ لذا در تلاشیم که‌این تامین مالی را صورت دهیم تا بتوانیم به مثال های Real Scale دسترسی داشته باشیم و بعد از آن به ساخت‌و‌ساز انبوه درکشور و صادرات می رسیم.

آیا در مرزو بوم رقیبی دارید؟

در موضوع سرامیک، کل تکنولوژی چه در باطن کشور ایران چه کلاً جهان وابسته به خودمان میباشد؛ چراکه US Patent بالاترین تصویب ابتکار عالم را در چنگ داریم. به همین استدلال تلاش می‌کنیم تا به طور کامل محتاطانه آن را پیش ببریم و به شایسته ترین صورت ممکن آن را ایفا کنیم. در مسئله پرینترها، پرینترهای  FDM در کشور‌ایران زیاد میباشد؛ ولی در موضوع پرینترهای سرامیک و بتن، در جمهوری اسلامی ایران تعدادی مجموعه به طور موازی در این باره فعال می‌باشند ولی اینکه تا چه حد پیشرفت کرده باشند، اطلاعی ندارم البته در عالم حدود 10 مملکت، این پرینترها را با مبالغ بسیار بالا می‌سازند. هرچند پرینترهایی که ما میسازیم از خصوصیت های اختصاصی به شخصی برخوردار‌است که پس از نشر پتنت آن، داده ها بیشتری را می‌توانیم در مشت همگان در اختیار بگذاریم.

آیا در مسیر خویش، چالشی در به دست آوردن مجوز داشتید؟

از آنجایی که‌این تکنولوژی با صنعت ساختمان و سیمان سرو فعالیت دارا‌هستند، نیاز به تایید صلاحیت مسکن و شهرسازی، نظام مهندسی و نهاد های ذی ربط آن داراست. حرف هایی که با دوستان دراین باره داشتیم، مساله ای در مسئله وصال به استانداردها نداشتیم چون همه این تکنولوژی ها بر شالوده استانداردهای جهانی بوده، هرچند چهت نیل به آن استانداردها نیاز به مخارج گزافی میباشد که‌این هزینه ها را به بعداز جذب سرمایه موکول کردیم تا بوسیله سرمایه جذب گردیده، پیگیری های مورد نیاز را ایفا دهیم و تفکر میکنم مشکلی دراین مورد نخواهیم داشت؛ هرچند فعلا مدرک نانواسکیل در مسئله سرامیک داریم.

چه طرحی برای بسط  فرآورده خویش دارید؟

بازاریابی این نوع تکنولوژی ها، مستلزم متخصصانی میباشد؛ شتابدهنده گذر و دسته هاب شیراز نیز تحت عنوان رابط میتوانند ما‌را به اشخاص و یا این که افراد حقوقی دارای ربط متصل نمایند. ما مسیر مارکتینگ را با فعال‌ساز‌ی وب سایت شروع کردیم و بعد با حضور در نمایشگاه های داخلی و فی مابین المللی و ایونت های داخلی و فرنگی آن را ادامه می‌دهیم چون از این روش با اشخاص سرمایه گذار این حوزه خواهیم توانست آشنا شویم؛ هرچند در یک سری ایونت داخلی، مدیریت خزانه مسکن و دکتر معالج ستاری بسیار از طرح استقبال کردند و معتقد بودند که‌این طرح قادر است بستر ساز تحول در مرزوبوم باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا