بین المللخاورمیانه

تخریب اثر باستانی منطقه ؛ فهم اشتباه از دین یا پروژه ضد تمدنی؟

در رابطه با این تخریب ها که هراز گاه سوژه رسانه ها و شبکه های اجتماعی می شود، بحث های مختلفی شکل می گیرد و این سوال را مطرح می کند که آیا انگیزه حمله به آثار باستانی تنها مربوط به اعتقادات تکفیری است یا با دست هایی؟ ? این پشت صحنه کجاست و چه اهدافی دارید؟

این ویرانی ها و ویرانی ها در نگاه اول، اگرچه برای مردم منطقه معنایی جز از بین رفتن هویت و بقایای خاکستر و نابودی تاریخ و فرهنگ ندارد، اما برای موزه های بزرگ غرب، مجموعه داران، دونده ها و حتی برخی از دولت ها بسیار نان و آب هستند.

 

داعش در حال تخریب آثار باستانی نینوا در عراق

اما در عین حال نمی توان باور کرد که سران این گروه ها در دزدی اشیاء و ادوات قیمتی و تخریب آثار صرفاً ایدئولوژیک دست داشته باشند و این تخریب ریشه در موارد دیگر و یا حتی در فعالیت های گروه ها نداشته باشد. جامعه مافیا باندها

یکی از دلایلی که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد این است که در کتاب خدا (قرآن) هیچ گونه تاکید و نشانه ای برای اجازه تخریب آثار باستانی و تمدنی و به تبع آن سران برتر وجود ندارد. اقشار این گروه ها مطمئناً از این مشکل غافل نیستند و نیستند.

نکته دیگر اینکه اگر چنین مجوزی حتی در روایات و احادیث اولیا و بزرگان بدو اسلام وجود داشت، باید بسیاری از این آثار حداقل در منطقه اسلامی در دهه های اول تاریخ اسلام از بین می رفت. .

در این میان برخی معتقدند جبر تاریخ است و نمی توان جلوی این تخریب های خرابکارانه را گرفت! گفته می شود این روحیه وندالیستی در همه جوامعی وجود دارد که عطش نابودی سیری ناپذیر است. در نتیجه تا زمانی که انگیزه ها و زمینه های این تخریب فراهم باشد، فرقی نمی کند که بهانه آن مذهبی باشد یا قومی یا اجتماعی و سیاسی!

اما آنچه که نقش دزدی سازمان یافته و تخریب هدفمند را در این سالها پررنگتر می کند، اتفاقاتی است که در عراق و سوریه رخ داده و نشان می دهد که ترکیبی از اعتقادات تکفیری، تخریب تمدن و طمع اشیاء است. قیمت نقش مهمی در این تخریب ها داشته است.

این سوال با توجه به انتقال بخش زیادی از آثار ارزشمند از عراق از سال 2003، زمان اشغال عراق توسط آمریکا و سوریه از سال 2011 که جنگ داخلی این کشور آغاز شد، و فروش بخش هایی از این کشور جدی تر است. او در Big Auctions آیا نمی‌توان دستور این تخریب‌ها را از اتاق‌های تصمیم خارج از منطقه صادر کرد؟

 

تخریب آثار باستانی منطقه؛ فهم غلط از دین یا پروژه ضد تمدنی؟
تخریب مقبره یونس نبی در موصل

هنوز یک خندق توسط ارتش ایالات متحده در اطراف آن مکان سابق ساخته شده است. هنوز هم می‌توانید سنگرهایی را که برای جنگ در حومه‌ها ساخته شده‌اند ببینید، اما نکته اینجاست که هرگز جنگ بزرگی در آن منطقه رخ نداده است و هیچ عراقی به مدت 21 ماه نمی‌دانست که آمریکایی‌ها در داخل محوطه چه می‌کنند.
گفته می شود که نظامیان آمریکایی علاوه بر اقدامات مخفیانه احتمالی در این منطقه تاریخی که بعداً به منطقه ممنوعه تبدیل شده بود، مقداری از خشت ها و آجرهای آنها را به یادگار بردند و بعداً مشخص شد که برخی از دروازه های معروف نیز پیدا شده است. نقاشی های دیواری اشتر (ایشتر) نیز ناپدید شده و قسمت دیگر آن آسیب دیده است.

رد اشیاء مسروقه در موزه های اروپا

یک سال پس از اشغال عراق توسط آمریکا در سال 2003، گزارش هایی مبنی بر تخریب شهر باستانی بابل به رسانه ها درز کرد که به نظر می رسید بیش از هر چیز برای نابودی ارتش آمریکا در آن سال ها تلاش کرده اند. زمان رد عملیات بزرگ سرقت در تاریخ عراق را از دست خواهد داد.

در همین راستا موزه بریتانیا در سال 1983 گزارشی را در روزنامه گاردین منتشر کرد که در آن آسیب وارد شده توسط سربازان آمریکایی به کتیبه‌ها و دیگر آثار شهر بابل را تایید کرد و مدعی شد که این تخریب به دلیل آن بوده است. سربازان آمریکایی از آن استفاده کردند. برای ساختن سنگر، ​​کیسه های شن را پر می کردند. به عبارت دیگر موزه بریتانیا یعنی آمریکایی ها متوجه نشدند که دارند تاریخ عراق و منطقه را نابود می کنند. همچنین گفته می شود که سربازان آمریکایی با خودروهای نظامی خود یک گذرگاه آجری 2600 ساله را تخریب کردند.

بر اساس گزارشی از موزه بریتانیا که 21 ماه پس از ایجاد پایگاه نظامی در محوطه باستانی بابل تهیه شده بود، آجرهای تکه تکه شده و پراکنده در محل این شهر باستانی را که نام «نمرود» روی آن نوشته شده بود، گزارش کرده است. ثبت شده.

همچنین گفته شده است که «اژدهای طراحی شده بر روی دروازه آجری این شهر از بین رفته و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد شخصی سعی در برداشتن آجرهای ارزشمند آن داشته است».

اما نکته بی پاسخ این است که اساساً آمریکایی ها در بابل مورد حمله قرار نگرفتند، مگر در درگیری های پراکنده و اتفاقاً این قسمت از جنوب بغداد قبلاً منطقه امنی برای نیروهای آمریکایی بود. همچنین موقعیت محوطه شهر باستانی بابل به طور طبیعی کیلومترها با ارتفاعات فاصله دارد و آمریکایی ها می توانستند پایگاه خود را دورتر از محوطه تاریخی بنا کنند.

تخریب مقبره یونس نبی در موصل

یورونیوز در سال 2017 گزارشی منتشر کرد که در آن به یک سرقت بزرگ تاریخی در موصل اشاره کرد: «آن را زیر قبر رها نکردند».

“.

تخریب آثار باستانی منطقه؛ فهم غلط از دین یا پروژه ضد تمدنی؟

آثار تاریخی پالمیرا در سوریه که از سوی داعش نابود شد

اسرحدون پادشاه امپراتوری آشور در قرن هفتم قبل از میلاد بود. سی و پدر آشورپال آخرین پادشاه مقتدر آشور. در ژوئیه 2014، داعش قبر یونس نبی را در شهر موصل عراق منفجر کرد و به طور کامل ویران کرد.

در ماه های ژوئن و ژوئیه، تقریباً دو ماه و نیم پس از حمله داعش و سقوط موصل، آمریکایی ها درخواست کمک دولت عراق را رد کردند و تنها در روزهایی که داعش در حال غارت و تخریب شهر بود، هیچ اقدامی علیه داعش انجام ندادند. قبر یونس .نبی و خالی کردن گنج های زیر قبر.

تخریب آثار موزه نینوا

داعش در 26 فوریه 2015 تخریب مجسمه های تاریخی موزه نینوا در موصل را در قالب ویدئویی نشان داد که تصاویر تکفیری ها را با استفاده از تبر، چکش و کوبیدن مجسمه ها در حضور آثار باستانی نشان می دهد. موزه سقوط کرده بود. موزه موصل یکی از مهم ترین موزه های جهان بود که هزاران اثر ارزشمند در آن نگهداری می شد و برخی از این آثار متعلق به قرن هشتم قبل از میلاد است. سی.

البته حتی پس از آزادسازی موصل نیز هیچکس از سرنوشت هزاران اثر تاریخی و باستانی ارزشمند موزه موصل چیزی نگفت.

تخریب شهر باستانی نمرود

منطقه ای در ساحل دجله در حدود 30 کیلومتری جنوب شرقی موصل، یکی دیگر از مکان هایی بود که تکفیری ها این بار به بهانه نمرود آن را تخریب کردند. شهر تاریخی نمرود در 6 مارس 2015 مورد حمله داعش قرار گرفت و تکفیری ها با بولدوزر و ماشین آلات سنگین تمدن آشوری در شمال عراق را که قدمت آن به قرن 13 قبل از میلاد برمی گردد، نابود کردند. یونسکو نیز این اقدام را جنایت جنگی خواند و باستان شناسان آن را یک فاجعه توصیف کردند.

تخریب شهر باستانی هترا یا الحضر

در 7 مارس 2015، داعش به شهر باستانی اشکانی هترا (الحضر) در 150 کیلومتری جنوب غربی موصل حمله کرد و بسیاری از آن را ویران کرد. این شهر که شاهد وقایع مهمی در میانه دو امپراطوری جهان بود، در میان آه و ناله باستان شناسان ویران شد، البته در اینجا نیز هیچ منبع رسمی یا کارشناس درباره سرنوشت آثار این محوطه تاریخی وجود ندارد. نگفت و گزارشی نداد.

تخریب آثار باستانی پالمیرا در سوریه

در سوریه نیز عمق تخریب آثار باستانی و تمدن ها توسط داعش زیاد است اما هنوز گزارش کامل و جامعی در دست نیست. برخی بر این باورند که تخریب و تخریب آثار تاریخی پوششی برای غارت آثار باستانی توسط داعش و فروش آنها در بازارهای جهانی بوده است، همانطور که مقامات عراقی پس از فتح مجدد موصل، در تونل های باستانی حفر شده در بخش هایی از موصل پیدا شده بودند. اشیایی که توسط نیروهای داعش از موزه ها غارت شده و به خارج از منطقه منتقل شده اند.

تخریب آثار باستانی منطقه؛ فهم غلط از دین یا پروژه ضد تمدنی؟
شهر تاریخی نمرود

مطمئناً اگر مقامات عراقی و سوریه فهرستی از اشیاء تاریخی مفقود شده تهیه کنند، حداقل تعدادی از آنها را که احتمالاً در حراجی فروخته شده اند، می توان در آثار مجموعه داران و موزه ها یافت و آنها را در مجله میراث تمدنی ملل منطقه. آنها با یکی از جنایتکارترین گروه های تروریستی به توافق رسیده اند.

به احتمال زیاد، نمی توان رد کرد که رهبران داعش و برخی از حامیان آنها، از ایالات متحده گرفته تا عربستان سعودی و امارات متحده عربی، در کاسه ای در مورد ثروت های غارت شده از مکان های تاریخی بوده اند.

در طول جنگ با داعش و حتی در سال های اخیر گزارش های مستندی مبنی بر استفاده مستمر آمریکایی ها از هلیکوپتر برای انتقال فرماندهان و نیروهای داعش به شمال عراق منتشر شده است.

اکنون، پس از سال ها، یکی از بزرگ ترین واسطه های القاعده و داعش که در قاچاق آثار تاریخی ارزشمند عراق به خارج از کشور مشارکت داشت، دستگیر شده است. سامی جاسم الجبوری، معاون ابوبکر البغدادی و مسئول امور اقتصادی و مالی گروه تروریستی داعش، سال ها توسط نیروهای آمریکایی در زندان بوکا در بصره بازداشت و به اسارت نیروهای امنیتی درآمد. عراقی ها سال گذشته در عراق بودند. هفته

به گفته خود الجبوری، وی علاوه بر فروش نفت و مواد معدنی، در سرقت، حمل و فروش آثار تاریخی از موزه‌ها و اماکن باستان‌شناسی در عراق و سوریه و تخریب آثار در دو کشور نقش اساسی داشته است. 2018.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا