کار آفرینی و استارتاپ

استیو وزنیاک و استارتاپ Privateer الکس فیلدینگ قصد دارند گوگل فضا باشند – TechCrunch

تعدادی از استارتاپ ها با هدف پاکسازی مدار پایین زمین ، که در حال حاضر مملو از میلیون ها قطعه فضولات فضایی است – از جمله هر چیزی از ماهواره های شکسته ، قطعات موشک ، بقایای مراحل خودروها یا مأموریت های فضایی ، شلوغ شده است. به گفته الکس فیلدینگ ، بنیانگذار یک پروژه فضایی جدید در کنار استیو وزنیاک ، وظیفه پاکسازی LEO یک کار مهم است ، اما یک مشکل وجود دارد: ما نمی دانیم بیشتر فضولات فضایی در کجا واقع شده است.

فیلدینگ در مصاحبه اخیر خود گفت: “شرکتهای پاکسازی مداری ، آنها وضوح ندارند یا ما در مورد اینکه تقریباً هر جسمی در مدار پایین زمین با دقت بیشتر از سه یا 400 کیلومتر در هر لحظه قرار دارد ، توافق نداریم.” TechCrunch.

فیلدینگ و وزنیاک قصد دارند این شکاف دانش را با شرکت جدید خود ، Privateer ، برطرف کنند. این شرکت که در خفا به سر می برد ، در ماه سپتامبر پس از اینکه ووزنیاک پیوندی به یک توییت توئیت کرد ، مورد توجه قرار گرفت ویدیوی تبلیغاتی یک دقیقه ای در یوتیوب، و شایعات مبنی بر تمرکز Privateer بر پاکسازی اجسام فضایی تشدید شد.

معلوم است ، این کاملا دقیق نیست. فیلدینگ توضیح داد: “Privateer در واقع شروع کرد ، نه با هدف پاکسازی فضا در روز اول.” “ما واقعاً با هدف ساخت شروع کردیم […] نقشه های گوگل فضا. “

این اولین همکاری فیلدینگ و ووزنیاک بنیانگذار اپل نیست. این دو در اوایل دهه 2000 Wheels of Zeus را ایجاد کردند ، یک شرکت سخت افزاری که فناوری را برای ردیابی مکان اجسام فیزیکی توسعه داد.

فیلدینگ می گوید: “هنگامی که ما این کار را شروع کردیم ، نیمی از مواد موجود در فضا 20 سال پیش زباله بود.” از آن زمان وضعیت وخیم تر شده است. “شما در دنیایی هستید که دارای چیزهای بسیار زیاد ، بسیار زیاد است [in orbit]که بسیاری از آنها بسیار خطرناک تر هستند ، تقریباً همه آنها در مدار پایین هستند ، بسیار بسیار سریع حرکت می کنند و در بیشتر موارد به خوبی ردیابی یا درک نمی شوند. “

خطرات آشغال فضایی همچنان وجود دارد. در ماه مه ، فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی یک سوراخ به عرض پنج میلی متر در بازوی رباتیک متصل به یکی از ماژول ها کشف کردند. در حالی که این بازو همچنان کار می کند ، ISS مانوری را برای اجتناب از برخورد انجام نداد ، که نشان می دهد این شیء یکی از میلیون ها مدار بود که برای نظارت توسط شبکه فضایی نیروی فضایی ایالات متحده بسیار کوچک هستند.

همانطور که شرکت های راه اندازی مانند Rocket Lab و SpaceX در حال حاضر خدماتی را ارائه می دهند که قبلاً در انحصار سازمان های دولتی مانند ناسا بود ، Privateer می تواند این خلاء داده عظیم را پر کند.

Privateer در حال ضربه زدن است. این شرکت اولین ماهواره خود را با نام “Pono 1” در 11 فوریه 2022 ارسال می کند. این فضاپیما که تقریباً 3U اندازه دارد (تقریباً نیم پا) ، مجهز به 42 سنسور 30 ​​است. که از آنها غیر اپتیکال و 12 مورد از آنها دوربین های نوری هستند. سنسورهای غیر نوری قادر به دقت 4 میکرون خواهند بود. فیلدینگ گفت ، بدنه واقعی ماهواره از فیبر کربن و چاپ سه بعدی ساخته خواهد شد ، با استفاده از رویکردی که بدین معناست که این قطعه یکپارچه و جامد با سختی یکسان تیتانیوم است. به جای پیشرانه ، جهت گیری آن با استفاده از گشتاورهای مغناطیسی ، یک دستگاه کوچک است که جریان الکتریکی را برای کنترل نگرش ایجاد می کند.

پونو 1 تنها برای چهار ماه بیدار می ماند ، هنگامی که در هوا جویده و بخار می شود و دوباره در جو زمین بخار می شود. ماهواره دوم ، پونو 2 ، در اواخر آوریل به فضا پرتاب می شود. Privateer قبلاً ارائه دهنده راه اندازی را انتخاب کرده و تأییدات لازم برای هر دو راه اندازی را دریافت کرده است.

فیلدینگ گفت علاوه بر پرتاب ها ، Privateer در حال همکاری با Astroscale ، یک استارتاپ لجستیکی مداری و سرویس دهی است که در حال حاضر یک ماهواره حذف فضولات فضایی را نشان می دهد. Privateer همچنین با نیروی فضایی همکاری امضا کرد.

به گفته فیلدینگ ، عدم پیگیری کامل Google Maps از فضا ممکن است سهل انگارانه باشد – می تواند کشنده باشد. “من یک فرد خوش بین هستم و هنوز هم بسیار ، بسیار ، بسیار می ترسم از اینکه خیلی دیر شده ایم ، احتمالاً ظرف 24 ماه از اولین مصدوم فضایی انسان در مدار هستیم. و دلیل آن فقط تکثیر در مدار پایین زمین است. “


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا