اپلیکیشن و نرم افزاردانش و فناوری

با ثبت طرح صیانت آیا اینستاگرام مسدود میشود؟

طرح صیانت از حقوق و دستمزد یوزرها در فضای مجازی در مجلس ثبت شد. ولی آیا با ثبت و اجرای این طرح شاهد فیلترینگ اینستاگرام و شبکه های مردمی خوا‌هیم بود؟

آخر و عاقبت بعداز کش و قوس‌های فراوان و اظهار نظرهای موافقان و معارضان، طرح صیانت از دستمزد یوزرها در فضای مجازی امروز در مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرای نمایندگان به ثبت رسید. اکثری از معارضان این طرح می گویند با ثبت این طرح شاهد محدودیت وب و غربال شدن شبکه های عمومی و پیام رسان‌های فرنگی مانند اینستاگرام و واتساپ خوا‌هیم بود. البته آیا حقیقتا قرار میباشد با ثبت طرح صیانت، اینستاگرام غربال گردد؟

مسدودسازی شبکه های عمومی با طرح صیانت

در همین ارتباط، جلال محمودزاده، عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و اطراف زیست مجلس اظهار‌کرد طرح صیانت از فضای مجازی، شبکه‌های‌اجتماعی را مسدود خواهد کرد و ضرر جبران ناپذیری به اقتصاد و رابطه ها عموم وارد خواهد کرد. در حالتی که این کانال های مجازی نبودند، یادگرفتن و رویش در‌این مدت کرونایی چه طور می‌توانست علم آموزان را پوشش دهد؟

روح‌الله حضرت پور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست فرنگی مجلس هم اعلام کرد مجلس در بین اشتباهات بی شمار مرزو بوم، برنامه ای بر خلاف با دستمزد ملت را پذیرش کرد که وزارت ارتباطات به طور رسمی اعلام نموده است زیرساخت‌های اجرایی آن در مرزوبوم نیست و میلیون‌ها تجارت اینترنتی را با چالش روبه‌رو می‌نماید. او تاکید کرد هیچکس اذن ندارد کار‌های ارتباطی عموم را محصور و اهل ایران‌ها را در عرصه فی مابین‌الملل منزوی نماید. این تصمیم‌های دیده بسته، خلاف با عزم عموم میباشد.

شرط فیلترینگ اینستاگرام

در همین درحال حاضر، موافقان طرح صیانت از حقوق و دستمزد یوزرها در فضای مجازی می گویند قرار وجود ندارد با ثبت این طرح، شبکه های مردمی مثلا اینستاگرام غربال شوند. تقی پور، عضو کمیسیون صنعت های مجلس می گوید شبهاتی مانند این که با ثبت طرح حمایت از دستمزد یوزرها و سرویس ها مبنا کاربردی فضای مجازی، از فردا اینستاگرام و گوگل بسته می شوند، بی مفهوم میباشد؛ به دلیل آن که تا زمانی مجموع قابل انعطاف افزارهای شبیه داخلی رویش نکرده و نتوانند تمامی خدمت‌ها را ارائه دهند، هیچ کدام از قابل انعطاف افزارهای فرنگی دست نخواهند خورد. تقی پور همینطور ضمن اشاره به مثال‌های موفقی از پلتفرم‌های داخلی اذعان کرد درصورتی که تا به امروز نتوانستیم یک پیام رسان تبارک و پیروز در باطن مرز و بوم داشته باشیم به جهت عدم حمایت از آن‌ها میباشد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس هم همین حرف‌ها را مطرح کرد و بیان کرد تا‌زمانی‌که اپلیکیشنی شبیه اپلیکیشن‌هایی نظیر اینستاگرام یا این که تلگرام برای جایگزینی در دسترس عموم قرار نگیرد، اذن غربال داده نمیشود. هنگامی این اذن داده می‌گردد که یک پلتفرم جایگزین ساخت و ساز گردد. یزدی خواه نیز اظهار‌کرد ما بایستی آزادانه بتوانیم موضوعات داخلی را در فضای مجازی لود کنیم، فارغ از آن که از طرف پلتفرم‌های فرنگی انذار شویم. مثال‌ای از این تهدید ها، اخلاق اینستاگرام در خصوص شهید سلیمانی بود.

به طور کلی، موافقان طرح صیانت از فضای مجازی مدعا گردیده‌اند که‌این طرح پیرو مسدودسازی کانال های فرنگی وجود ندارد و مجلس به‌دنبال توسعه و گسترش کسب و امور و صیانت از دستمزد یوزرها میباشد. ولی معارضان و اکثری از یوزرها معتقدند که با ثبت این طرح، عملا شبکه‌های‌مردمی فرنگی مانند اینستاگرام و واتس اپلیکیشن نمی‌توانند در جمهوری اسلامی ایران کار نمایند و به زودی غربال خواهند شد. لحاظ شما دراین مورد چه می‌باشد و آیا فکر میکنید با ثبت طرح صیانت از دستمزد یوزرها در فضای مجازی شاهد محدودیت‌های بیشتر در وب و فضای مجازی و فیلترینگ شبکه‌های‌مردمی خوا هیم بود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا