پزشکی و سلامتدانش و فناوری

آیا زگیل تناسلی می تواند پس از درمان دوباره عود کند؟

میلیون ها نفر در سراسر جهان به HPV آلوده هستند. بدون قرار گرفتن در معرض کوچکترین علائم یا آگاهی از بیماری. شاید شنیده باشید که درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود ندارد اما این خبر نباید شما را نگران کند زیرا راه های موثری برای کنترل این بیماری در اختیار شما قرار می دهد. در اکثریت قریب به اتفاق موارد، عفونت HPV پس از دو سال خود به خود برطرف می شود و به هیچ وجه نیازی به درمان ندارد. اما در صورت استفاده از زگیل تناسلی و بهبودی کامل، آیا امکان عود زگیل تناسلی پس از درمان وجود دارد؟

HPV چیست؟

HPV ویروسی است که از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود و باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. این بیماری در درجه اول به عنوان یک بیماری مقاربتی شناخته می شود زیرا به راحتی از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی منتقل می شود. HPV در واقع فقط یک ویروس نیست، بلکه شامل چندین گونه یا گونه است، برخی پرخطر و برخی کم خطر. تا به امروز بیش از 100 نوع HPV شناسایی شده است.

 

برخی از انواع زگیل تناسلی پتانسیل ایجاد سرطان را دارند. ویروس HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم در زنان، سرطان آلت تناسلی در مردان و سرطان مقعد و گلو در مردان و زنان شود. ویروس HPV در واقع روش تکثیر سلول ها را تغییر می دهد و می تواند به تومور تبدیل شود. اما داشتن زگیل تناسلی به این معنی نیست که همه این اتفاقات بد برای شما رخ می دهد. در ایالات متحده، سالانه 14 میلیون نفر به ویروس HPV مبتلا می شوند که از این تعداد تنها حدود 35000 نفر به سرطان مبتلا می شوند. همانطور که در مقدمه توضیح دادیم، در بیشتر موارد زگیل تناسلی خود به خود و بدون نیاز به درمان بهبود می یابد. آیا تفاوت بین زگیل تناسلی و تبخال تناسلی را می دانید؟ این دو بیماری را نباید با هم اشتباه گرفت.

آیا زگیل تناسلی خود به خود از بین می رود؟

ابتدا پاسخ این سوال را روشن می کنیم و سپس امکان بازگشت زگیل تناسلی پس از درمان را بررسی می کنیم. همانطور که اشاره کردیم، اکثر افراد مبتلا به HPV حتی نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند. عفونت زگیل تناسلی معمولاً خود به خود از بین می رود. آزمایشات بالینی نشان داده است که حدود 2 سال طول می کشد تا سیستم ایمنی به طور طبیعی با ویروس HPV مبارزه کند و در نهایت آن را از بین ببرد.

خبر پیشنهادی:   معاملات بازی Cyber ​​Monday: Metroid Dread به قیمت 49 دلار، پیشنهاد رایگان لیوان Samus

دو نکته مهم را در نظر داشته باشید: اول اینکه افرادی که بدنشان نمی تواند HPV را در عرض دو سال ریشه کن کند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان هستند و دوم اینکه افرادی که نمی دانند به ویروس HPV آلوده شده اند، بدون او بیشتر در معرض ابتلا هستند. چگونه آن را به شریک جنسی خود منتقل کنید ماهیت مرموز ویروس باعث می شود که نیاز به واکسن زگیل تناسلی بیشتر مورد توجه و توصیه قرار گیرد.

اچ پی وی

آیا می دانستید که طبق تحقیقات انجام شده، حتی ممکن است بین زگیل تناسلی و ناباروری ارتباط وجود داشته باشد؟ به همین دلیل بهتر است تمام اقدامات پیشگیرانه برای زگیل تناسلی به خوبی رعایت شود.

آیا زگیل تناسلی پس از درمان برمی گردد؟

ویروس HPV بعد از مرگ شما عود نمی کند. بسیار بعید است که شما همان نوع زگیل تناسلی را داشته باشید که قبلاً داشتید. اما همانطور که گفتیم بیش از 100 نوع HPV وجود دارد و بنابراین فرد می تواند به نوع دیگری نیز مبتلا شود.

زگیل تناسلی احتمالاً تا زمانی که ویروس کاملاً از بین برود دوباره ظاهر می شود. حتی اگر زگیل ها ناپدید شده باشند و ظاهراً هیچ نشانه ای از آنها در بدن وجود نداشته باشد. اما اگر ویروس HPV از بین برود، زگیل ها بر نمی گردند.

پست های مرتبط

شاید جالب باشد بدانید که اگر زگیل در ناحیه تناسلی دارید، در معرض خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با HPV نیستید. خطرناک ترین انواع زگیل تناسلی معمولاً بدون علامت هستند.

بعد از چه مدت زگیل تناسلی ظاهر می شود؟

علائم زگیل تناسلی معمولاً 2 تا 3 ماه پس از عفونت ظاهر می شود. اما به طور کلی، تحقیقات نشان می دهد که گاهی اوقات ممکن است بین 3 هفته تا چندین سال پس از عفونت ظاهر شود تا علائم زگیل تناسلی ظاهر شود. بنابراین زمان آن از چند روز تا چند سال متغیر است و نمی توان مدت زمان دقیق آن را تعیین کرد.

خبر پیشنهادی:   بهترین معاملات سایبر دوشنبه اپل واچ 2021

آیا می توانم بعد از درمان زگیل تناسلی رابطه جنسی داشته باشم؟

گفتیم که احتمال بازگشت زگیل تناسلی پس از درمان در صورت از بین رفتن کامل ویروس HPV بسیار کم است و تقریباً وجود ندارد. با این توضیح، رابطه جنسی پس از درمان زگیل تناسلی آسان است. به طور کلی توصیه می شود که افراد در تمام مدت رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنند. کاندوم شانس ابتلا به HPV را کاهش نمی دهد زیرا ممکن است در قسمت دیگری از بدن که توسط کاندوم پوشانده نشده است زگیل تناسلی وجود داشته باشد. اما کاندوم قطعا خطر ابتلا به HPV را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 درمان زگیل تناسلی

هنگامی که شریک جنسی شما زگیل تناسلی دارد، باید سعی کنید به گونه ای رابطه جنسی داشته باشید که با زگیل مقابله نکنید و از کاندوم استفاده کنید. شریک زندگی شما نیز باید به دنبال درمان باشد. زگیل تناسلی را می توان با داروها، پمادها، لیزر، سرمازدگی و جراحی درمان کرد، اما فقط پزشک باید تشخیص دهد که کدام روش برای شما مناسب است.

بهترین اقدام پیشگیرانه برای پیشگیری از زگیل تناسلی دریافت واکسن گارداسیل است.

ریشه کنی زگیل تناسلی.

زگیل تناسلی با پمادهای موضعی، مکمل های غذایی برای تقویت سیستم ایمنی، درمان های خانگی، سرما درمانی (انجماد و سرما درمانی)، لیزر درمانی و جراحی درمان می شود. برخی از پزشکان استفاده از لیزر CO2 را یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان می دانند. مطالعات نشان داده است که میزان عود زگیل تناسلی پس از لیزر درمانی بسیار کمتر از روش هایی مانند کرایو است. همچنین لیزر عوارض خاصی ندارد.

از زگیل تناسلی تنها در صورتی می توان برای از بین بردن زگیل تناسلی استفاده کرد که اندازه زگیل تناسلی بیش از حد بزرگ باشد و به درمان های دیگر پاسخ ندهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا