فرهنگی و هنریمیراث و گردشگری

دیدگاه جدیدی در راه دفن مردان نمکی کشف شد

ابوالفضل عالی، رئیس هیئت باستان شناسی ایران در تاریخ 29 آبان 1393 با اعلام این خبر گفت: ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه کاوش این باب پس از 3 سال وقفه در کار صحرایی و در پی بررسی های باستان شناسی سال های گذشته انجام می شود، گفت: وی ادامه داد: قدمت استخراج معادن به دوره هخامنشیان و ساسانیان برمی‌گردد، بخش‌های دیگری از معادن نمک کوهی از جمله تونل‌های فروریخته دوره قاجار و پهلوی، دوره سلجوقی و اردوگاه استقرار معدنچیان در دامنه کوه معدن حفاری شد. “.

به گفته این باستان شناس، با توجه به نتایج به دست آمده از کاوش های فصول گذشته در معدن دوزلخ، استخراج نمک در چهرآباد یک فعالیت طولانی مدت است که از دوره هخامنشیان و در دوره های مختلف از جمله ساسانی، سلجوقی، صفوی، قاجار و پهلوی. مداوم.

عالی با بیان اینکه در هر دوره بخشی از معدن نمک استخراج و استخراج شده است، گفت: کیفیت بالای نمک چهرآباد یکی از دلایل اصلی ادامه بهره برداری و صادرات به سایر مناطق بوده است.

وی افزود: با این حال تکنیک استخراج و میزان بهره برداری در هر دوره بسته به نیاز و احتمالاً نوع سیستم مدیریتی و حاکمیتی متفاوت بوده است.

رئیس هیئت باستان شناسی ایران گفت: به دلیل عدم یکپارچگی رگه های نمکی در گنبد نمکی چهرآباد، رعایت نکردن مسائل ایمنی و وقوع زلزله های احتمالی و ریزش تونل های نمک گیر در مناسبت های مختلف از جمله دوره هخامنشی، آغاز و پایان دوره ساسانی، «و دوره پهلوی رخ داده است و هر پائیز تعدادی معدنچی که امروزه به نمک مردان معروفند کشته و دفن شده اند».

عالی تصریح کرد: با عنایت به اهدافی که برای کاوش این فصل در نظر گرفته شده بود و سوالات متعددی که هنگام کاوش فصل جدید وجود داشت، تصمیم بر این شد که تنها در بخشی از محوطه کاوش شده در فصول گذشته و در زیر سوله ای که مدیریت استانی در آن قرار داشت، کاوش شود. سال پیش”. و این کار را برای حفاظت از بخش حفاری شده انجام دهید.

وی هدف از کاوش این فصل را پیگیری وضعیت تونل های مربوط به دوره ساسانی و استخراج معادن در این دوره عنوان کرد و افزود: »

عالی بیان کرد: بر اساس شواهد موجود، بخش‌هایی از تونل‌های دوره ساسانی محل نگهداری حیوانات حامل بوده و احتمالاً نمک در داخل تونل‌های سرپوشیده معدن حمل و بارگیری می‌شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا