ارز دیجیتالاقتصادی

GMX و dYdX برای بالاترین موقعیت مشتقات غیرمتمرکز رو به رو می شوند


دو پلتفرم اصلی مشتقات غیرمتمرکز، dYdX و GMX، در مورد حجم نقدینگی و معاملات رودررو هستند.

حجم معاملات روزانه سوآپ دائمی در dYdX بین 340 میلیون دلار تا 2.6 میلیارد دلار در ماه مارس بر اساس داده های CoinGecko متغیر بود. در مقایسه، GMX کمتر از 500 میلیون دلار در حجم معاملات روزانه انجام داد.

حجم بهره باز (OI) که تعداد قراردادهایی را که معامله گران در هر دو بورس دارند اندازه گیری می کند، نزدیک تر از حجم معاملات است. CoinGecko گزارش شده است که OI GMX فقط در Arbitrum از مارس 2023 بین 170 تا 200 میلیون دلار بوده است. در همان زمان، حجم OI dYdX است ماند بین 330 تا 260 میلیون دلار

قابل ذکر است که نسبت بین معاملات و حجم OI در dYdX بیشتر از GMX است. تورم حجم معاملات در dYdX را می توان با انگیزه توکن DYDX برای افزایش حجم معاملات توضیح داد. گزارشی از IOSG ventures اشاره شد:

در مواردی که مشوق ها به طور صریح برای فعالیت های معاملاتی هدف قرار می گیرند، مانند dYdX، تعیین میزان وجود حجم معاملات بدون چنین پاداش هایی دشوار است.

از سوی دیگر، مدل GMX برای قرار دادن ارائه دهندگان نقدینگی در دارندگان توکن GLP در برابر معامله گران، در تسهیل معاملات بدون لغزش عمل کرده است. انگیزه نقدینگی از طریق توکن GMX منجر به افزایش ارگانیک تر در حجم معاملات GMX شد.

از نظر مقدار کل قفل شده، GMX پیشی می گیرد dYdX با ضریب 1.7، با 627 میلیون دلار در GMX در مقابل 356 میلیون دلار dYdX، به ازای هر DefiLlama.

با مقایسه حجم معاملات و OI و نقدینگی، هیچ برنده مشخصی بین این دو وجود ندارد. بنابراین، رقابت برای کسب رتبه برتر در معاملات غیرمتمرکز مشتقات مورد بحث است.

بهبودهای dYdX و GMX ردیف شدند

هر دو صرافی دارای مزایا و کاستی هایی هستند و به روز رسانی هایی برای امسال برای بهبود خطوط تولید آنها در نظر گرفته شده است.

گزارش IOSG اشاره کرد که به دلیل مشوق‌های تجاری قابل توجه، dYdX اختلاف زیادی به میزان 750 میلیون دلار بین کارمزدهای کسب‌شده و مشوق‌ها دارد، «این نشان می‌دهد که این پروژه مشوق‌های بیشتری نسبت به کارمزدها پرداخت کرده است».

با این حال، تیم dYdX اقداماتی را انجام داده است كاهش دادن تورم توکن طی شش ماه گذشته از 5.8 میلیون توکن در ماه به 2.7 میلیون در مدت مشابه رسیده است.

هدف تیم dYdX این است که «ارزش واقعی» را برای توکن DYDX با هدایت کارمزدهای معاملاتی و کارمزد تراکنش بلاک چین لایه 1 آن به سمت دارندگان، به دست آورد. آی تی برنامه ای برای راه اندازی زنجیره لایه 1 مستقل مبتنی بر کیهان در سال 2022 اعلام کرد.

اخیراً، این تیم راه‌اندازی موفقیت‌آمیز شبکه آزمایشی خصوصی زنجیره dYdX را انجام داده است که قرار است در ماه سپتامبر راه‌اندازی شود.

در حالی که GMX به حجم معاملات ارگانیک بیشتری نسبت به dYdX دست یافته است، جفت های معاملاتی محدودی از تنها چهار ارز دیجیتال ارائه می دهد: بیت کوین (BTC)، اتر (ETH)، Chainlink’s LINK (LINK) و Uniswap’s UNI (UNI). در همان زمان، dYdX تجارت در 37 ارز دیجیتال را ارائه می دهد.

تیم GMX در حال کار بر روی افزودن یک قرارداد هوشمند مصنوعی است که پشتیبانی از دارایی های متعدد را در پلت فرم معاملات دائمی امکان پذیر می کند.

GMX همچنین از تصمیم خود برای استقرار در Arbitrum به دلیل نقدینگی فراوان و ادغام با سایر پلتفرم های مالی غیرمتمرکز (DeFi) سود می برد. به عنوان مثال، GMX با Camelot، Olympus DAO، Umami Finance و سایرین در اکوسیستم Aribtrum شراکت ایجاد کرده است تا نقدینگی و استفاده را افزایش دهد.

از سوی دیگر، تصمیم dYdX برای ترک اکوسیستم اتریوم برای یک بلاک چین مستقل لایه 1 ممکن است از نظر سرعت و عملکرد خوب باشد. با این حال، می تواند تأثیر نامطلوب انزوای نقدینگی را تجربه کند.

چشم انداز فنی و جریان زنجیره ای

قیمت DYDX از ابتدای سال 2023 تا کنون 134 درصد افزایش یافته است، در حالی که در GMX 90 درصد از سال تا به امروز افزایش یافته است.

داده های نانسن نشان می دهد که کیف پول های «پول هوشمند» از ابتدای سال 2023 به شدت DYDX را انباشته کرده اند. این شرکت تحلیلی برای شناسایی معامله گران پرکار و فعال، حساب های پول هوشمند را علامت گذاری می کند.

مرتبط: 3 روشی که مشتقات رمزنگاری می توانند تکامل یافته و بر بازار در سال 2023 تأثیر بگذارند

از نظر فنی، DYDX با مقاومت در سطح اوج نوامبر 2022 در حدود 2.70 دلار مواجه است. اگر خریداران در شکستن بالاتر از این سطح موفق باشند، توکن می تواند سطوح شکست سال 2022 را در حدود 6.96 دلار هدف قرار دهد. در صورت رکود، حمایت حدود 1.77 دلار است.

نمودار معاملات روزانه DYDX/USD. منبع: TradingView

شرکت تحلیل رمزنگاری Lookonchain گزارش شده است انباشت نهنگ GMX در حدود 28 مارس، در مجموع 5 میلیون دلار. این پلتفرم از فروش 4.9 میلیون دلاری دیگری در 5 آوریل توسط حساب نهنگ دیگری خبر داد که برای خریداران دلگرم کننده است.

GMX در مارس 2023 به بالاترین حد خود یعنی 85.95 دلار رسید. با اوج سال 2022 در حدود 58.91 دلار به عنوان پشتیبانی، اگر توکن از سطح 85 دلار عبور کند، می تواند بالاتر رود.

GMX و dYdX برای بالاترین موقعیت مشتقات غیرمتمرکز رو به رو می شوند
نمودار قیمت GMX. منبع: CoinGecko

در حالی که مشخص نیست کدام پلتفرم از dYdX و GMX در معاملات غیرمتمرکز مشتقات حرف اول را می زند، تحولات برنامه ریزی شده برای این پلتفرم ها برای هر دو مثبت به نظر می رسد. توکنومیک و ساختار بازار توکن های بومی آنها هر دو نشانه های صعودی را نشان می دهند.