دانش و فناوریموبایل و تبلت

تاریخ انتشار و ویژگی هایی که به مک شما می آیند

(Pocket-lint) – اپل در طول کنفرانس جهانی توسعه دهندگان خود (WWDC) در ژوئن 2022، به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری آتی را که برای iPad، iPhone، Apple Watch و Mac ارائه می‌شوند، پیش‌نمایش کرد و ویژگی‌های جدید بسیار خوبی نیز وجود دارد.

ما ویژگی‌های جداگانه‌ای در iOS 16، iPadOS 16 و watchOS 9 داریم، اما در اینجا ما روی macOS Ventura و ویژگی‌هایی که برای مک شما به ارمغان می‌آورد تمرکز می‌کنیم.

این همه آن چیزی است که تاکنون در مورد macOS Ventura می دانیم.

تاریخ انتشار macOS 13 Ventura

  • تاریخ رونمایی: 6 ژوئن 2022
  • تاریخ انتشار: احتمالاً اکتبر 2022

اکنون در سیزدهمین ساخت خود، نرم افزار macOS بعدی – macOS Ventura – در ابتدای ژوئن 2022 در WWDC پیش نمایش داده شد. اپل تعدادی از ویژگی‌های همراه با ساخت نرم‌افزار را در اواخر سال جاری اعلام کرد، اگرچه ممکن است ویژگی‌های بیشتری در زمان انتشار نرم‌افزار نیز آشکار شود.

در حال حاضر، تاریخ دقیقی در مورد زمان عرضه نرم افزار macOS Ventura وجود ندارد، اگرچه ما انتظار داریم که مانند macOS Monterey حدود اکتبر باشد.

macOS Ventura: چگونه بتای عمومی را امتحان کنیم

نسخه بتا عمومی macOS Ventura هنوز در دسترس نیست. احتمالاً در تابستان امسال و پس از آزمایشی برای توسعه دهندگان به صورت زنده پخش خواهد شد.

تا زمانی که مک شما سازگار باشد و بخشی از برنامه نرم افزار بتا اپل باشید، می توانید آخرین نسخه بتا عمومی macOS را نصب کنید. پس از عضویت – که انجام آن رایگان است – می‌توانید هر نسخه بتا را برای آزمایش نصب کنید.

کدام مک ها می توانند macOS 13 Ventura را اجرا کنند؟

اپل معمولاً در پشتیبانی از دستگاه‌های قدیمی‌تر با نرم‌افزار جدید خود خوب عمل می‌کند، اگرچه چندین مک وجود دارد که این بار از لیست خارج می‌شوند. همچنین ممکن است متوجه شوید که در حالی که مک شما از این نرم افزار پشتیبانی می کند، ممکن است همه ویژگی های جدید را دریافت نکنید.

دستگاه هایی که می توانند macOS 13 Ventura را اجرا کنند در اینجا آمده است:

  • iMac: 2017 به بعد
  • iMac Pro: 2017 به بعد
  • مک بوک ایر: 2018 به بعد
  • مک بوک پرو: 2017 به بعد
  • مک پرو: 2019 به بعد
  • مک مینی: 2018 به بعد
  • مک بوک: 2017 به بعد

ویژگی‌های macOS 13 Ventura: چه چیزی جدید است؟

در اینجا برخی از ویژگی‌های جدیدی که با انتشار macOS Ventura به مک ارائه می‌شوند، آورده شده است.

سیب

مدیر صحنه

Stage Manager یک ویژگی جدید با macOS Ventura است که به طور خودکار برنامه‌ها و ویندوزهای مک شما را در یک نمای واحد سازماندهی می‌کند تا جابجایی بین کارها آسان‌تر شود.

ما یک ویژگی جداگانه در Stage Manager داریم که می‌توانید برای بررسی عمیق‌تر آنچه که این ویژگی به ارمغان می‌آورد بخوانید، اما به طور خلاصه، می‌توانید بین ویندوز و برنامه‌ها با یک کلیک جابه‌جا شوید. همچنین می‌توانید گروه‌های مختلفی از برنامه‌ها را برای کارها و پروژه‌های خاص بسازید، آنها را در طرح‌بندی ایده‌آل خود مرتب کنید، تغییر اندازه دهید.

سیبmacOS 13 Ventura: تاریخ انتشار و تمام ویژگی‌های موجود در MacBook Photo 7 شما

دوربین تداوم

دوربین تداومی به شما امکان می دهد از آیفون خود به عنوان وب کم با macOS Ventura استفاده کنید. هنگامی که آیفون خود را به مک خود نزدیک می کنید، مک شما به طور خودکار به عنوان ورودی دوربین به آیفون شما سوئیچ می شود و به صورت بی سیم نیز کار می کند.

همچنین می‌توانید با استفاده از این ویژگی، Center Stage را در هر مکی دریافت کنید، زیرا این ویژگی از حسگر Ultra Wide در آیفون استفاده می‌کند تا مطمئن شود هنگام حرکت در اطراف، در مرکز کادر قرار گرفته‌اید. همچنین هنگام استفاده از دوربین تداومی، یک نمای میز نیز وجود دارد که از یک دوربین بالای سر تقلید می کند تا میز و چهره شما را همزمان نشان دهد.

ایمیل

Mail چندین به روز رسانی با macOS Ventura دریافت می کند، از جمله جستجوی بهبود یافته، ارائه نتایج دقیق تر و کامل تر.

همچنین می‌توانید ارسال را لغو کنید، ارسال را زمان‌بندی کنید و اگر پاسخی دریافت نکرده‌اید و ایمیل فکر می‌کند منتظر پاسخ هستید، به شما یادآوری می‌شود که پیگیری کنید. همچنین در صورت از دست دادن یک پیوست به شما هشدار می دهد.

سیبmacOS 13 Ventura: تاریخ انتشار و تمام ویژگی‌های موجود در MacBook Photo 2 شما

نور افکن

Spotlight با macOS Ventura، جستجوی تصویر پیشرفته‌تری را دریافت می‌کند و به شما امکان می‌دهد تصاویر را در عکس‌ها، پیام‌ها، یادداشت‌ها، Finder و وب مستقیماً از کانون توجه پیدا کنید.

همچنین می‌توانید از Live Text برای جستجوی تصویری بر اساس متن درون آن استفاده کنید.

علاوه بر این برای Spotlight، می‌توانید از Quick Actions استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد کارهایی مانند تنظیم زنگ هشدار یا شروع مستقیم فوکوس را انجام دهید.

سیبmacOS 13 Ventura: تاریخ انتشار و تمام ویژگی‌های موجود در MacBook Photo 4 شما

سافاری

گفته می‌شود که عملکرد سافاری با macOS Ventura بهبود می‌یابد و این نرم‌افزار همچنین قابلیتی به نام Passkeys را معرفی می‌کند که روشی امن‌تر و آسان‌تر برای ورود به سیستم ارائه می‌دهد که گفته می‌شود قوی‌تر از همه احراز هویت دو مرحله‌ای رایج است. می‌توانید همه چیز درباره Passkeys را در ویژگی جداگانه ما بخوانید.

گروه‌های برگه مشترک همچنین با macOS Ventura به سافاری می‌آیند و به شما امکان می‌دهند برگه‌ها، نشانک‌ها، پیام‌ها را ارسال کنید و تماس‌های FaceTime را مستقیماً از Safari شروع کنید. همه برگه ها در یک مکان خواهند بود و اگر دوستان یا خانواده شما برگه ای را پیدا کنند که می خواهند اضافه کنند، می توانند.

تمرکز

Focus در سال 2021 راه اندازی شد، اما با macOS Ventura در حال گسترش است. می‌توانید برنامه‌ها و افرادی را که می‌خواهید از آنها اعلان دریافت کنید، با اجازه دادن یا بی‌صدا کردن آن‌ها انتخاب کنید، و همچنین می‌توانید برای برنامه‌های خاصی مانند تقویم و ایمیل با فیلترهای فوکوس، مرزها را فیلتر یا ترسیم کنید.

پیام ها

Messages با جدیدترین نسخه‌های نرم‌افزاری برای iPhone، iPad و Mac، با قابلیت ویرایش یک پیام معرفی شده، بهبود یافته است. همچنین می‌توانید یک پیام اخیر را لغو ارسال کنید – تا زمانی که در عرض 15 دقیقه باشد – و می‌توانید هر پیامی را به عنوان خوانده‌نشده علامت‌گذاری کنید.

علاوه بر این، SharePlay نیز به پیام‌ها اضافه می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که آخرین قسمت برنامه مورد علاقه خود را تماشا کنید یا به آهنگ جدیدی گوش دهید و در عین حال به گفتگوی خود ادامه دهید. کنترل‌های پخش مشترک وجود خواهد داشت تا مطمئن شوید که شما و مخاطبتان همیشه همگام هستند.

همکاری بهتری نیز وجود خواهد داشت که به شما امکان می‌دهد یادداشت‌ها، ارائه‌ها، یادآوری‌ها، گروه‌های برگه سافاری و موارد دیگر را به اشتراک بگذارید و به شما امکان می‌دهد بلافاصله همکاری را شروع کنید و به‌روزرسانی‌ها را در رشته پیام مشاهده کنید.

سیبmacOS 13 Ventura: تاریخ انتشار و تمام ویژگی‌های موجود در MacBook Photo 3 شما

عکس ها

به‌روزرسانی‌های Photos مانند به‌روزرسانی‌های پیام‌ها در iPhone، iPad و Mac اجرا می‌شوند. قابلیتی به نام iCloud Shared Photo Library به شما این امکان را می‌دهد تا عکس‌ها و ویدیوها را به صورت یکپارچه با حداکثر پنج نفر دیگر به اشتراک بگذارید. این بدان معناست که همه می توانند در یک آلبوم همکاری کنند و همه مجوزهای برابر برای افزودن، ویرایش و حذف عکس ها دارند.

می‌توانید براساس تاریخ شروع یا افراد موجود در عکس‌ها انتخاب کنید چه چیزی شامل شود و می‌توانید عکس‌ها را به صورت دستی اضافه کنید یا پیشنهادهای هوشمندانه‌ای برای افزودن آنها دریافت کنید. همچنین اضافه کردن یک عکس مستقیماً از برنامه دوربین امکان پذیر خواهد بود و اضافه کردن آن به آلبوم را بسیار آسان می کند.

سیبmacOS 13 Ventura: تاریخ انتشار و تمام ویژگی‌های موجود در MacBook Photo 6 شما

زمان رویارویی

با به‌روزرسانی قبلی macOS، پیشرفت‌های بزرگی در FaceTime وجود داشت، اما macOS Ventura Handoff را به برنامه تماس ویدیویی می‌آورد.


Aergiatech P1114: شارژ چهار دستگاه اپل به طور همزمان هرگز آسان تر نبوده است

شما قادر خواهید بود یک تماس FaceTime را از یک دستگاه به دستگاه دیگر با یک کلیک انتقال دهید تا بتوانید از آیفون خود شروع کنید و به مک خود تغییر دهید یا بالعکس.

ساعت

برنامه ساعت با macOS Ventura به مک می آید و به شما امکان می دهد زمان محلی را در مناطق زمانی مختلف ببینید، همچنین زنگ هشدار تنظیم کنید یا از سیری بپرسید که ساعت در یک شهر خاص چقدر است.

بازی ها

SharePlay به بازی‌ها با macOS Ventura می‌آید و به شما امکان می‌دهد در طول یک بازی چند نفره که از Game Centre استفاده می‌کند، به بازی‌ها بپیوندید و با هم بازی کنید. همچنین یک داشبورد Game Center بازطراحی شده است که به شما امکان می دهد دستاوردهای دوست خود را مشاهده کرده و با آنها رقابت کنید.

فرم رایگان

Freeform یک برنامه بهره وری است که در اواخر سال به مک و آیپد می آید و به شما امکان می دهد پروژه ها را برنامه ریزی کنید و ایده هایی را طرح ریزی کنید یا با یک دوست نقاشی بکشید. می‌توانید فایل‌ها را به اشتراک بگذارید، همچنین پیوندهای وب، اسناد، ویدیو و صدا را وارد کنید و می‌توانید در زمان واقعی با هم همکاری کنید.

تنظیمات سیستم

macOS Ventura نوار کناری جدیدی را به تنظیمات سیستم در مک می‌آورد که پیمایش تنظیمات و پیکربندی مک را آسان‌تر می‌کند.

نوار کناری آشنا خواهد بود کاربران iPad و iPhone، استفاده از آن را آسان می کند.

یادداشت

macOS Ventura به شما این امکان را می دهد که یادداشتی را با استفاده از رمز ورود به سیستم Mac خود قفل کنید نه اینکه یک رمز عبور جداگانه را به خاطر بسپارید. همچنین فیلترهای جدید و قابل تنظیمی در پوشه های هوشمند وجود خواهد داشت تا سازماندهی را بر اساس تاریخ ایجاد، پیوست ها، چک لیست ها و موارد دیگر فعال کند.

نوشته بریتا اوبویل.
منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا