کار آفرینی و استارتاپ

بانک مرکزی هند استارت‌آپ‌های فین‌تک را سرکوب می‌کند – TechCrunch

تقریبا برای همه استارت‌آپ‌های فین‌تک، وام‌دهی مدت‌هاست که آخرین بازی بوده است. اخطاریه ای از سوی بانک مرکزی هند در این هفته آچاری را به اکوسیستم پرتاب کرده است و دقیقاً افرادی را که می توانند وام دهند بررسی می کند.

بانک مرکزی هند به ده‌ها استارت‌آپ فین‌تک اطلاع داده است که از بارگیری ابزارهای پرداخت پیش‌پرداخت غیربانکی (PPIs) – برای مثال کارت‌های پیش‌پرداخت – با استفاده از خطوط اعتباری جلوگیری می‌کند، حرکتی که باعث وحشت در بین – و وجودی شده است. تهدیدی برای – بسیاری از استارت آپ های فین تک و باعث شد برخی این تصمیم را با سرکوب شرکت خدمات مالی چین در سال گذشته مقایسه کنند.

چندین استارتاپ از جمله Slice، Jupiter، Uni و KreditBee مدت‌هاست که از مجوزهای PPI برای صدور کارت و سپس تجهیز آنها به خطوط اعتباری استفاده می‌کنند. فین‌تک‌ها معمولاً برای صدور کارت با بانک‌ها شریک می‌شوند و سپس با مؤسسات مالی غیربانکی ارتباط برقرار می‌کنند یا از واحد NBFC خود برای ارائه خطوط اعتباری به مصرف‌کنندگان استفاده می‌کنند.

اعلامیه بانک مرکزی که هیچ استارت‌آپی را با نام مشخص نمی‌کند، به طور گسترده تصور می‌شود که تقریباً بر همه افراد تأثیر می‌گذارد، از جمله بخرید، شرکت‌های بعدی را که از مکانیک مشابه برای ارائه وام به مشتریان نیز استفاده می‌کنند، پرداخت کنید. Amazon Pay، Paytm Postpaid و Ola Money نیز محتاط هستند، زیرا بسیاری بر این باورند که ممکن است بر آنها نیز تأثیر بگذارد.

یکی از بنیانگذاران فین تک به شرط ناشناس ماندن برای جلوگیری از ناراحتی مقامات RBI گفت: “قانون بسیار گیج کننده و عجیب است.” آنچه که RBI اساساً در اینجا می گوید این است که خط اعتباری را روی PPI بارگذاری نکنید. روشی که در حال حاضر با PPI کار می کند این است که پول در نهایت به دست تجار می رسد. شما اکنون می گویید که NBFC ها نمی توانند خط اعتباری به بازرگانان بدهند و پول آنها فقط باید به حساب های بانکی مشتریان هدایت شود.

موسس افزود که این موضع جدید خطر حذف تمام نوآوری‌هایی را که در پنج سال گذشته در صنعت فین‌تک اتفاق افتاده است را به خطر می‌اندازد، که طی دو سال گذشته بیش از 15 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را از سوی بسیاری از حامیان برجسته از جمله Sequoia India و Southeast جذب کرده است. آسیا، Tiger Global، Insight Partners، Accel و Lightspeed Venture Partners.

روشی که همه در حال حاضر در فضای فین‌تک کار می‌کنند، با شاید یک درجه جدایی که در ابتدا پول به دروازه پرداخت می‌رود، پول به سمت بازرگانان هدایت می‌شود. برخی بانک‌ها تقریباً یک دهه است که از همین استراتژی استفاده می‌کنند!» بنیانگذار افزود.

استارت‌آپ‌های فین‌تک متقاعد شده‌اند که بانک‌ها با استفاده از تاکتیک قدیمی که در آن مدیران فعلی فریاد می‌زنند و برای نجات آن روز به تنظیم‌کننده متکی هستند، RBI را لابی کرده‌اند تا به این تصمیم برسد.

بانک مرکزی که در اطلاعیه هفته جاری توضیحی ارائه نکرد، مدت‌هاست که در مورد وام دهندگانی که نرخ بهره گزافی دریافت می‌کنند و حداقل اطلاعات مشتری خود را برای حضور در کشتی و اجبار مشتریان می‌خواهند، ابراز نگرانی کرده است. برخی از این شرکت‌ها، سازمان‌های دولتی در دو سال گذشته ادعا کرده‌اند که ممکن است در طرح‌های پولشویی شرکت داشته باشند.

“برخی افراد حدس می زنند که زمانی که مجوزهای PPI داده شد، RBI واضح بود که آنها به عنوان ابزار اعتباری داده نمی شوند. با ترکیب PPI + BNPL، مسیر PPI اکنون به‌عنوان جایگزینی برای کارت‌های اعتباری یا ارائه BNPL یکپارچه استفاده می‌شود، که ممکن است RBI از امروز با آن مشکلی نداشته باشد.»

گفته می‌شود که قانون جدید نه تنها بر وام‌دهندگان کوسه‌ها و بازیکنان ترسناک، بلکه بر همه افراد تأثیر می‌گذارد.

تحلیلگران در کارگزاری Macquarie در اوایل این هفته نوشتند: «ما معتقدیم این مقررات می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر فین‌تک‌های درگیر در این تجارت داشته باشد و برای بانک‌ها سودمند باشد، زیرا می‌توانند با رقابت کمتر، خرید کارت را تسریع بخشند».

بسیاری استدلال می‌کنند که استارت‌آپ‌های فین‌تک وجود دارند، زیرا راهی برای جذب مالی میلیون‌ها کاربر پیدا کرده‌اند، چیزی که RBI مدت‌هاست از آن استقبال کرده است و اگر بانک‌ها آن را مطرح نکنید، از آن استقبال می‌کنند. مدل PPI، که دو نهاد تنظیم‌شده را گرد هم می‌آورد، وام دهندگان را قادر می‌سازد تا اعتباری را با هزینه کمتر به مشتریان ارائه دهند و به طور چشمگیری دامنه افرادی را که می‌توانند اعتبار دریافت کنند افزایش می‌دهد.

در مدل سنتی وام شخصی، وام دهنده مستقیماً پول را به حساب بانکی واریز می کند. بنابراین، زمانی که مصرف کننده آن پول را خرج می کند، وام دهنده پولی به دست نمی آورد. اما در ابزارهای PPI که توسط مدل خط اعتباری پشتیبانی می‌شود، استارت‌آپ‌های فین‌تک از هر پرداخت درآمد مبادله‌ای کسب می‌کنند که می‌تواند به 1.8 درصد برسد. این بدان معناست که آنها به طور بالقوه می توانند در مقایسه با مدل “وام شخصی به بانک” خالص اعتبار را با هزینه کمتر به مصرف کنندگان ارائه دهند.

کتاب داده های اداره اعتبار هند نازک است و اکثر افراد در بازار آسیای جنوبی ارزش اعتبار را ندارند. در نتیجه، بانک ها به اکثر هندی ها کارت اعتباری یا وام ارائه نمی دهند. فین‌تک‌ها از سیستم‌های پذیره‌نویسی عصر مدرن برای وام دادن به مشتریان و هزارتوی آربیتراژ نظارتی – که تا به حال همه آنها خوب تلقی می‌شد – برای فعالیت استفاده می‌کنند.

برخی استدلال می کنند که بانک مرکزی ممکن است اکنون برای تصمیم گیری خیلی دیر باشد. فین‌تک‌ها به بیش از 8 میلیون مشتری در هند خدمات ارائه می‌دهند و بدون شفافیت، اکثر این مشتریان هیچ تعهدی برای رعایت مهلت‌های بازپرداخت فعلی خود ندارند، که باعث ایجاد استرس قابل توجهی بر شرکت‌ها می‌شود.

علاوه بر این، NBFC هایی که توسط استارت آپ های مختلف اداره می شوند، نهادهای نظارتی هستند. برخی از کهنه‌کاران فین‌تک استدلال می‌کنند که اگر RBI واقعاً می‌خواهد استفاده از PPI را به‌عنوان ابزار اعتباری سرکوب کند، باید واقعاً مجوز کارت اعتباری را به استارت‌آپ‌ها بدهند، کاری که RBI تا به امروز انجام نداده است.

به گفته افرادی که با این موضوع آشنا هستند، در این میان، سرمایه‌گذاران وحشت‌زده می‌شوند و بسیاری از استارت‌آپ‌هایی که در میانه راه‌های جذب سرمایه جدید هستند، شروع به بازگرداندن برخی از VCها کرده‌اند. برخی از بازیگران صنعت بر این باورند که بانک مرکزی هند رویکردی مشابه چین در سرکوب وام دهندگان و فین‌تک‌ها در کل دارد. (از سوی دیگر، سهام SBI Bank، بانک دولتی در هند، از زمان ارسال بخشنامه توسط بانک مرکزی، بیش از 14 درصد افزایش یافته است.)

ما معتقد نیستیم که RBI چندان مشتاق صدور مجوزهای بانکداری دیجیتال است، همانطور که در اظهارات اخیر فرماندار RBI منعکس شده است. RBI به شدت در مورد فین‌تک‌ها افت کرده است و در چند ماه گذشته از مقررات سخت‌گیرانه‌تری حمایت کرده است. نظر ما این است که پیام واضح است که فین تک‌ها به طور فزاینده‌ای بیشتر تحت نظارت قرار خواهند گرفت.»

سند چشم انداز پرداخت 2025 RBI همچنین در مورد بررسی هزینه های مختلف برای پرداخت های انجام شده در هند به گونه ای صحبت می کند که پذیرش دیجیتال را بیشتر تشویق می کند، که ما معتقدیم این احتمال وجود دارد که هزینه های مختلف پرداخت برای تشویق بیشتر کاهش یابد. برای ما واضح است که ریسک‌ها برای بخش فین‌تک در حال افزایش است، زیرا مقررات تا کنون برای آن بسیار ملایم بوده است.»

کارآفرینان در تلاش هستند تا نگرانی های خود را به RBI منتقل کنند. حداقل سه نهاد از جمله انجمن وام دهندگان دیجیتال هند و شورای پرداخت هند (PCI)، بخشی از گروه لابی انجمن اینترنت و موبایل هند، در حال نوشتن نامه به RBI و وزارتخانه های مختلف برای رفع نگرانی های خود هستند.

در یک تماس زوم در روز پنج‌شنبه، ده‌ها نفر از مقامات فین‌تک در مورد زمینه‌های مشترک آنچه که باید به RBI اطلاع دهند، بحث کردند. به گفته افرادی که در این فراخوان شرکت کردند، برخی از درخواست‌های مبرم آنها شامل تمدید جدول زمانی قانون جدید به مدت شش ماه و اعلام این موضوع به بانک مرکزی است که صنعت فین‌تک در کل «مسئول است و تلاش می‌کند کار درست را انجام دهد».

فین‌تک‌ها همچنین به‌دنبال توضیح جزئیات مدل‌های کسب‌وکار خود هستند و این موضوع را مطرح می‌کنند که چرا باید به کسانی که با الزامات کامل شناخت مشتری شما فعالیت می‌کنند اجازه داده شود به ادامه کار ادامه دهند.

اما تا زمانی که مقداری تغییر یا شفافیت به دست نیاید، اختلالات بزرگی انتظار می رود. Jupiter تحت حمایت Tiger Global و KreditBee تحت حمایت PremjiInvest Azim Premji قبلاً به طور موقت مشتریان را از انجام هر گونه تراکنش با کارت های پیش پرداخت خود منع کرده اند.
منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا