اکو سیستم

دکتر ساینا؛ سامانه های نوبت دهی آنلاین و ویزیت آنلاین

یکی از مهمترین بازیگران در زمینه سلامت دیجیتال در کشور ، سیستم های دوستیابی آنلاین و بازدیدهای آنلاین است که با شیوع گسترده ویروس کرونا با رشد گسترده روبرو شد. یکی از قدیمی ترین این استارتاپ ها ، استارتاپ دکتر ساینا است که می توانید آن را در گفتگوی Accomotive زیر با مدیرعامل این مجموعه دنبال کنید:

لطفا خودتان را معرفی کنید:

بنده مهدی خدادیدی متولد 1365 هستم؛ من فارغ التحصیل کارشناسی علوم کامپیوتر و کارشناسی نرم افزار با کارشناسی علوم کامپیوتر و کارشناسی ارشد بازاریابی با مدرک کارشناسی ارشد بازاریابی از دانشگاه علم و صنعت هستم. من از سال 1984 در زمینه نرم افزار و فناوری کار کرده ام و تجربیات مختلفی را در صنعت فناوری اطلاعات در ایران در زمینه های مختلف مانند برنامه نویسی به دست آورده ام. از سال 1987 ، بیشتر فعالیتهای من به سمت فعالیتهای مدیریتی تغییر کرد و در سال 1988 ، ما یک شرکت نرم افزاری با بنیانگذاران دکتر ساینا ، که کار نرم افزار سفارش مشتری را بر عهده داشتند ، راه اندازی کردیم. در سال 1995 ما تصمیم گرفتیم پروژه خود را رها کرده و از ابتدا شروع کنیم. به همین دلیل ما یک شرکت 30 نفره را منحل کردیم و وارد مرحله راه اندازی شدیم.

درا. ساینا چگونه متولد شد و “ساینا” به چه معناست؟

4 سپتامبر 1994 روزی بود که تصمیم گرفتم شرکت نرم افزاری خود را ترک کنم و شروع به کار کنم تا در جامعه تأثیرگذار باشم. از این نظر ، ما با بنیانگذاران فعلی دکتر ساینا جلسه ای را برای ایجاد تغییرات اساسی برگزار کردیم. زیرا تا آن زمان ما فقط رمزگذار وزارتخانه ها و سازمان ها بودیم ، اگرچه در برنامه نویسی و فناوری بالا کار می کردیم ، اما در نهایت ما نوعی ارائه دهنده خدمات بودیم. پس از آن جلسه ، ما درباره بازار سرمایه و الگوریتم معاملات بحث کردیم. ما همچنین در زمینه بازار سرمایه دوستی داشتیم که ما را با شرکت های مختلف سرمایه گذاری مرتبط می کرد. یکی از شرکتها به ما پیشنهاد همکاری داد. متعاقباً با یکی دیگر از نامزدهای خوب در زمینه رسانه برای اجرای خدمات تخصصی در حوزه رسانه آشنا شدیم. “سلامتی” نیز از کودکی به من علاقه داشت ، زیرا در حادثه ای که 4 ساله بودم ، سنگی به چشم راست من برخورد کرد و این باعث شد از 4 سالگی زمان بیشتری را در کلینیک و بیمارستان بگذرانم. و تا 29 سالگی ، بیش از 10 بار به اتاق عمل رفتم. بنابراین دلیل تأکید دائمی من بر سلامتی بود و من سرانجام اعضای تیم را متقاعد کردم. در دسامبر 1994 ، زمانی که ما این تصمیم را گرفتیم ، هنوز هیچ فردی وارد این حوزه نشده بود و هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده بود ، بنابراین ما فضا را بکر و مناسب دیدیم. من و دکتر مهدی مشفق ، اعضای هیات علمی دانشگاه ، با کمک متقابل ، مشاغل بهداشتی و مدلهای مختلف کسب و کار را در کشورهای مختلف مانند ایالات متحده ، بریتانیای کبیر ، استرالیا و غیره بررسی کردیم. ما چندین کشور را به دلیل مجاورت سیستم بهداشتی و چند کشور دیگر به دلیل مجاورت فرهنگی انتخاب کردیم و نسخه اولیه دکتر ساینا در ژوئن 1996 راه اندازی شد و برنامه آن در 4 سپتامبر 1996 راه اندازی شد. ابتدا با دفتر شروع می کنیم و خدمات مدیریت صف در سال 1996 ، ما وارد حوزه مشاوره آنلاین شدیم. ساینا نام دیگر سیمرغ افسانه ای در شاهنامه است. در این داستان ، پسری به نام زال به دنیا می آید که مردم او را شوم می دانستند ، بنابراین پدر پسر را در کوه ها رها می کند و سیمرغ افسانه ای او را بزرگ می کند ؛ وقتی بزرگ شد پدرش قصد دارد او را برگرداند ، سیمرغ به او توصیه می کند و سه پر به او می دهد و می گوید در صورت بروز مشکل یکی از این سه پر را بسوزانید تا من بتوانم به او کمک کنم. هنگامی که مادر رستم در حال زایمان رستم بود ، وی در شب زایمان به دلیل بزرگ بودن نتوانست زایمان کند ، بنابراین پدر رستم یکی از سه پر را سوزاند و سیمرغ ساینا مادر رستم را عمل کرد و در زایمان او کمک کرد. سیمرغ ساینا اولین جراحی باستانی را انجام می دهد.

دکتر ساینا از چند دوره و از چه سرمایه گذاری کمک مالی کرد؟

ما چهار مرحله برای افزایش سرمایه داشتیم که اولین مرحله آن در سال 1997 از صندوق فناوری های جدید بود. در سال 1998 ، از مجموعه Smart Up. در اوایل 1999 ، ما از صندوق ایده معروف Notek Ideas کمک مالی جمع آوری کردیم. در اوایل سال جاری ، ما همچنین از صندوق سبز جسورانه سرمایه جذب کردیم.

در افزایش سرمایه با چه چالش هایی روبرو بودید؟

اولین جاذبه سرمایه دکتر ساینا دارای سابقه پیچیده ای است ، زیرا در نوامبر 1996 ما روند افزایش سرمایه را آغاز کردیم و در ژانویه 1997 سرمایه گذاری کردیم و برای یک سال کامل سعی کردیم در محیطی که بازار بهداشت و درمان وجود دارد این کار را انجام دهیم. ، مردم به مدل کسب و کار اعتماد کردند و قوانین آن ناشناخته و غیرقابل اعتماد بود. همه این موضوعات منجر به دشواری دور اول افزایش سرمایه شد و جمع آوری اولین سرمایه یکی از سخت ترین شرایطی بود که دکتر ساینا از آن عبور کرد ، اما در دوره های بعدی با تجربه بیشتری پیشرفت کردیم.

چالش های متعددی برای استارتاپ ها و تعدادی برای سرمایه گذاران خطرپذیر وجود دارد. اولین چالش برای استارتاپ ها این است که استارتاپ ها زبان VC ها را نمی دانند و بنابراین ، برقراری ارتباط دشوار است و آنها نمی فهمند. استارتاپ ها اغلب به نگرانی های VC توجهی نمی کنند و VC ها تمایلی به سرمایه گذاری ندارند تا نگرانی های آنها برطرف شود. زیرا همیشه سرمایه وجود دارد و سرمایه گذاران می خواهند سرمایه گذاری کنند ، اما تیمی وجود ندارد که نگرانی های VC را پوشش دهد. از سوی دیگر ، استارتاپ ها انتظارات غیرواقعی دارند ، به عنوان مثال ، ارزش سرمایه گذاران در استارتاپ ها معمولاً کمتر از انتظارات تیم ها است ، در حالی که رزومه کاری با توجه به قیمت فعلی بازار ارزش گذاری می شود. بنابراین ، این انتظار باید توسط استارتاپ ها محقق شود و آنها باید در مورد VC ها بیشتر بدانند و با آنها ارتباط برقرار کنند. ارتباطات نباید تنها زمانی اتفاق بیفتد که می خواهند سرمایه افزایش دهند. استارتاپ ها باید منابع مالی خود را به روز کنند تا آینده خود را به زبان سرمایه گذاران مالی ترسیم کنند.

از طرف سرمایه گذاران می توان گفت که در حال حاضر چند دسته سرمایه گذار در کشور وجود دارد. برخی از آنها از پول دولت تأمین می شود و افرادی که در آن مجموعه کار می کنند فقط کارمند هستند و دید کارمندی نسبت به این روند دارند. اما چندین صندوق منشا خصوصی یا نیمه عمومی دارند. به عنوان مثال ، صندوق های رفاه و نوآوری ممکن است دارای سهام سرمایه گذاری خطرپذیر باشند ، اما شخص مدیریت کننده صندوق کاملا خصوصی است و فقط به دنبال حقوق ماهانه نیست. شما به دنبال درآمد و دستاوردهای واقعی بیشتری هستید زیرا به عنوان پزشک عمومی بخشی از درآمد خود را موفقیت سرمایه گذاری می دانید و برای برنامه ها و یافتن تجهیزات خوب وقت می گذارید و مانند کارمندی نیستید که به دنبال حقوق ماهانه باشد.

تیم دکتر ساینا شامل چه متخصصانی است و چه چالش هایی با نیروی انسانی داشت؟

اولین چالش هر تیم استارت آپی در اولین قدم جذب و تکمیل افراد در زمینه های مختلف فنی ، اجرایی ، مدیریتی و … همه این موقعیت ها به ویژه در زمینه فنی بسیار مهم است. تیم دکتر ساینا متشکل از: باندا در زمینه مدیریت و بازاریابی ، مهدی در زمینه مدیریت و تحقیقات ، ابوالفضل در زمینه فناوری است. فرایند تیم سازی یک مسئله بسیار مهم است ، اما مهمترین مسئله در این فرایند این است که تیم دارای فرهنگ واقعی است ، یعنی همه بنیانگذاران حوزه کاری خود را از نظر فرهنگی می بینند.

آیا هم تیمی یا یکی از بنیانگذاران تیم دارای سابقه سلامت است؟

هیچ شریکی وجود ندارد ، اما ما یک همکار پزشکی به عنوان یکی از اعضای تیم دکتر ساینا داریم که از روز اول به طور تمام وقت با ما بوده و همه مسائل پزشکی توسط وی بررسی می شود.

کدام یک از خدمات مورد علاقه شما بیشتر است؟

مشاوره آنلاین یکی از خدماتی بود که ما از ارائه آن لذت بردیم. زیرا در طول سال تعداد زیادی پیام از کاربران این سرویس دریافت می کنیم مبنی بر اینکه جان آنها نجات یافته است و آنها به سرعت بیماری خود را درمان کرده اند. به همین دلیل است که انرژی این فضا بسیار مثبت است و ما “منبع تأثیر” را که در ابتدای کار در این سرویس در نظر داشتیم احساس می کنیم.

با توجه به اینکه دکتر ساینا از یک طرف پزشکان و از طرف دیگر بیماران دارد ، در سالهای اولیه بازاریابی بر کدام طرف تمرکز داشت؟

مرغ و تخم مرغ اغلب در دکل ها حکم می کنند. این بدان معناست که اگر با پزشک کنار بیایید و پزشک درخواستی نداشته باشد ، در نهایت ارتباط او قطع می شود و از سوی دیگر ، اگر کاربر را جذب کنید و او پزشک نباشد ، کاربر نمی ماند. تعادل در مراحل اولیه به ویژه دشوار است. در ابتدا ما با پزشکان کار می کردیم ، اما پزشکان از مشاوره آنلاین نمی پرسیدند و آنها درست می گفتند ، زیرا در آن زمان معمول نبود و اعضای تیم مجبور بودند هفته ای یک یا دو بار از مشاوره استفاده کنند تا پزشک از همکاری منصرف نشود. و همکاری. و وقتی کاربران وارد سیستم می شوند ، این چرخه تعادل به تدریج بهتر شکل می گیرد و مهمترین چیز حفظ تعادل است.

آیا پزشکان در اولین تماس خود با این موضوع مطلع نشدند؟

نه ، آنها متوجه نشدند.

خوب ، اینگونه ادعای دروغین ایجاد شد ، درست است؟

البته ، از ابتدا ما از درخواست معاف نبودیم ، وقتی شروع کردیم روزانه 30 تا 40 درخواست مشاوره داشتیم ، اما برخی از تخصص ها کمتر درخواست می شوند. بنابراین ما مجبور شدیم این کار را انجام دهیم تا این متخصصان حفظ شوند. اگرچه ما فقط حدود 3 هفته ادعای غلط کردیم اما چرخه شروع شد.

چه برنامه هایی برای جذب بیماران انجام دادید؟

ما از جوامع مجازی ، تبلیغات Google ، محتوا و… کانال های ارتباطی با کاربران خود استفاده کردیم و فقط باید بررسی کنیم که تبلیغات و معرفی پلتفرم بهترین بازخورد را در کجا دارند.

برنامه های شما برای توسعه خدمات دکتر ساینا چیست؟

به نظر ما ، دکتر ساینا به تازگی به مرحله تولد رسیده است. بنابراین ، قصد دارد ارزش خود را در زنجیره های مختلف ارائه دهد ، و ما مجموعه ای از برنامه های 3 ساله مبتنی بر فناوری را برنامه ریزی کرده ایم که 2 تا 3 از آنها امسال شروع می شود و در آینده با برنامه ها و جزئیات آنها بیشتر آشنا خواهید شد به به

آیا کرونا تأثیر منفی بر تجارت شما داشته است؟

ما در حال انجام وظایف اجتماعی خود هستیم و در حال حاضر چشم انداز تجاری برای دکتر ساینا نداریم ، بنابراین تأثیر منفی تجاری را احساس نمی کنیم. اما به طور کلی ، آثار منفی کرونا تنها در زمینه درگیری اعضای تیم با کرونا ، فاصله اعضای تیم از یکدیگر و این مشکلات بود.

حرف آخر شما:

به افراد در ابتدای سفر توصیه می کنم تمرکز خود را بر تقویت ارتباط خود با کاربر و تقویت ارتباط با کاربر بگذارند تا بهترین دوست خود و علایق و سلیقه های خود را بشناسند. زیرا تا زمانی که کاربر پسند نباشند ، نمی توانند محصولی بسازند که وارد زندگی مردم شود و زمان زیادی را صرف حاشیه و جذب سرمایه نکند. من برای افرادی که در میانه راه هستند ، مانند من ، هیچ توصیه ای ندارم ، زیرا من هنوز در حال یادگیری هستم و فقط می توانم بگویم که شما در این شرایط و عدم اطمینان راه کارآفرینی را در پیش گرفته اید. با تشکر ویژه از بنیانگذاران ، دکتر ساینا مهدی مشفق و ابوالفضل مقدسی ، این دوستان شیرین ترین افراد روی کره زمین هستند و بین ما سه نفر ارتباط فوق العاده ای وجود دارد ، بنابراین دوره ارتباط ما بیش از 13 سال است. ما هنوز در کنار خود هستیم در نهایت ، از همسرم تشکر می کنم که با همه چالش ها و مسائل کاری من را همراهی کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا