اجتماعیازدواج و خانواده

جشنواره غذاهای سنتی و بومی روستایی در خلخال برگزاری شد + عکس

به گزارش خبرگزاری پرتو دی اردبیل، همزمان با فصل پاییز و با هدف معرفی غذاهای سنتی و بومی روستایی جشنواره غذاهای سنتی با شعار مبارزه با تاج در روستای علی آباد خلخال برگزار شد. ، محیط زیست سالم و سالم. تغذیه تولید و مصرف غذای سالم.

در این جشنواره که به همت واحد تغذیه و بهسازی دانشکده علوم پزشکی خلخال، واحد ترویج جهاد کشاورزی، کمیته بانوان و خانواده استانداری و بسیج در مدرسه توحید علی آباد برگزار شد، انواع غذاهای سنتی و محلی با یک رویکرد تولید مزرعه و استفاده از سفره خانواده برای شرکت کنندگان ارائه شده در جشنواره.

اهمیت استفاده از غذاهای سنتی برای سلامتی بدن

سیده زهرا هاشم پور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خلخال با اشاره به پخت بیش از 70 نوع غذا در این جشنواره گفت: بیش از 22 گروه از خانواده های روستایی روستای علی آباد بخش مرکزی خلخال در این جشنواره شرکت کردند. جشنواره گامی مثبت برای معرفی غذای سالم است، سنت کاهش بیماری های عروقی و قلبی عروقی است.

وی افزود: هر چه استفاده از غذاهای سنتی در بین خانواده ها نهادینه شود، سلامت بیشتری از طریق سفره سالم به قلب جامعه تزریق می شود.

وی گفت: در اکثر غذاهای جشنواره از جمله سوپ، کیک و شیرینی از حبوبات به ویژه گندم به عنوان منبع اصلی فیبر برای سلامت بدن استفاده می شد که نشان دهنده اهمیت تامین مواد اولیه برای طبخ خانواده ها است. . معاون دانشکده علوم پزشکی

جشنواره غذاهای سنتی و بومی روستایی در خلخال برگزاری شد + عکس

ج

شنبه جوانان را با غذاهای سنتی آشنا می کند

منیژه حقگویی دبیر جشنواره غذاهای بومی و سنتی بانوان روستایی خلخال نیز گفت: در این جشنواره غذاهایی از جمله پلو و عدس حدیک، خورش عدس، باقلاقاتاق، شش نداز، آش گل نسترن، پلو محلی با عسل، حلوای پلو، بادمجان. مربا، خورش فسنجان، پوره کدو، قطاب (بالاباتماز خلخال)، فرنی، آش رشته، آش عدس، کله جوش، آش اوماج، کشک، شعله زرد، شوید مرغ پلو و آش بلال به عنوان غذاهای محلی شهر خلخال معرفی شدند. .

وی ادامه داد: نسل جوان امروزی با وجود امکانات باکیفیت و مواد اولیه پخت و پز، چندان با غذاهای سنتی آشنا نیست که یکی از اهداف اصلی این جشنواره آشنایی نوجوانان و جوانان با غذاهای محلی و سنتی باشد. .

دبیر جشنواره غذاهای بومی و سنتی بانوان روستایی خلخال گفت: تمامی غذاها طبق پروتکل های بهداشتی در این جشنواره شرکت کردند که با استقبال بسیار خوب مردم شهرستان خلخال و روستاهای همجوار مواجه شد.

حقگویی تصریح کرد: از نظر فصل پاییز و سردی هوا، معرفی غذاهای معتدل یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین غذاهای این جشنواره بود و ویتامین ها مورد توجه شرکت کنندگان و هیئت داوران قرار گرفت.

جشنواره غذاهای سنتی و بومی روستایی در خلخال برگزاری شد + عکس

اهمیت پرهیز از فست فود و روی آوردن به غذاهای سنتی

احمد قنبری معاون فرماندار خلخال نیز که به همراه مدیران شهرستانی از این جشنواره بازدید کرد، ضمن ارزیابی مثبت از فعالیت بانوان در زمینه صنایع دستی در این جشنواره در کنار پخت غذاهای سنتی گفت: طبخ غذا با مواد اولیه سالم و سالم. تغذیه مهمترین ویژگی این جشنواره بود. نوجوانان برای نهادینه کردن غذاهای سنتی در این جشنواره آموزش دیدند و مادران و کودکان با هم کار کردند تا صنایع دستی خود را به جشنواره ارائه دهند و به خانواده های دیگر کمک کردند تا فرهنگ سنت های آشپزی کهن را ایجاد کنند.

وی گفت: این مهمانی علاوه بر فضای رسمی مهمانی، یادآور غذای مادربزرگ ها در پاییز و زمستان بود که برفی و سرد بود و این غذاها با طبع متفاوت بیشتر مورد استفاده خانواده ها قرار می گرفت که هم اکنون خودشان را به فست فودها بدهند، برای بدن غیر قابل جبران بود و یکی از اهداف جشنواره پرهیز از استفاده از فست فودها و توسل به غذاهای سنتی بود.

جشنواره غذاهای سنتی و بومی روستایی در خلخال برگزاری شد + عکس

تجلیل از غذاهای برتر سنتی و محلی

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در این جشنواره یکی از زیباترین غذاها شیر برنج مزین به گل محمدی بود که پربازدیدترین غذا در بین شرکت کنندگان شد.

در این جشنواره با نظر هیات داوران غذاهای آش رشته، پیراشکی تبریزی، حلوای سیاه حلخالی، پای سیب با دارچین رتبه اول و غذاهای کشمش پلو و خلخال در رتبه دوم و آش اوماخ قرار دارند. پای صبحانه و کدو تنبل با عدس و گردو در جایگاه سوم این جشنواره قرار گرفت و از معرفی آش نسترن (گلدیک آش خلخال) تجلیل شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا