کار آفرینی و استارتاپ

ایجاد انتقال انرژی پاک برای همه | اخبار MITانتقال انرژی پاک در حال حاضر در حال انجام است، اما چگونه مطمئن شویم که به شیوه ای مقرون به صرفه، پایدار و منصفانه برای همه اتفاق می افتد؟

این سوال اساسی در کنفرانس انرژی MIT امسال بود که در 11 و 12 مارس در بوستون برگزار شد و با عنوان “کوتاه و طولانی: رویکردی متوازن برای انتقال انرژی” برگزار شد.

هر سال، کنفرانسی که توسط دانش‌آموزان اداره می‌شود، رهبران بخش انرژی را گرد هم می‌آورد تا در مورد پیشرفت و چالش‌هایی که در کارشان به سوی آینده‌ای سبزتر می‌بینند، بحث کنند. شرکت‌کنندگان از پژوهش، صنعت، دولت، دانشگاه و جامعه سرمایه‌گذاری می‌آیند تا در طی دو روز گردبادی گفتگوهای کلیدی، گفتگوهای کنار آتش، و بحث‌های میزگرد شبکه‌سازی و تبادل نظر کنند.

چندین شرکت کننده خاطرنشان کردند که فن آوری های انرژی پاک در حال حاضر با سوخت های فسیلی مقرون به صرفه هستند، اما تغییر روش کار جهان به چیزی بیش از فناوری نیاز دارد.

دانیل کاممن گفت: “هیچ یک از اینها آسان نیست، اما من فکر می کنم توسعه فناوری های نوین جدید در مقایسه با چیزهایی که در اینجا در مورد آنها صحبت می کنیم، واقعا آسان است، یعنی چگونه عدالت اجتماعی، مهندسی نرم، و تفکر سیستمی را با هم ترکیب کنیم که مردم را در اولویت قرار می دهد.” استاد برجسته انرژی در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی در یک سخنرانی اصلی گفت. در حالی که انرژی پاک راه درازی در پیش دارد، اما آماده است که ما را از سوخت‌های فسیلی تغییر دهد.»

این رویداد همچنین یک بحث کلیدی بین سالی کورن‌بلوت، رئیس MIT و پروفسور کیوسرای سرامیک دانشگاه ام‌آی‌تی، اما مینگ چیانگ، برگزار شد که در آن کورن‌بلوث در مورد اولین سال خود در MIT و همچنین تلاش‌های اخیراً اعلام‌شده در سراسر دانشگاه برای حل مشکلات آب و هوایی بحرانی که به عنوان شناخته می‌شود بحث کرد. پروژه آب و هوا در MIT

کورنبلوت گفت: “دلیلی که می خواستم به MIT بیایم این بود که دیدم MIT پتانسیل حل بزرگترین مشکلات جهان را دارد و اولین مشکل برای من بحران آب و هوا بود.” من در مورد جایی که هستیم هیجان زده هستم، از شور و شوق جامعه هیجان زده هستم و فکر می کنم بتوانیم از طریق این پروژه به اکتشافات واقعاً تأثیرگذاری برسیم.

پرورش فناوری های جدید

چندین پانل کارشناسان را در زمینه های فناوری جدید یا نوظهور گرد هم آوردند تا در مورد آنچه که برای کمک به راه حل های آنها در کربن زدایی عمیق لازم است بحث کنند.

جونا واگنر، دستیار اصلی مدیر نوآوری صنعتی و انرژی پاک در دفتر سیاست علم و فناوری ایالات متحده، گفت: «نکته جالب و چالش برانگیز در مورد اولین فناوری‌ها این است که همه آنها متفاوت هستند. می‌توانید رشد آنها را در برابر چالش‌های خاصی که انتظار دارید ببینید ترسیم کنید، اما تک تک فناوری‌ها با چالش‌های خاص خود روبرو خواهند شد و هر یک باید از یک مانع مهندسی برای خارج شدن از زمین سرپیچی کند.

از جمله فناوری های نوظهور مورد بحث، انرژی زمین گرمایی نسل بعدی بود که از تکنیک های جدیدی برای استخراج گرما از پوسته زمین در مکان های جدید استفاده می کند.

یکی از جنبه های امیدوارکننده این فناوری این است که می تواند از زیرساخت ها و تخصص موجود در صنعت نفت و گاز بهره ببرد. به عنوان مثال، بسیاری از تکنیک‌های جدید توسعه‌یافته برای تولید زمین گرمایی، از همان مته‌ها و دکل‌هایی استفاده می‌کنند که برای شکست هیدرولیکی استفاده می‌شوند.

این واقعیت که ما یک اکوسیستم قوی از نیروی کار و فناوری نفت و گاز در ایالات متحده داریم، نوآوری در زمین گرمایی را در مقایسه با برخی از چالش‌هایی که در جذب هسته‌ای یا هوایی مستقیم، جایی که برخی از زنجیره‌های تامین، می‌بینیم، قابل دسترس‌تر می‌کند. گابریال ملک، رئیس کارکنان شرکت زمین گرمایی Fervo Energy، گفت: در سراسر جهان تفکیک شده اند.

یکی دیگر از فناوری‌هایی که باعث ایجاد هیجان می‌شود – اگر هنوز کاملاً انرژی خالص نباشد – همجوشی است، فرآیند ترکیب یا همجوشی اتم‌های سبک با هم برای تشکیل اتم‌های سنگین‌تر برای کسب انرژی خالص، در همان فرآیندی که خورشید را نیرو می‌دهد. MIT spinout Commonwealth Fusion Systems (CFS) قبلاً بسیاری از جنبه‌های رویکرد خود را برای دستیابی به قدرت همجوشی تأیید کرده است، و مشارکت منحصر به فرد این شرکت با MIT در یک پانل در مورد پیشرفت صنعت مورد بحث قرار گرفت.

دکتر براندون سوربوم، مدیر ارشد علوم CFS، PhD ’17، گفت: «ما بر شانه‌های دهه‌ها تحقیق جامعه علمی ایستاده‌ایم و می‌خواهیم این پیوندها را حتی در حالی که به توسعه فناوری خود ادامه می‌دهیم، حفظ کنیم.» با اشاره به اینکه CFS یکی از بزرگترین شرکت حامی تحقیقات در MIT و با موسسات در سراسر جهان همکاری می کند. “درگیر شدن با جامعه یک اهرم واقعاً ارزشمند برای به دست آوردن ایده های جدید و بررسی عقلانیت ایده های خودمان است.”

سوربوم گفت که با پیشرفت CFS در انرژی همجوشی، این شرکت به این فکر می کند که چگونه می تواند فرآیندهای خود را برای کاهش هزینه ها و به حداکثر رساندن تأثیر فناوری در سراسر سیاره تکرار کند.

سوربوم گفت: “برای اینکه فیوژن کار کند، باید برای همه کار کند.” “من فکر می کنم مقرون به صرفه بودن قطعه واقعا مهم است. ما نمی‌توانیم این جواهر فناوری را بسازیم که فقط یک طبقه از کشورها توانایی خرید آن را دارند. این باید یک فناوری باشد که بتوان آن را در سراسر جهان به کار برد.»

این رویداد همچنین به دانشجویان – بسیاری از MIT – فرصتی داد تا درباره مشاغل انرژی بیشتر بیاموزند و یک نمایشگاه استارتاپی را به نمایش گذاشت که در آن ده ها شرکت راه حل های انرژی و پایداری خود را به نمایش گذاشتند.

فرد رستمی، مدیرعامل GreenLIB، که شرکتش باتری‌های لیتیوم یون را بازیافت می‌کند، می‌گوید: «بیش از 700 نفر از هر گوشه‌ای از صنعت انرژی اینجا هستند، بنابراین افراد زیادی وجود دارند که می‌توان با آنها ارتباط برقرار کرد و به من کمک کرد تا دیدگاه خود را به واقعیت تبدیل کنم. خوبی در مورد انتقال انرژی این است که بسیاری از این فناوری‌ها و صنایع با هم همپوشانی دارند، بنابراین من فکر می‌کنم که ما می‌توانیم این انتقال را با همکاری در رویدادهایی مانند این امکان‌پذیر کنیم.

یک استراتژی آب و هوایی متمرکز

کورنبلوت خاطرنشان کرد که وقتی او به MIT آمد، درصد زیادی از دانشجویان و اساتید از قبل روی فناوری‌های مرتبط با آب و هوا کار می‌کردند. با پروژه آب و هوا در MIT، او می خواست کمک کند تا اطمینان حاصل شود که کل این تلاش ها بیشتر از مجموع بخش های آن است.

این پروژه حول شش ماموریت متمایز سازماندهی شده است، از جمله کربن زدایی انرژی و صنعت، توانمندسازی جوامع خط مقدم، و ساخت شهرهای سالم و انعطاف پذیر. Kornbluth می‌گوید که مناطق مأموریت به اعضای جامعه MIT کمک می‌کند تا پیرامون چالش‌های چند رشته‌ای همکاری کنند. تیم او، که شامل کمیته‌ای از مشاوران دانشکده است، جستجو برای سرنخ‌های هر منطقه مأموریتی را آغاز کرده است و کورن‌بلوت گفت که او در حال برنامه‌ریزی برای انتصاب معاون آب و هوا در مؤسسه است.

کورنبلوت توضیح داد: «من کسی را می‌خواهم که اختیار کل مؤسسه را داشته باشد و مستقیماً به من گزارش دهد تا مطمئن شوم که این پروژه در مسیر درست باقی می‌ماند».

یت مینگ چیانگ در گفتگوی خود در مورد این ابتکار با کورن‌بلوت گفت که پروژه‌ها بر اساس پتانسیل آنها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و پایدارتر کردن سیاره در مقیاس تامین مالی خواهند شد.

چیانگ توضیح داد: “پروژه ها باید دارای ریسک بسیار بالا و تاثیر بسیار بالا باشند.” آنها باید فرصتی برای اثبات خود داشته باشند و این تلاش‌ها نباید با منابع محدود شود، بلکه فقط با زمان محدود شود.»

کورنبلوت در بحث در مورد دیدگاه خود از پروژه آب و هوا، به موضوع “کوتاه و بلند” کنفرانس اشاره کرد.

کورنبلوت گفت: “این در مورد ایجاد تعادل بین تحقیقات و تجاری سازی است.” “پروژه آب و هوا دارای یک چارچوب زمانی بسیار متغیر است و من فکر می کنم دانشگاه ها بخشی هستند که می توانند در مورد چیزهایی فکر کنند که ممکن است 30 سال به پایان برسد. ما باید در مورد مشوق‌ها در سراسر خط لوله نوآوری فکر کنیم و اینکه چگونه می‌توانیم در بلندمدت چشم‌انداز داشته باشیم و در عین حال مطمئن شویم که چیزهای کوتاه‌مدت به سرعت از بین می‌روند.»منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا