فرهنگی و هنریمیراث و گردشگری

سازمان هواشناسی نسبت به ادامه آلودگی هوا در 6 کلانشهر هشدار داد

به گزارش خبرگزاری پرتو، با اعلام هشدار زرد از سوی سازمان هواشناسی، پیش بینی می شود پایداری هوا از شنبه (30 آبان) تا دوشنبه (اول آذر) ادامه داشته باشد. با توجه به این پدیده خطراتی مانند افزایش غلظت آلاینده ها و کاهش کیفیت هوا به ویژه در ساعات صبح پیش بینی می شود.

شنبه (30 آبان) شهرهای تهران، اراک، اصفهان، تبریز، کرج و مشهد درگیر این پدیده هستند. روز یکشنبه (30 آبان ماه) تهران، کرج، تبریز و مشهد این شرایط را تجربه خواهند کرد. روز دوشنبه (اول آذر) این شرایط را می توان برای شهرهای تبریز و مشهد پیش بینی کرد.

شیوع این شرایط اقلیمی می تواند شاخص کیفیت هوا را به سطوح ناسالم برای گروه های حساس برساند و در صورت عدم کنترل منابع آلاینده ثابت و متحرک، احتمال رشد آن به ناسالم برای همه گروه ها در مناطق صنعتی و پرتردد را افزایش دهد.

با توجه به توصیه سازمان هواشناسی از تردد غیرضروری به ویژه افراد مسن، کودکان و افراد دارای سابقه بیماری حتی الامکان از عدم فعالیت بدنی و ورزش در فضای باز، مدیریت سوخت و زمان بهره برداری واحدهای صنعتی در و اطراف کلان شهر. حوزه ها باید در دستور کار قرار گیرد.

افزایش ارتفاع امواج در سواحل جنوبی کشور

سازمان هواشناسی همچنین نسبت به افزایش ارتفاع موج از بعدازظهر روز شنبه (30 آبان) تا ساعات اولیه روز یکشنبه (9 آبان) هشدار زرد دیگری صادر کرد. خطراتی مانند افزایش ارتفاع موج از 1 تا 1.5 متر در مناطق ساحلی و تا 2 متر از ساحل قابل انتظار است. مناطق غربی و مرکزی خلیج فارس، نواحی ساحلی و سواحل خوزستان و بوشهر متاثر از این پدیده هستند.

خطرات این پدیده همچنین می تواند خطر آسیب به تورها و تورهای ماهیگیری، خطر آسیب به شناورها و شناورهای کوچک و متوسط ​​سنگین و خطر اختلال در فعالیت های دریایی را افزایش دهد. سازمان هواشناسی همچنین توصیه می کند در ترددهای دریایی به ویژه شناورهای سبک و صیادی و تفریحی احتیاط شود و تمامی فعالان دریانوردی تمهیدات لازم را رعایت کنند.

هشدار زرد به این معنی است که پدیده های جوی رخ خواهد داد که می تواند در سفر و فعالیت های روزانه اختلال ایجاد کند. این هشدار برای آموزش مردم برای آمادگی برای مقابله با پدیده های جوی که اندکی شدیدتر از حد معمول هستند صادر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا