اقتصادیبانک و بیمه

رئیس کل بانک مرکزی: بازار ارز متعادل است

رئیس کل بانک مرکزی چهارشنبه شب در برنامه زنده تلویزیونی به تشریح برنامه های خود برای مدیریت بازار ارز، کنترل تورم و حمایت از تولید پرداخت.

صالح آبادی در ابتدای وضعیت بازار ارز گفت: در حال حاضر درآمد دولت نسبت به گذشته افزایش یافته و دسترسی به منابع ارزی بهتر شده است که به کنترل بازار ارز کمک کرده است.

وی افزود: در بازار ساماندهی شده از زمانی که وی کار خود را آغاز کرده عمق بازار روز به روز بیشتر شده است و در سال 1377 عمق بازار 50 میلیون دلار بوده که در سال 1378 به 700 میلیون دلار رسیده است و در سال جاری این میزان در بازار بوده است. بیشتر است این مبلغ در بازار متشکل مبادله شده است.

صالح آبادی با بیان اینکه سال گذشته حجم مبادلات ارزی 10 میلیارد دلار و امسال 9.7 میلیارد دلار تخصیص یافته است، گفت: 1.5 میلیارد دلار از 4200 تومان به واکسن اختصاص یافته است.

وی افزود: درآمدهای ارزی دولت در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه برابر شده است و در سامانه نیما ارز اصلی برای واردات مواد اولیه و سرمایه، وضعیت خوبی را نشان می دهد. هفت ماه اول: «ما گذشته را داشته ایم و پیش بینی من برای ماه های آینده آرامش بازار ارز است.

وی افزود: بانک مرکزی در این بازار بازارساز است اما عرضه ندارد و خود صادرکنندگان در بازار ارز عرضه می کنند و نیازی به استفاده از منابع ارزی بانک مرکزی در این بازار نیست.

صالح آبادی ادامه داد: هم اکنون بازار متعادل است و عرضه و تقاضا در بازار متعادل است. بانک مرکزی ممکن است در مواقع لزوم به عنوان بازارساز در بازار حضور داشته باشد اما در حال حاضر نیاز بانک مرکزی به حضور در این بازار بسیار کم است و از ذخایر بانک مرکزی استفاده نشده و بازار مدیریت شده است. تنها. اگر بازار نیاز به عرضه و تقاضا داشته باشد این کار را انجام می دهیم.

وی افزود: بانک مرکزی اهداف و سیاست های خود را در بازار دارد، اما تلاش می کنیم بازار خود را مدیریت کنیم و خوشبختانه تعادل بسیار خوبی در سامانه نیما و بازار متشکل ارز وجود دارد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: تعیین نرخ ارز در بازار ارز به عوامل متعددی بستگی دارد و تحلیلگران و فعالان بازار بر نرخ ارز تاثیر دارند اما وظیفه بانک مرکزی کمک به تعادل در بازار است. و برای صادرات ارز تلاش کنیم.» بازگرداندن بخش غیرنفتی به چرخه اقتصادی کشور که اولویت سیاست های بانک مرکزی است. از تمامی صادرکنندگان، صرافی ها و بانک ها که نقش بسیار مهمی در ایجاد تعادل در بازار داشتند صمیمانه تشکر می کنیم.

وی در خصوص بحث عرضه ارز 4200 تومانی نیز گفت: زمانی که تعرفه 4200 تومانی وجود داشته باشد، تقاضا بالاتر از تقاضا خواهد بود که شاید تقاضای واقعی نباشد اما به هر حال در حد نیاز وزارت جهاد کشاورزی است. وزارت بهداشت و وزارت صمت در چارچوب قوانین بودجه داشتند، ما توانستیم ارز مورد نیازشان را تامین کنیم.

صالح آبادی درباره موضوع تورم نیز افزود: یکی از دغدغه های جدی رهبر معظم انقلاب حفظ ارزش پول ملی است. در زمینه تورم دو عامل بسیار مهم وجود دارد یکی کسری بودجه دولت که باعث افزایش پایه پولی و برداشت از بانک مرکزی می شود و دیگری نابرابری بانک ها و اضافه برداشت بانک مرکزی که باعث افزایش پایه پولی و برداشت از بانک مرکزی می شود. افزایش می یابد که پایه پولی و تورم را افزایش می دهد.

خبر پیشنهادی:   فین‌تک‌های نیجریه نزدیک به 91 درصد از 417.5 میلیون دلاری که توسط استارت‌آپ‌های فناوری در این کشور جمع‌آوری شده است – فین‌تک بیت‌کوین نیوز

وی ادامه داد: البته در گذشته بحث دیگری مبنی بر اضافه شدن خالص دارایی های بانک مرکزی مطرح شده بود، اما این دارایی ها توقیف شد و بانک مرکزی آن ها را خرید و تبدیل به ریال کرد و در اختیار دولت قرار داد. افزایش خالص دارایی های بانک مرکزی.

وی با بیان اینکه فروش و واگذاری دارایی های مازاد بانک ها یکی از برنامه های ما است، افزود: در این زمینه بانک ها به بانک ها باید دارایی های خود را مشخص کنند، البته سامانه مهتابی وجود دارد، اما بهبود این رویه بخشی از برنامه های من است. ” . ”

وی گفت: کمک به بانک ها در کاهش معوقات، تعمیق بازار بین بانکی و عملیات بازار باز و انضباط مالی بانک ها از رویکردهای اصلی ما در عصر جدید است. این مورد، با قوانین کنترل بانک ها شروع شد. و ادامه می دهد.

وی افزود: همچنین بانک ها باید حداقل 3 درصد از منابع سپرده شده در اوراق را نگه دارند تا در مواقع لزوم با عدم تعادل و محدودیت در تامین نقدینگی مواجه نشوند. این بسیار مهم است زیرا وقتی بانک ها با کمبود نقدینگی مواجه می شوند، می توانند اضافه برداشت کنند، اما این اوراق نیازهای کوتاه مدت بانکی را برآورده می کند.

صالح آبادی گفت: موضوعاتی مانند ارتقای کیفیت اعتبار در شبکه بانکی و سلامت اعتبار از جمله مواردی است که باید پیگیری شود و در نهایت بازگشت مناسب منابع به بانک ها و جلوگیری از اضافه برداشت را به دنبال خواهد داشت.

وی در خصوص انتشار اوراق دولتی افزود: در مهرماه اوراق جدیدی منتشر نشد و از ابتدای سال تاکنون در مجموع 43 هزار میلیون تومان اوراق دولتی منتشر و فروخته شده است.

صالح آبادی در خصوص بازار سرمایه نیز گفت: رویکرد ما تعامل با بازار سرمایه و کمک به این بازار برای بهبود وضعیت است.

وی افزود: یکی از برنامه های ما در این زمینه ارائه تسهیلات شبکه بانکی به شرکت های بورسی است که البته این تسهیلات باید به گونه ای باشد که محدودیتی برای تامین مالی حوزه تولید توسط بانک ها ایجاد نکند.

صالح آبادی درباره انتظار دولت نظام بانکی برای هدایت نقدینگی به سمت بخش تولیدی نیز گفت: در حال حاضر بخش قابل توجهی از نقدینگی به سمت تولید هدایت می شود و تقریبا 70 درصد تسهیلات نظام بانکی در سرمایه من فعالیت می کند. ، عمدتاً در صنعت و معدن پرداخت می شود.

 

وی افزود: بخش مهمی از این موضوع به نظام مالیاتی برمی گردد، در دنیا نظام مالیاتی دو کارکرد دارد که یکی تامین مالی برای دولت و دیگری تخصیص بهینه منابع در اقتصاد است.

خبر پیشنهادی:   راه اندازی انجمن جدید کریپتو و بلاک چین در ایران – اخبار بیت کوین نیوز

وی گفت: سیستم های مالیاتی جهت سرمایه را تعیین می کنند. وی افزود: در دنیا فعالیت‌های غیرمولد و سوداگرانه مالیات بالایی دارند و فعالیت‌های مالیات‌زا کمتر شامل آن می‌شود، بنابراین یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این قانون مالیات بر عایدی سرمایه است. . و این مالیات بر درآمد است که اکنون در مجلس مطرح می شود که در صورت تصویب، نقش بسیار مهم و موثری در تخصیص بهینه منابع و افزایش درآمد مالیاتی دولت خواهد داشت.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص میزان گردش اعتبارات بخش مولد و غیرمولد افزود: نظارت بر گردش وجوه در بانک مرکزی انجام می شود و دسترسی به این اطلاعات وجود دارد که البته باید به روز، به روز و به صورت دوره ای تکمیل شود. در حال حاضر همه چیز عالی نیست، اما به خوبی پیشرفت کرده است و این سیستم ها تا حد زیادی به روز شده اند، اما هنوز جای کار وجود دارد.

صالح آبادی همچنین با تاکید بر اعطای اعتبار برای ساخت یک میلیون مسکن در سال یا چهار میلیون در چهار سال گفت: به هر حال این قانون است و جزو برنامه های دولت هم هست و نظام بانکی باید برنامه ریزی کند و یکی از مسائل است. مدیریت اعتبار است.” به این بخش.

وی افزود: 20 درصد تسهیلات نظام بانکی باید به حوزه مسکن تعلق گیرد، بنابراین باید در سیستم بانکی این موضوع را با جدیت پیگیری کنیم و قطعا خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در این مورد بخش اعتباری بانک ها مشکل دارد، افزود: روش های دیگری نیز برای این موضوع وجود دارد که از جمله می توان به تشکیل صندوق های ملکی که ظرفیت محسوب می شود یا بخشی از بازپرداخت مسکن است. مهر». که به صندوق مسکن می رود».

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: علاوه بر این نکته بسیار مهم منابع عمرانی است که شامل زمین، مجوز و ساخت و ساز می شود. دولت زمین و مجوز دارد که بخش مهمی است و بخشی از آن خیلی راحت به دست می آید، یعنی دولت به سازنده بخش خصوصی می گوید که من زمین و مجوز را می دهم، هزینه ساخت را بده. البته ما همچنین بازگشت بانک موجود را انجام می دهیم.

صالح آبادی درباره نظارت بانک مرکزی بر شفافیت فعالیت بانک ها از جمله املاک مازاد و بنگاهداری آنها نیز گفت: اتفاقا یکی از مهمترین مسائل شفافیت است. من معتقدم اگر نظارت عمومی بر عملکرد وجود داشته باشد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. فکر می کنم این کار خوبی است و حتما در شورای پول و اعتبار مطرح می کنم و سعی می کنم با شفافیت بیشتری آن را پیش ببرم.

وی افزود: بانک باید اموال مازاد را به بانک اعلام کند و بانک مرکزی و نظارت عمومی باید بر آن نظارت داشته باشند، بنابراین یکی از محورهای اصلاح نظام بانکی اصلاح نگاه بانک مرکزی به بانک هاست که نیاز است. دوباره تعریف شده است.” . «نظارت بانک مرکزی در گذشته مبتنی بر ریسک نبوده، بلکه باید متناسب با ریسک نظارتی تعریف شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا