ایرانبین الملل

تشکیک در ادعای بایدن درباره اوکراین؛ این بار تل‌آویو

ادعای جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر قصد روسیه برای حمله به اوکراین، با تردیدهای جدیدی مواجه شده است و این بار یایر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، اظهارات رئیس جمهور متحد اصلی خود را به چالش کشیده است.

با وجود هشدارهای مکرر دولت بایدن مبنی بر اینکه اروپای شرقی به زودی صحنه درگیری بین نیروهای اوکراین و روسیه خواهد شد، اکسیس به نقل از یایر لاپید گفت که اسرائیل انتظار درگیری های خشونت آمیز بین روسیه و اوکراین را به این زودی ها نداشت.

مقامات رژیم صهیونیستی به اکسیوس گفتند که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه با لاپید تماس گرفت و از او خواست تا برای کاهش تنش ها بر سر اوکراین میانجیگری کند. این دومین بار در هفته های اخیر است که بلینکن از لاپید می خواهد چنین پیامی ارسال کند.

لاپید به رسانه های آمریکایی گفت: در حال حاضر ارزیابی اسرائیل این است که ما شاهد درگیری خشونت آمیز نخواهیم بود. علاوه بر این، فکر نمی‌کنم جنگ جهانی دوم از آنجا شروع شود.»

ادعاهای بایدن در مورد قصد روسیه برای حمله به اوکراین حتی توسط ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز مورد انتقاد قرار گرفته است. او پنجشنبه شب به شدت از دولت آمریکا انتقاد کرد و گفت که تنش در شرق اروپا به اقتصاد اوکراین ضربه زده است.

زلنسکی در یک کنفرانس خبری یک و نیم ساعته گفت که دولت آمریکا باید از طریق کی یف وضعیت اوکراین را جویا شود و از واسطه استفاده نکند زیرا دولت اوکراین از خطرات روسیه بهتر آگاه است.

وی گفت: آنچه در رسانه های گروهی می شنویم این است که گویی سربازان در خیابان ها هستند و مردم گروه گروه خانه های خود را ترک می کنند.اینها درست نیست. ما نیازی به این وحشت نداریم. ما در یک مقطع مهم هستیم. من نمی گویم تنش وجود ندارد، بلکه هشت سال است که تنش وجود دارد و بخش هایی از سرزمین ما اشغال شده است.

با این حال، تحلیلگران می گویند که دولت بایدن اهداف دیگری در آتش زدن تنش ها بر سر اوکراین دارد. دولت بایدن همچنین این جنگ تبلیغاتی را در زمانی آغاز کرده است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بحبوحه درگیری های داخلی شدید با بحران پس از خروج دست و پنجه نرم می کند و شواهد فزاینده ای از حرکت نظم جهانی از یک قطبی به طرف نظم جدید نیازمند یک “تهدید مشترک” برای متحد کردن اعضا برای غلبه بر این چالش ها و اجرای برنامه “گسترش به سمت شرق” است.

از دیدگاه بایدن، به طور کلی هیچ مانعی برای این ایده وجود ندارد که تحریک تهدید تحریک روسیه (یا حتی توطئه برای کشاندن روسیه به آستانه چنین جنگی و سپس قرار دادن او در آغاز جنگ) بتواند اجماع در میان ایجاد کند. متحدان ناتو

تنش‌ها بر سر تهدید جنگ در اوکراین مزایایی برای بایدن در داخل ایالات متحده دارد. یک تحلیلگر CyanN می گوید: «این استراتژی سپر رئیس جمهور است که در موقعیتی نامطمئن قرار دارد تا از خود در برابر حملات جمهوری خواهان افراطی که می خواهند او را به عنوان یک مماشات کننده ضعیف قبل از انتخابات میان دوره ای کنگره معرفی کنند، محافظت کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا