فرهنگی و هنریمیراث و گردشگری

بارش باران و کاهش محسوس دما تا 10 درجه در برخی استان های کشور

به گزارش پایگاه خبری پرتو، هشدار زرد سازمان هواشناسی حاکی از آن است که از بعدازظهر فردا بارندگی، رگبار و رعد و برق همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی، کاهش محسوس دما بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد و در ارتفاعات همراه با بارش برف از بعدازظهر فردا (26) . مهرماه در شمال غرب آذربایجان، شمال شرق آذربایجان، شمال اردبیل، مازندران و گیلان و روز سه شنبه (۲۶ مهر) علاوه بر استان های مذکور در گلستان نیز پیش بینی می شود.

تداوم این شرایط هواشناسی روز چهارشنبه (29 مهرماه) برای استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی و روز پنجشنبه (8 مهر) برای استان های آذربایجان غربی، گیلان، اردبیل، مازندران. ، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات در استان های زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان و هرمزگان نیز پیش بینی می شود. همچنین روز جمعه (30 مهر) فعالیت این سامانه بارشی در نیمه شرقی خراسان رضوی و هرمزگان پیش بینی می شود.

در چنین شرایطی احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی معابر به ویژه گردنه های کوهستانی، کاهش دید، احتمال تاخیر پروازها و احتمال خسارت به محصولات زراعی و باغی وجود دارد. لذا احتیاط در تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در تردد در جاده های بین شهر و کوهستان و انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب به محصولات زراعی و باغی توصیه می شود.

سازمان هواشناسی همچنین نسبت به وزش باد نسبتا شدید و افزایش ارتفاع امواج بین 1.5 تا 2 متری در سواحل و سواحل خلیج فارس از بعدازظهر فردا (25 مهر) هشدار زرد دیگری صادر کرده و گزارش داده است: ادامه این شرایط سواحل و فراساحل خلیج فارس تا جمعه شب (30 مهر) پیش بینی می شود.

سازمان هواشناسی همچنین نسبت به آسیب دیدن تورهای صیادی، احتمال غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی هشدار داده و توصیه کرده است که اقدامات لازم برای فعالیت‌های دریایی و دریایی انجام شود.

هشدار زرد به این معنی است که پدیده های جوی رخ خواهد داد که می تواند در سفر و فعالیت های روزانه اختلال ایجاد کند. این هشدار برای آموزش مردم برای آمادگی برای مقابله با پدیده های جوی که اندکی شدیدتر از حد معمول هستند صادر شده است. از سوی دیگر مسئولان از این هشدارها آگاه هستند تا در صورت لزوم اقدام کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا