ارز دیجیتالاقتصادی

بازار کریپتو در ماه مه سقوط کرد، اما ژوئن دارای پوشش نقره ای است

مه 2022 برای افراد ضعیف نبود. حتی سخت‌گیرترین و باتجربه‌ترین معامله‌گران ارزهای دیجیتال در دو هفته اول ماه با کاهش بی‌رحمانه پس از اعلام فدرال رزرو ایالات متحده مبنی بر افزایش 0.5 درصدی نرخ بهره مورد آزمایش قرار گرفتند.

کریپتو قبلاً همبستگی کمتری با رویدادهای دنیای واقعی نشان می داد و به طور کلی تحت تأثیر موفقیت ها و شکست های سرمایه داری قرار نمی گرفت. با این حال، یک پیوند تقریبی بسیار ثابت بین بیت کوین (BTC) و شاخص S&P 500 در طول پنج ماه اول سال 2022 مشاهده شد. ترس از تورم و جنگ نیز برای هر دو بازار مهربان نبوده است.

تقلید کریپتو از بازار سهام می‌تواند به دلیل رشد عظیم سرمایه بازار در سال‌های 2020 و 2021 باشد. با نرخ‌های بی‌سابقه، سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی از سهام به سمت ارزهای دیجیتال هجوم آورده‌اند که باعث همپوشانی به مراتب بیشتر در تغییرات قیمت شده است.

بیت کوین قبل از بازگشت به 31800 دلار در 31 می به زیر 29000 دلار سقوط کرد، در حالی که اتر (ETH) قبل از بازپس گیری قیمت های بالای 1900 دلار تا 30 می به کمی بالاتر از 1700 دلار سقوط کرد. اما بسیاری از آلت کوین ها به مراتب بدتر شدند و واکنش های ناشی از معامله گران یک بار بیمار تغییر کرد. تقریباً به همان مقدار FUD که تصور می شود.

چهار استیبل کوین، دو جهت متفاوت

TerraUSD (UST) – که اکنون با نام TerraUSD Classic (USTC) شناخته می شود – یک استیبل کوین بود که بر روی بلاک چین Terra ساخته شد و در شش استیبل کوین برتر از نظر ارزش بازار قرار داشت. با این حال، در 9 می، این سکه که برای حفظ ارزش 1 دلار در تمام مدت طراحی شده بود، به تدریج به 0.29 دلار کاهش یافت و دنیای ارزهای دیجیتال را در شوک فرو برد. قیمت آن از آن زمان بهبود نیافته است.

در مورد اینکه چگونه این امر بر بقیه چشم انداز استیبل کوین تأثیر می گذارد، یک “تغییر عرشه” عمده ناشی از فروپاشی شهرت یک استیبل کوین مورد اعتماد یک شبه بود. تتر (USDT)، بزرگ‌ترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار، به‌خودی خود کاهش یافت، هرچند بسیار کمتر، به 0.95 دلار. از آن زمان بهبود یافته است، اما ادعاهای جدیدی در مورد پرداخت بدهی سکه وجود دارد.

دای (DAI) و USD Coin (USDC) به نظر می‌رسید که در بحبوحه خرابی‌ها پاداش را درو کنند، زیرا نمودار بالا به وضوح نشان می‌دهد که 10 آدرس بزرگ نهنگ از هر استیبل کوین، سطح اعتماد بیشتری را به این دو دارایی نشان می‌دهند، و سکه‌ها در امواج عظیم به سمت مبادلات از مبادلات حرکت می‌کنند. USDT و UST (اکنون TerraUSD Classic). Binance USD (BUSD) را نیز نمی توان نادیده گرفت، زیرا سومین استیبل کوین بزرگ در ماه گذشته به ارزش بازار نزدیک به 19 میلیارد دلار رسید.

سقوط غم انگیز LUNA از فیض

توکن خواهر UST LUNA Classic (LUNC) – نام به روز شده برای توکن اصلی LUNA – فقط هفت هفته پیش از بالاترین قیمت خود یعنی حدود 119 دلار سقوط کرد و اکنون به قیمت خیره کننده 0.000125 دلار رسیده است که معادل کاهش -99.9999٪ قیمت است و ارزش بازار به نظر می رسد که کاهش عمق UST از 1 دلار آخرین میخ در تابوت باشد، زیرا الگوریتم به اندازه کافی سریع برای سوزاندن LUNC در زمانی که UST در حال سقوط آزاد بود به دلیل برداشت های زیاد از پروتکل لنگر، نبود.