کار آفرینی و استارتاپ

از آنجایی که رونق هوش مصنوعی قدرت را می بلعد، Phaidra به شرکت ها کمک می کند تا قدرت دیتاسنتر را به طور موثرتری مدیریت کنند.


تقاضای برق به دلیل هوش مصنوعی در حال افزایش است.

در ماه مه 2024 گزارشگلدمن ساکس پیش بینی کرد که مراکز داده تا سال 2030 از 8 درصد از کل منبع تغذیه ایالات متحده استفاده خواهند کرد، در حالی که در سال 2022، 3 درصد افزایش یافته است، زیرا ارائه دهندگان خدمات ابری برای پاسخگویی به تقاضای زیرساخت های هوش مصنوعی گسترش می یابند. با فرض ادامه روند فعلی، شرکت‌های خدمات شهری ایالات متحده باید حدود 50 میلیارد دلار در ظرفیت تولید برق سرمایه‌گذاری کنند تا از تمام مراکز داده ارتقا یافته – و جدید – که با هوش مصنوعی کار می‌کنند، پشتیبانی کنند.

ممکن است عوارض جانبی منفی جدی وجود داشته باشد. در کانزاس، جایی که متا اخیراً در یک مجتمع سرور جدید عظیم، برق Evergy اعلام کرد که بازنشستگی کارخانه زغال سنگ خود را تا پنج سال به تاخیر می اندازد. برخی از کارشناسان می گویند که مراکز داده تشنه قدرت – که همچنین هستند آب خورهای بزرگ – می تواند به افزایش هزینه های آب و برق برای پرداخت کنندگان روزانه کمک کند و به طور نامتناسبی بر افراد کم درآمد تأثیر بگذارد.

به نظر می رسد مشکل مصرف برق مرکز داده غیرقابل حل است. اما جیم گائو، کیتی هافمن و وداویاس پانیرشلوام، بنیانگذاران فیدرا، معتقدند که می توان تأسیسات موجود را بهینه کرد تا از نظر انرژی کارآمدتر باشد.

آنها در واقع یک تجارت از آن ساخته اند.

Phaidra که در سال 2019 راه اندازی شد، سیستم های کنترل مبتنی بر هوش مصنوعی را برای مراکز داده و همچنین زیرساخت های ساختمان دارویی و تجاری ایجاد می کند. سیستم‌های این شرکت داده‌ها را از هزاران حسگر در اطراف یک مرکز جمع‌آوری می‌کنند و در زمان واقعی تصمیم‌گیری می‌کنند که چگونه تجهیزات داخل را به روشی کم مصرف خنک کنند.

برای بسیاری از مراکز داده، خنک کننده یکی از انرژی برترین اجزا است. سیستم خنک کننده متوسط ​​مرکز داده مصرف شود حدود 40 درصد از کل توان مرکز.

گائو در مصاحبه ای با TechCrunch گفت: «صنعت مراکز داده در میانه یک مسابقه تسلیحاتی برای ایجاد ظرفیت جدید در هر جایی که زمین و نیرو در دسترس است قرار دارد. «سرویس Phaidra می‌تواند سیستم خنک‌کننده پایدارتری را ارائه دهد که با انرژی کمتری کار می‌کند.»

گائو پیش از این رهبری DeepMind Energy را بر عهده داشت، تیمی که در بخش تحقیقاتی DeepMind AI گوگل مسئول تجاری سازی فناوری برای مقابله با چالش های مرتبط با تغییرات آب و هوایی است. زمانی که گوا در DeepMind بود – به همراه Panneershelvam که در آن زمان یک مهندس محقق در DeepMind بود – یک سیستم هوش مصنوعی برای کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی در مراکز داده گوگل ایجاد کردند. در آن زمان پوشش بسیار کمی داشت.

DeepMind تصمیم گرفت به آرامی DeepMind Energy را پس از ناکامی در انجام معاملات با بازیگران بزرگ صنعت مانند شرکت بریتانیایی National Grid، کاهش دهد. گزارش CNBC. گائو در آگوست 2019 و Panneershelvam در می 2020 – چند ماه پس از خروج مصطفی سلیمان، بنیانگذار DeepMind، که بنا بر گزارش‌ها نیروی محرکه اصلی تلاش‌های DeepMind برای تغییر آب و هوا بود، آنجا را ترک کرد.

پس از ترک DeepMind، Gao و Panneershelvam فرصتی را دیدند تا درس‌های خود را از پروژه مرکز داده Google در مراکز داده دیگر و فراتر از آن به کار ببرند. آنها هافمن را که پروژه های نوآوری را در Trane، یک شرکت تولیدی خنک کننده، رهبری می کرد، برای راه اندازی Phaidra استخدام کردند.

Phaidra مدل‌های هوش مصنوعی را برای هر مشتری که در مورد داده‌های حسگر آموزش دیده است توسعه می‌دهد تا سیستم‌های خنک‌کننده یک مرکز (مثلاً مرکز داده) و مدیریت کلی انرژی را بهینه کند. گائو ادعا می‌کند که این مدل‌ها خودبه‌سازی می‌شوند و دائماً از تجربه خود در مدیریت زیرساخت‌های تسهیلات یاد می‌گیرند.

تصویری از داشبورد بک‌اند Phaidra.
اعتبار تصویر: فیدرا

گائو گفت: «یکی از رویکردهای منحصربه‌فردی که Phaidra برای هوش مصنوعی اتخاذ می‌کند این است که ما دانش فیزیک در مورد نحوه عملکرد تأسیسات را با مدل‌های آموخته‌شده دینامیک کارخانه، بر اساس داده‌های حسگر ترکیب می‌کنیم. مدل‌های زیربنایی با نمایش‌های اولیه مؤلفه‌های استاندارد شروع می‌شوند، اما معنایی و سلسله‌مراتب داده‌ها به‌طور منحصربه‌فردی از سیستم واقعی پیکربندی می‌شوند.

Phaidra تنها استارت‌آپی نیست که تلاش می‌کند با هوش مصنوعی با چالش مصرف انرژی مرکز داده مقابله کند. فروشنده دیگری در این فضا، کربن رله مستقر در بوستون بود، حداقل تا زمانی که تصمیم به این کار گرفت تغییر نام تجاری و محوری به DevOps و IT.

در جاهای دیگر، متا و مایکروسافت نیز بهینه سازی مرکز داده مبتنی بر هوش مصنوعی را آزمایش کرده اند. اما گائو رقابت اصلی Phaidra را “روش سنتی انجام کارها” می داند.

گائو گفت: «برای تأسیسات معمول است که یک شرکت مهندسی خارجی یا مشاوری را برای تجزیه و تحلیل عملکرد تأسیسات و به‌روزرسانی دستی برنامه‌نویسی کنترل‌های پشتیبان استخدام کنند». مشکل این رویکرد این است که منطق کنترل‌های سخت‌کد سنتی، تسهیلات را مجبور می‌کند تا برای همیشه به همان روش کار کند تا زمانی که کسی وارد برنامه‌نویسی پشتیبان شود – که هر پنج تا 10 سال در بخش صنعتی اتفاق می‌افتد.

یکی از اولین مشتریان Phaidra یک اپراتور مرکز داده نبود، بلکه شرکت بزرگ داروسازی Merck بود که فناوری Phaidra را برای کنترل یک کارخانه تولید واکسن 500 هکتاری به کار گرفت. با این حال، امروز، مشتریان Phaidra به شدت به سمت بخش مراکز داده گرایش پیدا می‌کنند – روندی که توسط دیوانگی هوش مصنوعی تقویت شده است، گائو می‌گوید.

در همین راستا، Phaidra به عنوان یک فینالیست در شتابدهنده پایداری آمازون امسال انتخاب شد، که به آن فرصتی می دهد تا شانس آزمایشی فناوری خود را در عملیات اروپایی آمازون با سرمایه گذاری بالقوه تا 2 میلیون یورو (2.15 میلیون دلار) ارائه دهد. آیا Phaidra برای بستن آمازون تیراندازی می کند؟ گائو نمی‌گوید – اما مطمئناً با جاه‌طلبی‌های رشد بلندمدت استارت‌آپ همخوانی دارد.

گائو گفت: “ما اولین استقرار بین المللی خود را داریم و در حال اجرا هستیم و انتظار داریم که مناطق با هزینه انرژی بالاتر در جهان به رشد ما در سال 2025 کمک کنند.” شرکت‌ها به دنبال راه‌هایی برای انجام کارهای بیشتر با آنچه که دارند هستند… ما برای اجرای برنامه رشد خود در دو سال آینده موقعیت خوبی داریم.»

Phaidra بیشترین درآمد خود را با دریافت اشتراک سالانه SaaS مانند در هوش مصنوعی خود به دست می آورد. گائو توضیح داد: «این کارمزد تابعی از پیچیدگی امکاناتی است که هوش مصنوعی مدیریت می‌کند و قیمت انرژی در منطقه محلی.»

Phaidra مستقر در سیاتل، که حدود 100 نفر را استخدام می کند، اخیراً 12 میلیون دلار در دور سرمایه گذاری توسط Index Ventures جمع آوری کرده است. گائو می‌گوید با رساندن مجموع جمع‌آوری‌شده Phaidra به 60.5 میلیون دلار، پول نقد جدید برای تحقیق و توسعه، اجرا، موفقیت مشتری و تلاش‌های گسترده برای ورود به بازار صرف می‌شود.

او انتظار دارد که فیدرا سال را با یک تیم 110 نفره به پایان برساند.

گائو گفت: “این یک افزایش فرصت طلبانه بود که Phaidra را قادر ساخت که Index Ventures را به میز هیئت مدیره و سرپوش ما بیاورد.” “اگرچه Phaidra فعالانه به دنبال سرمایه اضافی نبود، ما به ویژه در مورد تخصص مقیاس بندی Index Venture هیجان زده هستیم، زیرا Phaidra به سرعت با مشتریان صنعتی ما، به ویژه در صنعت مرکز داده گسترش می یابد.”منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا