دانش و فناوریشبکه های اجتماعی

روسیه می گوید فیس بوک را در سراسر کشور مسدود می کند

دولت روسیه در حالی که تلاش می کند پیام جنگ در اوکراین را کنترل کند، کنترل خود را بر رسانه های اجتماعی تشدید می کند.

بر اساس گزارش 4 مارس، روسیه اکنون در حال حرکت برای مسدود کردن دسترسی به فیس بوک در سراسر کشور است بیانیه مطبوعاتی رسمی، ترجمه شده توسط گوگل. قابل توجه است که به نظر می رسد تنها خود پلتفرم فیس بوک هدف خشم روسیه باشد – اپلیکیشن های متا مانند واتس اپ و اینستاگرام به نظر می رسد که آسیبی نبینند (حداقل در حال حاضر).

در بخشی از این بیانیه آمده است: “در 4 مارس 2022، تصمیمی برای مسدود کردن دسترسی به شبکه فیس بوک (متعلق به Meta Platforms, Inc.) در فدراسیون روسیه گرفته شد.” در روزهای اخیر، شبکه اجتماعی دسترسی به حساب‌های کاربری را محدود کرده است: کانال تلویزیونی Zvezda، خبرگزاری RIA Novosti، Sputnik، Russia Today، منابع اطلاعاتی Lenta.ru و Gazeta.ru.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که جنگ مرگبار روسیه در اوکراین همچنان خشم بین المللی و همدردی با مردم اوکراین را برانگیخته است. این به دنبال اقدامات بسیاری از غول های فناوری، از جمله توییتر و یوتیوب متعلق به گوگل، برای محدود کردن تبلیغات جنگ روسیه از طریق مسدود کردن، برچسب زدن یا محدود کردن گسترش شرکت های رسانه ای دولتی است.

روز جمعه، پارلمان روسیه قانون جدیدی را برای مبارزه با اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به جنگ به صورت آنلاین تصویب کرد. به طور مشخص، رویترز گزارش می دهد، مجرمان ممکن است به دلیل انتشار اطلاعات “جعلی” در مورد ارتش روسیه با حداکثر 15 سال زندان روبرو شوند.

همچنین ببینید:

خبر پیشنهادی:   من سعی کردم یک هفته روی iPad 9 اپل کار کنم - خوب پیش نرفت

با حمله روس ها، اوکراینی ها به برنامه پیام رسانی رمزگذاری شده سیگنال روی آوردند

ما با متا (که قبلاً با نام فیس بوک شناخته می شد) که صاحب پلت فرم فیس بوک است تماس گرفتیم و پرسیدیم که آیا پاسخی به اطلاعیه دولت روسیه دارد یا خیر. ما هیچ پاسخ فوری دریافت نکردیم، با این حال، رئیس امور جهانی این شرکت به اشتراک گذاشت بیانیه در توییتر.

نیک کلگ می‌نویسد: «به زودی میلیون‌ها روس معمولی خود را از اطلاعات موثق بریده‌اند، از روش‌های روزمره خود برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان محروم و از صحبت کردن ساکت خواهند شد.» ما به انجام هر کاری که می توانیم برای بازگرداندن خدمات خود ادامه خواهیم داد تا آنها در دسترس مردم باشند تا بتوانند با خیال راحت و ایمن خود را ابراز کنند و برای اقدام سازماندهی کنند.”

روسیه تصمیم خود برای مسدود کردن فیس بوک را با بیان اینکه این پلتفرم قوانین روسیه را نقض کرده است، توجیه کرد. به طور خاص، مقرراتی به معنای تضمین (حداقل ظاهرا) دسترسی آزاد به اینترنت برای روس‌ها است.

“محدودیت های فوق توسط قانون فدرال شماره 272-FZ “در مورد اقداماتی برای تأثیرگذاری بر افراد درگیر در نقض حقوق و آزادی های اساسی بشر، حقوق و آزادی های شهروندان فدراسیون روسیه” ممنوع است، که از جمله موارد دیگر برای جلوگیری از آن به تصویب رسیده است. نقض اصول کلیدی جریان آزاد اطلاعات و دسترسی بدون مانع کاربران روسی به رسانه های روسی در بسترهای اینترنتی خارجی.”

خبر پیشنهادی:   نحوه استفاده از وب کم خارجی برای FaceTime در macOS

این تنها آخرین تلاش دولت روسیه برای سرکوب شرکت های رسانه های اجتماعی است. هفته گذشته، تنظیم کننده ارتباطات روسیه فیس بوک را به سانسور حساب های دولتی متهم کرد و در نتیجه اقدام به محدود کردن دسترسی به این پلت فرم کرد.

اطلاعیه روز جمعه حاکی از آن است که در ذهن مقامات روسی، تلاش های قبلی برای سرکوب رسانه های اجتماعی یا جواب نداده یا به اندازه کافی پیش نرفته است.
منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا