ارز دیجیتالاقتصادی

آیا اطلاعات نامتقارن باعث نوسانات وحشی قیمت ارزهای دیجیتال می شود؟


مدت‌ها تصور می‌شد که سرمایه‌گذاران دارای دانش داخلی به افزایش نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال کمک می‌کنند و تعدادی مقاله دانشگاهی در این زمینه منتشر شده است. به همین دلیل است که Coinbase قصد دارد به طور منظم از قبل منتشر کند کاتالوگ توکن هایی که برای فهرست شدن در پلتفرم تجاری برجسته آن ارزیابی می شوند، قابل توجه است.

برنامه‌های کوین‌بیس که در وبلاگ ۱۱ آوریل به همراه ۵۰ پروژه رمزنگاری «در دست بررسی» برای سه‌ماهه دوم ۲۰۲۲ اعلام شد، می‌تواند به کاهش حدس و گمان‌های فراگیر پیرامون توکن‌های با سرمایه کوچک کمک کند. در همین حال، این می‌تواند به کاهش نگرانی‌های صنعت در مورد «عدم تقارن اطلاعات» کمک کند، که معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین معامله – به عنوان مثال، فروشنده – نسبت به طرف معامله‌کننده دیگر، مانند خریدار، بسیار آگاه‌تر است.

فهرست پیشین هفته گذشته، که شامل 45 توکن ERC-20 در شبکه بلاک چین اتریوم و پنج توکن SPL در شبکه Solana و همچنین لیست توکن های آینده بود، به منظور افزایش شفافیت با ارائه حداکثر تقارن اطلاعاتی ممکن است. بزرگترین صرافی رمزارز ایالات متحده توضیح داد.

آیا واقعاً زمینه بازی سرمایه گذاران رمزنگاری را هموار می کند؟ Lennart Ante، یکی از بنیانگذاران آزمایشگاه تحقیقاتی Blockchain gGmbH و نویسنده یک مقاله تحقیقاتی در مورد عدم تقارن اطلاعات در معاملات بیت کوین (BTC) به کوین تلگراف گفت: «این می تواند گامی در جهت درست باشد. از نظر تئوری، این عدم تقارن اطلاعاتی و در نتیجه اثر قیمت را در زمان فهرست کاهش می‌دهد.

دانیله بیانچی، دانشیار امور مالی در دانشکده اقتصاد و دارایی دانشگاه کوئین مری لندن، که تحقیقاتی را در مورد نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال منتشر کرده است، به کوین تلگراف گفت: واضح است که شفافیت بیشتر همیشه مورد استقبال قرار می گیرد. با این حال، “عدم تقارن اطلاعات و انتخاب نامطلوب هنوز در بازارهای ارزهای دیجیتال فراگیر است” و به احتمال زیاد به این زودی ها تغییر نخواهد کرد.

در واقع، تنها یک روز پس از اعلام فهرست Coinbase، گزارش ها در کریپتو توییتر منتشر شد که یکی از دارندگان کیف پول رمزنگاری، احتمالاً یک خودی، احتمالاً از کاندیداهای جدید لیست کوین‌بیس آگاهی از قبل داشته است و ممکن است در معاملات برخی از آن توکن‌ها سود خوبی داشته باشد. به گفته Cobie اینفلوئنسر رمزارز:

“یک آدرس ETH پیدا کردم که صدها هزار دلار توکن خریداری کرد که به طور انحصاری در پست فهرست دارایی Coinbase مشخص شده بود، حدود 24 ساعت قبل از انتشار، rofl.”

انحرافات جدید از سوی سرمایه گذاران نهادی؟

به هر حال، اعلام کوین‌بیس یادآوری می‌کند که صنعت همچنان با مشکل اطلاعات نامتقارن یا نامتعادل دست و پنجه نرم می‌کند و سؤالاتی را ایجاد می‌کند.

آیا عدم تقارن اطلاعاتی واقعاً باعث نوسانات عظیم قیمت در ارزهای رمزنگاری شده، همانطور که معمولاً تصور می شود؟ اگر چنین است، آیا این اعتماد سرمایه گذاران به سیستم را تضعیف می کند؟ اگر چیزی اشتباه است، چه چیزی می تواند به رفع آن کمک کند؟ و در مورد اعلامیه اخیر کوین بیس، آیا این حرکتی دلگرم کننده از سوی یک صنعت سنگین وزن شناخته شده نیست؟

بیانچی گفت، عدم تقارن اطلاعات یک مشکل واقعی بخش کریپتو است که ناشی از سرمایه نسبتاً پایین بازار، ساختار مالکیت متمرکز و ساختار بازار بسیار پراکنده و چند پلتفرمی است. او به کوین تلگراف گفت، علاوه بر این، دیگر فقط «نهنگ‌ها» و ماینرهای کریپتو نیستند که ممکن است بازارها را دستکاری کنند:

چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در حال تغییر است و سرمایه‌گذاران نهادی بیشتری – اعم از متخصص یا چند دارایی – وارد بازار می‌شوند. به عبارت دیگر، نوع جدیدی از کلانتر در شهر وجود دارد که پتانسیل سود بردن از سرمایه گذاران خرده ساده را دارد.»

بیانچی اضافه کرد که سطح نقدینگی پایین بسیاری از پروژه های رمزنگاری آنها را در برابر دستکاری قیمت آسیب پذیر می کند. نقدینگی در اینجا کلیدی است. خارج از 100 مورد برتر از نظر ارزش بازار، یک معامله چند میلیون دلاری می تواند به راحتی نوسانات قیمتی قابل توجهی را به قیمت معامله گران خرده فروشی که معمولاً مهارت های زمان بندی بازار ضعیفی دارند، ایجاد کند.

برخی دیگر موافقند راج کاپور، بنیانگذار اتحادیه بلاک چین هند، با توجه به اینکه کاملاً شفاف نیست و بخشی از یک اکوسیستم تکه تکه شده است، به کوین تلگراف گفت: «بازار ارزهای دیجیتال در واقع محیط مناسبی برای بهره برداری از اطلاعات نامتقارن است.» کاپور گفت، بلکه ترکیبی از کارگزاران مبتنی بر وب، صرافی های همتا به همتا و صرافی های اصلی است که نقدینگی را برای همتایان کوچکتر خود فراهم می کند و افزود:

“کسانی که اطلاعات دارند و می توانند بازار را زمان بندی کنند، پول درآورند و قیمت ها را هدایت کنند. مقررات مبادلات کریپتو متناقض و غیر همسو، این محیط را تقویت می‌کند.»

آنته افزود: «تقریباً همیشه حلقه‌ای از افراد وجود دارند که از قبل اطلاعاتی در اختیار دارند و می‌توانند یا می‌توانند بر اساس آن عمل کنند. این شامل رویدادهایی مانند لیست های تبادل، تغییرات نظارتی یا حتی توییت های افراد با نفوذی مانند ایلان ماسک است.

داگلاس هورن، معمار ارشد Telos، یک پلت فرم بلاک چین، به کوین تلگراف گفت: «یکی از بزرگترین عدم تقارن ها این است که توسعه دهندگان ناشناس هویت و اهداف خود را می دانند، اما خریداران نمی دانند.

«نوع دیگر، دستکاری بازار توسط نهنگ‌هایی است که می‌دانند دیوارهای فروش بزرگ آنها فقط برای خرد کردن قیمت هستند تا بتوانند بدون سرمایه‌گذاری جدید سکه بیشتری به دست آورند، اما اکثر سرمایه‌گذاران این کار را نمی‌کنند. هر دوی این موقعیت ها باعث نوسانات بزرگ در ارزش بازار می شوند.

اما آیا واقعاً مشکل ساز است؟ رمزارزها زیرمجموعه کوچکی در یک سیستم مالی قدیمی بسیار بزرگتر هستند، که در آن عدم تعادل اطلاعات برای چندین دهه زیاد شده است.

اخیر: مراحل اول: نکات اساسی برای شروع سرمایه گذاری در DeFi

در هسته مالی سنتی

جیمز آنجل، دانشیار دانشکده بازرگانی مک‌دوناف دانشگاه جورج تاون، به کوین تلگراف گفت: «عدم تقارن اطلاعاتی در قلب بازارهای مالی قرار دارد. وی گفت: «عدم تقارن‌های زیادی» بین صادرکنندگان محصول و سرمایه‌گذاران، کارگزاران و مشتریان و همچنین در بازارهای تجاری وجود دارد و افزود:

سهام همیشه بی‌ثبات بوده‌اند و همیشه به یک دلیل ساده بی‌ثبات بوده‌اند: هیچ‌کس نمی‌داند واقعاً چه ارزشی دارند، زیرا هیچ‌کس نمی‌داند که در آینده چه خواهد شد.

همین امر در مورد ارزهای دیجیتال نیز صدق می کند. از نظر آنجل، نوسانات عظیم قیمت آنها یک “مصنوع طبیعی” از عدم اطمینان در مورد ارزش واقعی توکن ها است، که با توجه به اینکه ما در میانه یک انقلاب تکنولوژیکی هستیم، چندان غیرعادی نیست. او با اشاره به رونق دات‌کام در زمانی که سهام مبتنی بر فناوری با نرخ‌های تصاعدی رشد می‌کرد، گفت: «در واقع، «احساس می‌کنم دوباره سال 1999 است».

آنجل ادامه داد، امروزه «ورودکنندگان امیدوارکننده» جدید زیادی در فضای کریپتو وجود دارد، و همه آنها موفق نخواهند شد. «زمان نشان خواهد داد که کدام یک از آنها گوگل بعدی در مقابل Pets.com بعدی هستند. با توجه به فقدان مقررات، بی‌شک هیجینک‌های زیادی نیز در جریان است.»

به گفته کاپور، عدم تقارن اطلاعات همچنان یک مشکل مهم برای صنعت کریپتو است. او گفت که بسیاری از بازارهای بالغ، متمرکز و سنتی – مانند سهام – به طور متقارن همسو هستند. تجارت در ارزهای رمزنگاری شده چندان مناسب نیست. بازارهای رمزنگاری دارای «ساختار چند پلتفرمی بسیار تکه تکه شده هستند. مشکل به این زودی برطرف نمی شود.»

با این حال، دیگران پیشنهاد می‌کنند که cryptoverse با دفترهای دیجیتال توزیع شده‌اش که برای همه باز است و نسبت به امور مالی سنتی کمتر با عدم تقارن اطلاعاتی مواجه است.

امیلیانو پاگنوتا، دانشیار امور مالی در دانشگاه مدیریت سنگاپور، به کوین تلگراف گفت: بله، “عدم تقارن اطلاعات بخشی ذاتی بازارها برای دارایی هایی با ارزش نامشخص است” و این شامل بسیاری از پروژه های رمزنگاری می شود، اما پروژه های بلاک چین نیز با شرکت های سنتی متفاوت است:

ارز دیجیتالی مانند بیت کوین در معرض اطلاعات نامتقارن در مورد جریان های نقدی، تصمیمات مدیریتی، ادغام ها، درآمدها یا چندین متغیر اساسی موثر بر اوراق بهادار شرکت ها نیست.

Pagnotta اضافه کرد که هر دو بیت کوین و اتر (ETH) در یک فرآیند منبع باز شفاف نیز تکامل یافته‌اند و به‌روزرسانی‌ها و نوآوری‌ها ماه‌ها و گاهی سال‌ها قبل آشکارا مورد بحث قرار گرفته‌اند.

با این حال، نقاط ضعف به طور کامل برطرف نشده است، و «هنوز می‌تواند اطلاعات نامتقارن قابل توجهی در رابطه با عوامل خارجی مانند مقررات وجود داشته باشد. به عنوان مثال، مقامات چینی قبل از اعلام مربوطه در نیمه اول سال 2021، از تصمیم برای شکستن تمام استخراج بیت کوین آگاه بودند.

احتمالاً این به مقامات یا دولت فرصتی می داد تا دارایی های بیت کوین خود را قبل از کاهش شدید قیمت ها در بازار تخلیه کنند. پاگنوتا می‌گوید: «از نظر من، عدم قطعیت نظارتی احتمالاً مهم‌ترین مانع برای اعتماد سرمایه‌گذاران است.

آیا Coinbase زمین بازی را یکسان می کند؟

در مورد اعلام Coinbase درباره 50 پروژه رمزنگاری که ممکن است به سمت لیست Q2 در صرافی آن حرکت کنند، چطور: آیا این ضربه ای به نفع شفافیت وارد شده است؟

پاگنوتا گفت که این “گامی در جهت درست” بود که به رفع عدم تعادل اطلاعات کمک کرد. او گفت که تا به حال، برای سرمایه‌گذاران عادی است که حساب‌های صرافی را «صرفاً برای دسترسی به یک توکن فهرست‌نشده در بورس اصلی خود» باز کنند. این کار دست و پا گیر، وقت گیر و کارآمد نیست.

بیانچی معتقد است: “برای عموم مردم، این وضعیت را تغییر چندانی نخواهد داد.” هنگامی که یک سکه در فهرست پیش‌فهرست کوین‌بیس قرار می‌گیرد، معامله‌گران الگوریتمی یا سازندگان بازار همچنان می‌توانند «سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی پیشرو داشته باشند و بدون اینکه لزوماً منتظر «اثر کوین‌بیس» باشند، سود ببرند.» البته شفافیت بیشتر در فرآیند فهرست‌بندی مطلوب است. ، “اما مشکل را حل نمی کند.”

در مورد گزارش‌هایی مبنی بر اینکه ممکن است شخصی، شاید یک کارمند، پیش از پست وبلاگ 11 آوریل معامله کرده باشد، هورن گفت که واقعاً نمی‌توان در مورد اقداماتی از این دست کاری انجام داد. فهرست شرکت‌های بزرگ مانند کوین‌بیس همیشه فرصت‌های عالی برای تجارت داخلی بوده است، زیرا تجارت ناشناس به راحتی قابل دسترسی است و اجرای آن را غیرممکن می‌کند. این یک موقعیت ایده آل نیست، اما نمی توان به راحتی جلوی آن را گرفت “بنابراین ناراحت شدن در مورد آن فایده ای ندارد.”

کوین بیس می تواند کارهای کوچکی انجام دهد. پاگنوتا گفت: «آنها احتمالاً می توانند علناً متعهد شوند که هر کارمندی را که در حال انجام معامله قبل از فهرست انتشار است، جریمه یا اخراج کنند، اگر هنوز این کار را انجام ندهند،» و همچنین محدودیت دارایی های قابل سرمایه گذاری برای کارمندان و موارد دیگر مانند آن.

آیا مقررات بیشتر کمک خواهد کرد؟ پاگنوتا با اشاره به اینکه تعریف ایالات متحده از تجارت خودی، قانون 10b-5 قانون بورس اوراق بهادار ایالات متحده در سال 1934، مستلزم خرید یا فروش است، گفت: اساساً “از نظر من چنین معاملاتی خارج از محدوده آژانس های نظارتی است.” [of] امنیت، و در این برهه از زمان توکن‌های ERC-20 «یک امنیت ثبت‌شده نیستند». به عبارت دیگر، قوانین تجارت داخلی ایالات متحده ممکن است اعمال نشود.

اخیر: دانشگاه های برتر کریپتو را به برنامه درسی اضافه کرده اند

مورد نیاز: پذیرش بیشتر، حجم معاملات

در مجموع، بخش کریپتو ممکن است برای از بین بردن عدم تقارن اطلاعات در کوتاه مدت بدون از دست دادن ماهیت غیرمتمرکز بازارهای ارزهای دیجیتال مشکل باشد. شفافیت بیشتر، مانند آنچه هفته گذشته توسط Coinbase ارائه شد، مفید است، اما آنها فقط می توانند کارهای زیادی انجام دهند.

بیانچی به کوین تلگراف گفت، اما، چشم‌انداز بلندمدت ممکن است مثبت‌تر باشد «با ورود سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بیشتر به بازار و نظارت دقیق‌تر توسط قانون‌گذاران».

ما به پذیرش بیشتر، تمرکز مالکیت کمتر و حجم معاملات بیشتر برای بهبود فرآیند کشف قیمت و در کل کیفیت بازار نیاز داریم.