فوتبالورزشی

جیانی اینفانتینو رئیس فیفا خواستار آتش بس جام جهانی اوکراین در G-20 شد | اخبار فوتبال

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، روز سه‌شنبه از رهبران جهان خواست تا در طول جام جهانی که این هفته آغاز می‌شود، در جنگ روسیه علیه اوکراین آتش‌بس برقرار کنند.

فقط چند روز بعد درخواست از تیم های جام جهانی برای اجتناب از مسائل سیاسی و حقوق بشری اینفانتینو که در اطراف کشور میزبان قطر می چرخید و فقط روی فوتبال تمرکز می کرد، به نظر می رسید که از توصیه خود در سفر از خلیج عربی به اندونزی دور شده است. جلسه گروه 20.

اینفانتینو گفت، جام جهانی که یکشنبه آغاز می‌شود، می‌تواند “آن محرک مثبت” باشد، برای دستیابی به صلح پس از نزدیک به 9 ماه از آنچه فیفا به عنوان “درگیری در روسیه و اوکراین” توصیف کرد.

رئیس فیفا به نمایندگان کشورهای سنگین وزن سیاسی جهان گفت: “ما ساده لوح نیستیم که باور کنیم فوتبال می تواند مشکلات جهان را حل کند.”

بنابراین خواهش من از همه شما این است که به یک آتش بس موقت، به مدت یک ماه، برای مدت زمان جام جهانی فوتبال، یا حداقل اجرای برخی از کریدورهای بشردوستانه، یا هر چیزی که می تواند منجر به از سرگیری جنگ شود، فکر کنید. اینفانتینو گفت گفتگو به عنوان اولین گام برای صلح.

این پیشنهاد منعکس کننده اهداف آتش بس المپیک بود – یک تجدید مدرن مدرن با حمایت سازمان ملل برای توقف جنگ و اعطای عبور ایمن به بازی ها در یونان باستان.

روسیه در 24 فوریه، چهار روز پس از مراسم اختتامیه بازی های زمستانی پکن، به اوکراین حمله کرد.

اینفانتینو که یکی از اعضای کمیته بین المللی المپیک است، مستقیما روسیه را محکوم نکرد و به رئیس جمهور ولادیمیر پوتین اشاره نکرد. اینفانتینو و پوتین قبل و در طول میزبانی روسیه در جام جهانی 2018 از نزدیک با هم همکاری داشتند، که رئیس فیفا در آن زمان به دلیل نشان دادن جنبه جدید و خوشایند کشور از آن تمجید کرد.

مشخص نیست که آیا آتش‌بس مورد استقبال مردم اوکراین و رئیس‌جمهور آن ولودیمیر زلنسکی قرار می‌گیرد که در اجلاس G-20 از طریق لینک ویدیویی سخنرانی کرد. وی خواستار خروج کامل نیروهای روسیه و بازگرداندن کنترل اوکراین بر قلمرو خود شد

زلنسکی گفت: نباید به اوکراین پیشنهاد داد که با وجدان، حاکمیت، سرزمین و استقلال خود مصالحه کند. و اگر روسیه می‌گوید که ظاهراً می‌خواهد به این جنگ خاتمه دهد، اجازه دهید با اقدامات خود آن را ثابت کند.»

با حمایت زلنسکی، فدراسیون فوتبال اوکراین با اسپانیا و پرتغال هم گروه شده است در تلاش برای میزبانی مشترک جام جهانی 2030 با اسپانیا و پرتغال. میزبان آن مسابقات در سال 2024 انتخاب خواهد شد.

اینفانتینو افزود: ما می دانیم که تمرکز اصلی ما به عنوان یک سازمان ورزشی ورزش است و باید باشد.

اینفانتینو گفت: «اما از آنجایی که فوتبال جهان را متحد می‌کند، این جام جهانی فوتبال با پنج میلیارد تماشاگر می‌تواند محرکی برای یک حرکت مثبت، نشانه یا پیامی از امید باشد.»

سیاسی ترین جام جهانی عصر مدرن پس از مرگ زنی 22 ساله در شهریورماه که پیشتر توسط پلیس اخلاق کشور بازداشت شده بود، در زمان آشفتگی در خیابان های ایران فرا می رسد.

ایران مبارزات خود در جام جهانی را از دوشنبه در برابر انگلیس آغاز می کند – و بعداً در گروه B با ایالات متحده بازی می کند – و برخی از بازیکنان آشکارا از اعتراضات داخلی حمایت کرده اند.

“هر کس حق دارد خود را ابراز کند.” کارلوس کی روش، سرمربی پرتغالی این تیم روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که این موضوع باعث حواس پرتی نیست.

این غیر قابل بحث است که فکر کنیم تیم ملی ایران دچار چنین مشکلاتی است. آنها می خواهند تاریخ بسازند.» ایران هرگز در جام جهانی از مرحله گروهی صعود نکرده است.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا