اقتصاد بین المللبین الملل

عملیات بازار باز بانک‌ها عامل کاهش تقاضا در بازار سرمایه؟/ جریان خروج پول از بورس را بررسی کنید

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پرتو، معاملات سهام همواره با دوره رکود و رونق همراه بوده است و وجود رکود در بازار را نمی توان چیز عجیبی دانست بلکه رکود حاکم بر بازار است. . برای مدتی عمیق و بی سابقه بوده است. این کشور به تصمیمات اتخاذ شده توسط مقامات برای بهبود وضعیت بازار احترام نمی گذارد.

کارشناسان رکود بورس بر این باورند که تا به حال پیش نیامده است که بازاری وارد رکود شود و به رونق برنگردد، غیرممکن است. البته لازم به ذکر است که نمی توان لحظه دقیق ورود بازار به دوره رونق را اعلام کرد.

سهامداران همچنان امیدوارند که بازار سهام در دولت جدید فعال شود

سهامداران بازار سرمایه که از عملکرد دولت قبل ناامید شده اند، امیدوارند دولت جدید به وعده های خود در بورس عمل کند. به عبارت دیگر، با روی کارآمدن دولت سیزدهم، بسیاری از سهامداران انتظار تغییر روند بورس را داشتند. بازار سرمایه از ابتدای تیرماه با اطمینان از اجرایی شدن تصمیمات دولت دوازدهم وارد فاز صعودی متعادل شد. شاخص در این زمان از یک میلیون و 100 هزار واحد به یک میلیون و 600 هزار واحد افزایش یافت.

اما با روی کار آمدن وزرای دولت سیزدهم، بازار سرمایه به یکباره رو به افول گذاشت. در این زمان بازار سرمایه به دلیل شناسایی برنامه های جدی دولت در زمینه کنترل تورم، کاهش کسری بودجه و متعادل نگه داشتن نرخ ارز واکنش منفی نشان داد.

این امر باعث شد تا بورس در بازه زمانی 70 روزه از ابتدای شهریور تا پایان هفته اول آبان شاهد خروجی زیادی از سهامداران حقیقی باشد. در این دوره 44 روزه، در 11 روز شاهد ورود وجه نقد و در 33 روز باقی مانده، خروجی نقدی بودیم. در مجموع در این مدت خروج پول از بازار سرمایه حدود 165 میلیارد ریال بوده است.

این حجم خروج از پول از بورس از ابتدای سال تاکنون بی سابقه بوده است. بسیاری از کارشناسان خروج پول از بازار سرمایه که در 15 ماه گذشته به یک مساله عادی در بورس تبدیل شده است را موجب کاهش نقدینگی و تقاضا در بورس می‌دانند.

عملیات بازار باز بانک‌ها عامل کاهش تقاضا در بازار سرمایه؟/ جریان خروج پول از بورس را بررسی کنید

چه کسانی اوراق بهادار را در بازار سرمایه می فروشند؟ این موضوع باعث شده است تا در هفته های اخیر بازار سهام دچار رکود شود. کاهش ارزش معاملات خرد به پایین ترین سطح در ماه های اخیر نشان دهنده این موضوع است. به عبارت دیگر، دلیل ورود بازار سرمایه به دوره رکود شدید، وجود ابهامات متعدد در بازار سرمایه مانند نرخ ارز و برنامه دولت برای فروش اوراق بهادار در بازار سرمایه است. فضای نگران کننده ای را در این بازار ایجاد کرد.

یکی از موضوعاتی که این روزها مطرح می شود بحث اوراق بهادار در بازار سرمایه است. مجید عشقی رئیس سازمان کارگزاری در این باره می گوید: عمده تامین کسری بودجه دولت از محل تولید دارایی خواهد بود. دولت در 40 روز گذشته حتی یک ریال اوراق در بازار سرمایه نفروخته است.

اما باید توجه داشت که بازار سرمایه در این مدت شاهد عملیات بازار آزاد بانک ها بوده است. این موضوع باعث شده تا ارزش معاملات در فرابورس در روزهای خاصی از هفته افزایش قابل توجهی داشته باشد و این موضوع به گفته بسیاری از کارشناسان تاثیر زیادی در کاهش تقاضا در هفته های اخیر داشته است.

از آنجایی که بازار سرمایه در حال حاضر در رکود شدیدی به سر می برد، سهامداران باید توجه داشته باشند که بازار به ناچار مسیر خود را تغییر می دهد و روند فعلی بازار به رونق منجر می شود، اما زمان دقیقی برای خروج از آن وجود ندارد. بازار از رکود و از سرگیری رونق آن خبر داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا