فرهنگی و هنریمیراث و گردشگری

دیدار معاون میراث فرهنگی با مشاور اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت

گردشگری و صنایع دستی این مشاور قرار است از امروز تا هفته آبان 1400 در یک فعالیت میدانی و مطالعاتی به بررسی ویژگی ها و مستندات جنگل های حفاظت شده دیزمار که در آرشیو جهانی جنگل های هیرکانی آذربایجان شرقی قرار می گیرد، شرکت کند. استان

علی دارابی با استقبال از اهمیت و جایگاه جنگل های هیرکانی از آن به عنوان موزه طبیعت یاد کرد و ثبت جنگل های دیزمار در ثبت جهانی هیرکانی را موفقیت بزرگی در توسعه ایران و جهان دانست.

معاون وزیر و معاون میراث فرهنگی، جنگل های هیرکانی را مینیاتوری از زیبایی و با گونه های مختلف گیاهی و جانوری توصیف کرد و حفظ این میراث طبیعی و کهن را برای کشور و جامعه بشری مهم دانست.

وی بر ماموریت وزارت میراث، فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی برای توجه بیشتر به موضوع میراث فرهنگی از جمله میراث طبیعی و تمایل این وزارتخانه برای همکاری با ارزیابان در ارتباط با مسئولان، جوامع محلی و مردم تاکید کرد. سال های آینده بازدیدهای میدانی آگاهانه

الیور اوراموفسکی، مشاور اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت گفت: خوشبختانه توجه به میراث جهانی در جوامع محلی بیان شده است. تغییری صورت گرفته است و علاوه بر بحث های کارشناسی، گفتگو با مردم و جوامع محلی نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

پرونده دیزمار نتیجه کار مشترک وزارت فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری است که به همراه سایتی در آذربایجان به نام پارک هیرکانی و آخرین سال برای پیوستن به آرشیو جنگل های هیرکانی، ارسال به دبیرخانه یونسکو.

بررسی نهایی این پرونده با کاروانسراهای ایران برای سال 2022 در کمیته میراث جهانی یونسکو برنامه ریزی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا