رادیو و تلویزیونفرهنگی و هنری

تابلوی «شب‌های دزفول» ایران درودی چگونه خلق شد

به گزارش خبرگزاری پرتو، حبیب الله صادقی مدیر گروه هنرهای تجسمی فرهنگستان هنر در پیامی ضمن تسلیت به مردم هنردوست ایران، «ایران دارودی» را یکی از هنرمندان بزرگ و سرمایه های فرهنگی در کشور دانست. . . و گفت مرگ او ضایعه ای جبران ناپذیر برای جامعه هنرهای تجسمی بود.

وی عضو دایمی فرهنگستان هنر از درودی ایران به عنوان یکی از هنرمندان بزرگ و تاثیرگذار ایران همچون سلطان محمد نگارگر، کمال الدین بهزاد، جواد حمیدی، علی اکبر صنعتی زاده، پرویز کلانتری و دیگر هنرمندان نامی نام برد و از وی نام برد. از سفیران فرهنگ و هنر ایران در جهان. وی گفت: در آثار این هنرمند بزرگ، جریان هنر اجتماعی تداوم یافته و عشق به کشور در آثارش شناور است؛ چنان که یکی از تابلوهای او «خلیج فارس همیشه» نام داشت.

وی افزود: خانم درودی در دوران جنگ تحمیلی در کنار مردم میهن خود ایستاد و پس از بمباران دزفول توسط رژیم بعث عراق تابلویی به نام «شب های دزفول» کشید. به همین دلیل است که باید به نام او افتخار کنیم.


در خرابات‌ مغان نور خدا می‌بینم – ابعاد: ۱۰۰*۸۱ سانتی‌متر- سال خلق: ۱۹۸۳

صادقی به تلاش های نوآورانه، مستمر و ارزشمند این هنرمند فرهیخته برای ساخت موزه و نمایشگاه دائمی آثار وی اشاره کرد و گفت: در مراحل پایانی ساخت موزه دررودی در محله یوسف آباد متأسفانه این عزیز در نقاب دفن شده است». امیدوارم شهردار محترم تهران دستور تسریع در تکمیل این موزه را صادر کنند تا تا پیش از چهل سالگی شاهد افتتاح آن باشیم. این موزه در واقع سند اعتباری برای فرهنگ و هنر کشور خواهد بود.

حبیب الله صادقی در پایان این گفتگوی کوتاه از هنرمندان کشور خواست تا در سوگ این بانوی گرانقدر ایرانی آثاری هنری خلق کنند و پیشنهاد ساخت سمفونی عالی از آثار بانو درودی را به بهترین هنرمندان موسیقی کشور داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا