ایرانبین الملل

رئیس جمهور ترکمنستان دستور حمایت از تولید داخلی و ممنوعیت واردات را صادر کرد

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه ای خبرگزاری پرتو، قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان در جلسه کابینه به سهم قابل توجه تجارت در توسعه اقتصاد ملی اشاره کرد.

رئیس‌جمهور در جلسه دولت پس از جمع‌بندی نتایج 9 ماهه اخیر گفت: کارآفرینان در صنایع مختلف پروژه‌های پیچیده و بزرگی را اجرا می‌کنند که از نظر کیفی چیزی کمتر از شرکت‌های خارجی ندارد.

وی ادامه داد این وظیفه شماست که توسعه اجتماعی-اقتصادی کشور را در اولویت قرار دهید.

رهبر ترکمنستان به رقابت و بهبود فضای کسب و کار، کاهش سهم بنگاه های دولتی در ساختار اقتصاد داخلی اشاره کرد و گفت: ایجاد شرایط برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی ضروری است.

بردی محمداف خواستار تسریع در اجرای برنامه دولت با هدف افزایش ظرفیت تولید برای صادرات شد و به مسئولان مربوطه دستور داد تا گزارش پیشرفت برنامه جایگزینی واردات را به صورت ماهانه ارائه کنند.

وی گفت: راه اصلی توسعه اقتصاد تنوع آن تسلط بر تولید انواع جدید تولیدات داخلی و گسترش جغرافیای منابع آن در خارج از کشور است.

در این نشست گزارش شد که رشد تولید ناخالص داخلی ترکمنستان از ژانویه تا سپتامبر 2021 به 6.2 درصد رسید، گردش مالی تجارت خارجی این کشور 12.3 درصد افزایش یافت و از 9 میلیارد دلار گذشت.

همچنین گزارش شده است که صادرات کشور 20 درصد افزایش یافته است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 6 میلیارد دلار برآورد شده است.

به گفته رئیس جمهور، صادرات ترکمنستان بدون احتساب منابع سوخت و انرژی حدود 50 درصد افزایش یافته است.

به گفته وی، در زمینه پروژه های سوخت و انرژی و حمل و نقل، ساخت خط لوله گاز ترکمنستان – افغانستان – پاکستان – هند، خطوط برق و خطوط ارتباطی فیبر نوری در دست اجراست که از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا