ارز دیجیتالاقتصادی

VeChain (VET) چیست و چگونه کار می کند؟

ویژگی‌های اساسی فناوری بلاک چین، از جمله تمرکززدایی، تغییرناپذیری، شفافیت و اتوماسیون، ثابت کرده‌اند که می‌توانند چندین مورد استفاده را برای مشاغل مختلف داشته باشند. با این حال، به دلیل هزینه‌های ایجاد و نگهداری برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین، استفاده کامل از مزایای آن برای شرکت‌ها دشوار و پرهزینه است.

با اتخاذ دفتر کل توزیع شده، بسیاری از پروژه ها تلاش کرده اند تا موانع ورود را کاهش دهند. VeChain یکی از این پلتفرم های بلاک چین است که برای بهبود استفاده گسترده از فناوری بلاک چین ساخته شده است. یکی از مهم‌ترین مسائلی که سازمان‌های زنجیره تامین با آن مواجه هستند، عدم شفافیت است که هدف بلاک چین از طریق امکان دادن به تجارت برای انجام معاملات مستقیم و بدون شخص ثالث است. همچنین به اشتراک گذاری داده ها بین ذینفعان اجازه می دهد و از افزایش یکپارچگی خدمات مالی و لجستیکی پشتیبانی می کند.

در این مقاله بلاک چین عمومی VeChain چیست، ویژگی‌های منحصر به فرد VeChain، نحوه کار VeChain (VET)، نحوه خرید VeChain و نحوه عملکرد VeChain Staking بحث می‌شود.

VeChain (VET) چیست؟

یک بلاک چین عمومی به نام VeChainThor برای استفاده گسترده از فناوری بلاک چین توسط شرکت‌هایی در هر اندازه‌ای در نظر گرفته شده است که به عنوان بلوک ساختمانی برای یک اکوسیستم بلاک چین سازمانی انعطاف‌پذیر و قابل توسعه عمل می‌کند.

به گفته VeChain، اتریوم برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز تجاری در مقیاس بزرگ (DApps) نامناسب باقی می‌ماند، در حالی که یک نقطه عطف مهم در فناوری است. به این دلیل است که اتریوم چارچوب حاکمیتی قوی ندارد تا تغییرات پروتکل سریع و شفاف برای رسیدگی به مشکلات یا پیشرفت‌های نوظهور را امکان‌پذیر کند.

همچنین، یک مدل اقتصادی مناسب در بلاک چین اتریوم وجود ندارد و کسب‌وکارها را از اجرای DApp‌های خود با هزینه‌های قابل کنترل و قابل پیش‌بینی محدود می‌کند. علاوه بر این، با توجه به اینکه قیمت اتر (ETH) چقدر نوسان دارد، شرکت‌ها ممکن است قیمت‌های اتریوم آتی یا هزینه نگهداری یک برنامه غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم را برای یک زمان خاص پیش‌بینی نکنند. بنابراین، چه چیزی VeChain را منحصر به فرد می کند؟

بلاک چین VeChainThor امیدوار است با استفاده از ویژگی‌های متا تراکنش، روش اجماع اثبات صلاحیت (PoA)، مکانیزم حاکمیت روی زنجیره و یک سیستم دو توکن منحصر به فرد، به مشکلات فوق رسیدگی کند.

ویژگی های متا تراکنش

برای پذیرش سازمانی، ویژگی‌های متا تراکنش VeChain، همانطور که در زیر مورد بحث قرار می‌گیرد، به کاربرپسند ساختن توسعه کمک می‌کند:

  • پرداخت چند طرفه: مدل فریمیوم یک برنامه غیرمتمرکز با طرح‌های منعطف تفویض کارمزد تراکنش‌ها به کاربران داخلی به راحتی فعال می‌شود. با پروتکل نوآورانه واگذاری هزینه VeChain، یک شرکت می تواند یک قرارداد هوشمند و حساب گاز تعیین شده برای مدیریت هزینه های گاز لازم برای استفاده از شبکه داشته باشد.
  • چرخه حیات تراکنش قابل کنترل: کاربران می توانند با استفاده از فیلدهای تراکنش Expiration و BlockRef، زمانی را که تراکنش اجرا می شود یا منقضی می شود، تنظیم کنند.
  • تراکنش چند وظیفه ای: توسعه دهندگان می توانند پرداخت های دسته ای را انجام دهند، تماس های زیادی را به عملکردهای مختلف قرارداد در یک تراکنش واحد بگنجانند و ترتیب تماس ها را با استفاده از تراکنش های اتمی چند منظوره کنترل کنند.
  • وابستگی تراکنش: کاربران می‌توانند وابستگی‌هایی را تنظیم کنند تا انجام تراکنش‌ها را تا زمانی که تراکنش مربوطه پردازش نشده است، متوقف کنند و اطمینان حاصل کنند که دستور اجرا نیاز تجاری را برآورده می‌کند.

مکانیسم اجماع POA

PoA به مشکلات مکرری که کسب‌وکارها با اتلاف انرژی و ارتقای بی‌اثر دارند می‌پردازد. اثبات صلاحیت VeChain کارآمد است زیرا:

  • به لطف قرارداد هوشمند داخلی، اگر Autority Masternodes به روز نشود، می توان از هارد فورک جلوگیری کرد.
  • قدرت محاسباتی کم برای دستیابی به امنیت شبکه و یکپارچگی اجماع مورد نیاز است.
  • این بنیاد به شدت هویت همه اپراتورهای Authority Masternodes را تأیید می کند.

حکومت

کمیته راهبری منتخب جامعه، که بر اکوسیستم VeChain نظارت می کند، تصمیم گیری می کند و تضمین می کند که آنها با کمک مکانیسم حاکمیت زنجیره ای (شامل مراحلی مانند پیشنهاد، تأیید و اجرا) انجام می شوند. از دیگر مزایای چنین سیستمی می توان به عدم اطمینان کمتر توسعه سازمانی و فنی به دلیل رای گیری مبتنی بر نقش اشاره کرد.

اقتصاد توکن دوگانه

اکوسیستم VeChain شامل دو توکن است: VeChain Token (VET) و VeChainThor Energy (VTHO). اولین توکن، VET، برای ایجاد دومین توکن VTHO، و برای پرداخت یا حواله به سایر کاربران VeChain استفاده می شود. با توکن VTHO، کارمزد تراکنش ها تسویه می شود و هزینه های توسعه گاز و قرارداد هوشمند پلت فرم پوشش داده می شود.

VeChain (VET) چگونه کار می کند؟

این پلتفرم از یک الگوریتم اجماع PoA استفاده می کند که با استفاده از شبکه ای متشکل از 101 اپراتور Authority Masternode به امن تراکنش ها در شبکه بلاک چین کمک می کند. این اپراتورها ضمن رعایت قوانین حاکمیت VeChainThor، عملیات قرارداد هوشمند را انجام می دهند.

تحت هدایت کمیته راهبری، کاربران باید بررسی های دقیق «مشتری خود را بشناسید» (KYC) را تکمیل کنند و بتوانند به رشد شبکه، چه به عنوان یک تجارت، توسعه دهنده یا سایر نهادها، کمک کنند. علاوه بر این، یک سیستم دو نشانه منحصر به فرد (همانطور که در بالا مورد بحث قرار گرفت) تضمین می کند که شرکت ها از سفته بازی و نوسانات بیش از حد بازار محافظت می شوند و می توانند از هزینه های عملیاتی خود اطمینان بیشتری داشته باشند.

VeChain ToolChain محصول کلیدی ارائه شده توسط پلتفرم بلاک چین VeChainThor است که به شرکت ها در هر اندازه امکان می دهد خدمات و محصولات جدید را به طور مشترک توسعه دهند. VeChain ToolChain پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS)، نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) و بلاک چین به عنوان یک سرویس (BaaS) را برای ایجاد استراتژی های جدید برای ایجاد ارزش برای سهامداران مختلف، ترویج شفافیت و بینشی در مورد چرخه عمر محصول ارائه دهید.

برای مثال، PaaS استقرار کم‌کد VeChain به مشتریان اجازه می‌دهد تا قالب‌های فرآیند طراحی کنند و از ابزارهای داخلی استفاده کنند تا از ایجاد برنامه‌های بلاک چین خود از ابتدا جلوگیری کنند. علاوه بر این، Food Safety Track & Trace SaaS به صنعت غذا و نوشیدنی طیف وسیعی از ویژگی‌های قابل ردیابی آسان مانند گواهی‌های کیفیت را برای برقراری ارتباط و افزایش قابل اعتماد شناخت برند ارائه می‌دهد.

از طریق BaaS، VeChain یک API آرامش بخش به خدمات استاندارد قرارداد هوشمند ارائه می دهد. دو سیستم کامپیوتری از API آرامش بخش، یک رابط برنامه نویسی کاربردی، برای تبادل اطلاعات ایمن از طریق اینترنت استفاده می کنند.

علاوه بر این، با توجه به توکنومیکس VeChain، عرضه در گردش با سوزاندن 70 درصد از هزینه های تراکنش کاهش می یابد و 30 درصد باقی مانده به اپراتورهای مسترنود می رسد. برای دارندگان گره، VeChainThor یک ساختار پاداش پایدار ارائه می دهد.

تاریخچه VeChain: چه کسی پشت VeChain است؟

مدیر ارشد اطلاعات لویی ویتون چین، سانی لو، همراه با چانگپنگ ژائو (بنیانگذار چینی-کانادایی بایننس) VeChain را در سال 2015 به عنوان یکی از شرکت های تابعه Bitse، سازمانی که راه حل های مبتنی بر بلاک چین ارائه می دهد، تأسیس کردند. توکن VEN زمانی بر روی پلتفرم اتریوم کار می کرد، اما در سال 2018، VeChain به بلاک چین خود تغییر نام داد و خود را به عنوان بلاک چین VeChainThor (VET) تغییر نام داد.

از طریق شفافیت داده ها، VeChain امیدوار است صنعت زنجیره تامین را مختل کند. این کسب و کار با چندین شرکت از جمله مایکروسافت، PWC، BMW، رنو و فولکس واگن همکاری کرده است تا از ویژگی های منحصر به فرد بلاک چین VeChainThor برای بهبود عملیات تجاری خود استفاده کند.

مربوط: چگونه از فناوری بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین استفاده می شود؟

چگونه VeChain بخریم؟

بسته به حوزه قضایی خود، یک صرافی رمزنگاری را انتخاب کنید که از ارز دیجیتال VeChain (VET) پشتیبانی می کند و یک کیف پول برای ذخیره توکن های خود بخرید. از طرف دیگر، می توانید توکن های خود را در کیف پول صرافی نگه دارید.

VeChain همچنین کیف پول Thor را به طور خاص برای ارز دیجیتال خود توسعه داده است که با اندروید و iOS سازگار است. با این حال، توکن‌های VeChain با کیف پول‌هایی مانند MetaMask ناسازگار هستند، زیرا مبتنی بر بلاک چین اتریوم نیستند. مرحله آخر این است که توکن های VET را به مقدار دلخواه خریداری کنید و آنها را برای نگهداری به کیف پول انتخابی خود منتقل کنید.

برای خرید VeChain (VET) در Binance، مراحل کلیدی شامل موارد زیر است:

به غیر از خرید VET، آیا می توانید با VeChain درآمد غیر فعال داشته باشید؟ به طور معمول، کاربران ابتدا باید ارزهای دیجیتال دیگری مانند بیت کوین (BTC) را خریداری کنند و پس از یافتن کیف پول یا صرافی که از سهامداری VeChain پشتیبانی می کند، بیت کوین خود را با VET معامله کنند. هیچ استخری وجود ندارد که برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاری های VET را برای کسب VTHO بیشتر ترکیب کند.

مربوط: چگونه با بیت کوین درآمد رمزنگاری غیرفعال به دست آوریم

آیا VeChain NFT دارد؟

همراه با موارد استفاده VeChain در زنجیره تامین، اکوسیستم توکن غیرقابل تعویض (NFT) آن نیز در حال رونق است. برای ایجاد و تجارت توکن های VIP-181 که در بلاک چین VeChain نگهداری می شوند، یک بازار غیرمتمرکز NFT به نام VeSea وجود دارد. بنیاد VeChain استاندارد VIP-181 را معرفی کرد که عملکردهای اساسی را برای توکن ها در قراردادهای هوشمند امکان پذیر می کند.

کاربران برای فروش، خرید و ذخیره NFT در VeSea به کیف پول سازگار با VeChain نیاز دارند که با VeChain Sync2 و VeChainThor Wallet سازگار است. علاوه بر این، به دلیل اثربخشی بلاک چین، VeSea هیچ هزینه گازی ندارد. با این حال، کاربران باید 2.5٪ کارمزد معامله بپردازند.

VeChain دو مجموعه NFT را ارائه می دهد: VeKings و Paper Project. 8147 قطعه هنری در سری VeKings NFT موجود است که وایکینگ‌ها و والکیری‌ها را به تصویر می‌کشد که نمادهای امپراتوری برجسته VeChain هستند. در مجموع 11880 NFT منحصر به فرد تولید شده پروژه تعاملی کاغذ NFT را تشکیل می دهند که توسط هنرمند ساکن کالیفرنیای جنوبی Emmet Ahlstrom توسعه یافته و کارگردانی می شود.

اگر کسی در حال حاضر دارایی از یکی از این دو مجموعه NFT داشته باشد، VeSea تا 100٪ تخفیف به آنها ارائه می دهد. World of V یکی دیگر از بازارهای VeChain NFT سازگار با کیف پول Sync2 است که استفاده از آن رایگان است. علاوه بر این، این پلتفرم با ارائه پشتیبانی کامل از استخراج، از پروژه‌های جدید NFT از طریق لان‌پد خود استقبال می‌کند و به دارندگان توکن‌های غیرقابل تعویض اجازه می‌دهد تا NFT‌های خود را در اکوسیستم سازنده به اشتراک بگذارند.

آیا VeChain سرمایه گذاری خوبی است؟

هدف VeChain تسریع پذیرش انبوه فناوری بلاک چین با رسیدگی به مسائلی مانند هزینه بالای نگهداری DApp مبتنی بر اتریوم است. علیرغم موارد استفاده VeChain در مدیریت زنجیره تامین و سایر صنایع، انتخاب سرمایه گذاری به اهداف مالی و مشخصات ریسک-بازده بستگی دارد.

با این حال، سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتالی که احساس می‌کنید به اعتماد بیشتری در آن نیاز دارید، می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد و ممکن است پولی را که به سختی به دست آورده‌اید از دست بدهید. بنابراین، تصمیمات تخصیص دارایی خود را بر اساس انتظارات خود برای بازگشت سرمایه خود تعیین کنید.

اما آیا شبکه VeChain امن است؟ VeChain با تعدادی از شرکت‌های امنیتی از جمله Hosho، Secureware، SlowMist و HackenProof همکاری می‌کند تا آسیب‌پذیری‌های احتمالی را پیدا کند و به طور فعال از تهدیدات سایبری جلوگیری کند.

آینده VeChain

VeChain یک پلت فرم قرارداد هوشمند لایه 1 است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند منحصر به فرد و DApps را در بالای آن ایجاد کنند. کاربردهای آن در لجستیک، مدیریت زنجیره تامین و سایر صنایع به کسب و کارها کمک می کند تا عملیات خود را افزایش دهند. با این حال، از منظر سرمایه گذاری، همیشه باید مزایا و معایب را قبل از تخصیص پرتفوی سنجید.

از آنجایی که آینده نامشخص است، همین امر در مورد VeChain نیز صدق می کند. با این حال، نمی توان پیش بینی کرد که آیا VeChain به اتریوم جدید تبدیل می شود یا خیر. در هر صورت، دیدن اینکه VeChain چگونه با رقبای خود رقابت می کند و راه حل های متمایزی برای دستیابی به یک مزیت رقابتی ارائه می دهد، هیجان انگیز خواهد بود.