کار آفرینی و استارتاپ

در مورد باتری ها، آموزش و صلح جهانی | اخبار MIT


دونالد سادووی در طول حرفه طولانی خود به عنوان الکتروشیمیدان و پروفسور، افتخارات متنوعی را به دست آورده است. مجله تایم‘s 100 نفر از تاثیرگذارترین افراد در سال 2012 به حضور در “گزارش کولبر”، به گزارش کمدی سنترال، جایی که او درباره «انرژی های تجدیدپذیر و صلح جهانی» صحبت کرد.

او شخصاً چه چیزی را مهمترین دستاوردهای خود می داند؟

او بلافاصله می گوید: «این آسان است. “برای تدریس، 3.091 است.” دوره MIT در مورد شیمی حالت جامد که او برای حدود 18 سال رهبری کرد. یک نیاز اصلی MIT، 3.091 نیز یکی از بزرگترین کلاس های این موسسه است. در سال 2003 با 630 دانش آموز بزرگترین بود. سادووی، که امسال پس از 45 سال در دپارتمان مهندسی و علوم مواد بازنشسته می‌شود، تخمین می‌زند که در طول سال‌ها این دوره را به حدود 10000 دانشجو در مقطع کارشناسی تدریس کرده است.

اشتیاق به تدریس

در طول راه او کلاس را به کلاس مورد علاقه MIT تبدیل کرد که با موسیقی، هنر و ادبیات کامل شد. “من تمام آن غنی سازی را آوردم زیرا می دانستم که 95 درصد از دانش آموزان در آن اتاق در رشته شیمی قرار نمی گیرند و این ممکن است آخرین کلاسی باشد که آنها در این موضوع می گذرانند. اما این یک الزام است. بنابراین آنها 18 ساله هستند، آنها بسیار باهوش هستند و بسیاری از آنها بسیار خسته هستند. باید قلاب پیدا کنی [to reach them]. و من انجام دادم.»

در سال 1995، سادووی به عنوان عضو هیئت علمی مارگارت مک‌ویکار انتخاب شد، افتخاری که از تدریس برجسته کلاسی در مؤسسه تقدیر می‌کند. از جمله ارتباطات در حمایت از نامزدی وی:

مشارکت های او بسیار زیاد است و کلاس از ابتدا تا انتها مورد توجه قرار گرفته است. سخنرانی های او بسیار مفصل و در عین حال متحرک است و او دارای ظرافت و سبک غیر معمول است. من از توانایی او برای معرفی عناصر بازیگوش و خلاق به یک سخنرانی اصلی شگفت زده شدم…”

بیل گیتس موافق است. در اوایل دهه 2000 سخنرانی های سادووی از طریق OpenCourseWare، انتشارات مبتنی بر وب مطالب دوره MIT، با جهان به اشتراک گذاشته شد. گیتس به قدری از این سخنرانی ها الهام گرفت که خواست با سادووی ملاقات کند تا درباره تحقیقاتش بیشتر بداند. (سدووی در ابتدا ایمیل گیتس را نادیده گرفت زیرا فکر می کرد حساب کاربری او توسط شوخی های MIT هک شده است.)

پیشرفت های تحقیقاتی

تدریس تنها اشتیاق سادووی نیست. او همچنین به دستاوردهای خود در الکتروشیمی افتخار می کند. رشته‌ای که شامل واکنش‌های انتقال الکترون است، کلید همه چیز است، از باتری‌ها گرفته تا استخراج اولیه فلزاتی مانند آلومینیوم و منیزیم. پروفسور بازنشسته شیمی مواد جان اف.الیوت می گوید: «این دامنه بسیار گسترده است.

مشارکت های Sadoway شامل دو پیشرفت باتری است. ابتدا باتری فلزی مایع آمد که می‌توانست ذخیره انرژی تجدیدپذیر را در مقیاس بزرگ امکان‌پذیر کند. آنتونیو کامپینوس، رئیس اداره ثبت اختراعات اروپا، در اوایل سال جاری، زمانی که سادووی جایزه مخترع اروپایی 2022 را برای اختراع در رده کشورهای غیر اروپایی اداره ثبت اختراعات، برنده شد، گفت: «این یک گام بزرگ رو به جلو در گذار به انرژی سبز است. .

در «گزارش کولبر»، سادووی وقتی به استفان کولبرت گفت که الکتروشیمی کلید صلح جهانی است، به آن اثر اشاره کرد. چرا؟ زیرا می تواند به باتری ای منجر شود که بتواند انرژی خورشید را در زمانی که خورشید نمی تابد ذخیره کند و در غیر این صورت انرژی های تجدید پذیر را به بخش مهمی از ترکیب انرژی پاک تبدیل کند. او اخیراً یادآور شد که این امر به نوبه خود می تواند “قیمت نفت را کاهش دهد و دیکتاتورها را در سرتاسر جهان بدون شلیک یک گلوله سرنگون کند.”

باتری فلزی مایع در کانون توجه قرار دارد آمبری، یکی از شش شرکت مبتنی بر اختراعات Sadoway. بیل گیتس اولین سرمایه گذار این شرکت بود که در سال 2010 تأسیس شد و قصد دارد به زودی اولین باتری خود را نصب کند. این باتری انرژی را از 500 مگاوات تولید انرژی تجدیدپذیر در محل ذخیره می‌کند که همان خروجی یک نیروگاه گاز طبیعی است.

سپس در آگوست سال جاری، سادووی و همکارانش مقاله‌ای را در این مقاله منتشر کردند طبیعت Sadoway می‌گوید: «یکی از اولین مواد شیمیایی جدید باتری در 30 سال گذشته». «من می‌خواستم چیزی را اختراع کنم که بهتر و بسیار بهتر از باتری‌های لیتیوم یونی گران‌قیمتی باشد که برای مثال در خودروهای برقی امروزی استفاده می‌شوند.

این باتری تمرکز Avanti است، یکی از سه شرکت Sadoway که سال گذشته تأسیس شد. دو مورد دیگر عبارتند از لیتیوم خالص، برای تجاری سازی اختراعات او مربوط به آن عنصر، و آزمایشگاه Sadoway. دومی، یک سازمان غیرانتفاعی، اساساً «فضایی برای آزمایش نوآوری‌های رادیکال است. ما شروع به کار روی ایده‌های وحشی خواهیم کرد.»

یکی دیگر از محورهای تحقیقات Sadoway: فولاد سبز. فولادسازی مقادیر زیادی گازهای گلخانه ای تولید می کند. وارد بوستون متال، یکی دیگر از شرکت های Sadoway. این یکی در حال توسعه یک رویکرد جدید برای تولید فولاد بر اساس تحقیقاتی است که حدود 25 سال پیش آغاز شده است. برخلاف فناوری فعلی برای تولید فولاد، رویکرد فلز بوستون – الکترولیز اکسید مذاب – از عنصری که ریشه مشکلات فولاد است استفاده نمی کند: کربن. محصول جانبی اصلی سیستم جدید؟ اکسیژن.

در سال 2012، Sadoway یک سخنرانی TED به 2000 نفر با باتری فلزی مایع. او معتقد است که این صحبت، که اکنون تقریباً 2.5 میلیون نفر آن را دیده اند، منجر به تبلیغات گسترده تری از کار او – و در کل علم – در “گزارش کولبر” و جاهای دیگر شد. او در پایان می‌گوید: «اخلاق در اینجا این است که اگر از منطقه راحتی خود خارج شوید، ممکن است از آنچه ممکن است اتفاق بیفتد شگفت زده شوید.

بازتاب همکاران

آنتوان آلانور، استاد متالورژی، دپارتمان علوم و مهندسی مواد، می‌گوید: «در سال 2006 زمانی که برای صنعت آهن و فولاد اروپا در مورد راه‌هایی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از تولید این مواد کار می‌کردم، دان را ملاقات کردم. او همان دون سادووی بود که در ضبط‌های سخنرانی‌هایش می‌بینید: بسیار زیبا، بسیار کاریزماتیک، و علاقه‌مند به راه‌حل‌های فنی و علم زیربنایی فرآیندی که همه در حال بررسی آن بودیم؛ الکترولیز. چند سال بعد، زمانی که تصمیم گرفتم با دنبال کردن یک حرفه آکادمیک، با دان تماس گرفتم و دانشیار فوق دکترا در آزمایشگاه او شدم. این در نهایت منجر به تبدیل شدن من به پروفسور MIT شد. مردم من را باور نمی کنند، اما قبل از آمدن به MIT تنها چیزی که در مورد موسسه می دانستم این بود که نوام چامسکی آنجا بود… و دون سادووی. و من احساس کردم که این مکان عالی برای بودن است. و ماندم زیرا چیزهای استثنایی را دیدم که می توان در MIT انجام داد و دان نمونه کامل آن است.”

فلیس فرانکل، دانشمند پژوهشی در بخش های مهندسی شیمی و مهندسی مکانیک MIT، به یاد می آورد: «وقتی برای اولین بار در سال 1994 وارد پردیس MIT شدم، از ملاقات با دان لذت بردم. “نیازی نداشتم که او را در مورد این ایده که محققان باید تصاویر و گرافیک‌هایشان را جدی‌تر بگیرند، مطرح کنم. او متوجه شد که فقط مربوط به تصاویر زیبا نیست. او بخش مهمی از علم ملی پنج ساله ما بود. پروژه بنیاد – تصویرسازی برای یادگیری – برای آوردن آن مفهوم به کلاس درس. چقدر برای من خوش شانس بود!”

لوئیس اورتیز، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی شرکت باتری آوانتی، می گوید: «دان از زمانی که در سال 1995 با هم آشنا شدیم، دوست و مربی بوده است.» داستانی که نمادی از اصرار دان بر برتری است، از هنگامی که من و او با بیل گیتس در مورد چالش‌های موجود در مواجهه با تغییرات آب و هوایی و اینکه باتری‌ها چگونه می‌توانند کلید حل آنها باشند، ملاقات کردیم، من پیشنهاد کردم که ارائه خود را در پاورپوینت ایجاد کنیم. [Microsoft software]. دان رد کرد او اصرار داشت که ما با استفاده از Keynote در مک بوک ایر خود ارائه دهیم، زیرا “بسیار بهتر به نظر می رسد”. من باور نداشتم که او بخواهد منحصراً با استفاده از محصولات اپل وارد آن مکان شود. البته او در بحث پیروز شد، اما نه بدون تذکر من که بهتر است حتی یک بار هم موضوعی وجود نداشته باشد. در اتاق جلسه، مدیر ارشد فناوری سابق مایکروسافت از دان پرسید که آیا به چیزی برای اتصال به صفحه نمایش نیاز دارد، “ما همه آن دانگل ها را داریم.” دان نپذیرفت، اما نگاه آگاهانه ای به من انداخت و زمزمه کرد: “می بینی، آنها هم می دانند.” من کلاغم را خوردم و یک گفتگوی طولانی و عالی بدون هیچ مشکلی داشتیم.”

دیوید بردول، یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد فناوری، آمبری، می‌افزاید: «به یاد می‌آورم زمانی که برای اولین بار با دان روی پروژه باتری فلز مایع در MIT کار کردم، بعد از اینکه آن را به عنوان موضوع پایان‌نامه کارشناسی ارشد مهندسی خود انتخاب کردم. من یک دانشجوی فارغ التحصیل با چشمان گشاد بودم که در دفتر کارش، در میان تزئینات آرت دکو، مبلمان منحصر به فرد، و اینفوگرافیک های تاریخی و سبک او نشسته بودم، و از اولین ملاقاتمان، می توانستم اشتیاق دان را برای ارائه کارهای جدید و خلاقانه ببینم. ایده های علمی عملی، و برای کار بر روی مشکلات سخت، در خدمت جامعه.رویکردهای دان همیشه غیر متعارف به نظر می رسد – می خواهد در میان جمعیت برجسته باشد، مسیری را که کمتر زیر پا گذاشته شده است، هم بر اساس ایده ها و هم بر اساس حس سبکش، انتخاب کند. کار کردن با او در طول یک دهه و نیم گذشته یک سفر شگفت انگیز بوده است، و من همچنان هیجان زده هستم که ببینم او چه ایده های جدید و غیر متعارف دیگری را می تواند به این دنیا بیاورد.”


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا