اقتصادیراه و مسکن

سرمایه‌گذاران بازار مسکن بخوانند / تا سال 1405 خانه نخریم؟

به گزارش تجارت نیوز، میانه قیمت مسکن در تهران همچنان 31 میلیون تومان است. اما قیمت مسکن در مناطق 3، 4، 6، 9، 10، 11، 12، 13، 14 کاهش یافته است.

پیش از این در ماه گذشته و یک ماه قبل، روند افزایشی قیمت ها در برخی از مناطق تهران متوقف شد و حتی قیمت ها در برخی مناطق اندکی کاهش یافت.

اما آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید خانه است و آیا سرمایه گذاری در خانه سودآور است؟ پاسخ آمار و کارشناسان به این سوال منفی است. زیرا آخرین گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که بازده مسکن به یک پنجم رسیده است.

آیا زمان سرمایه گذاری در بازار مسکن فرا رسیده است؟

بر اساس آمار جدید بازار مسکن، میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در تهران همچنان 31 میلیون تومان است و حتی قیمت مسکن در برخی مناطق همچنان رو به افزایش است. اما کارایی بازار مسکن به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. بازده خانه در فرودین 1400 تقریباً 92 درصد بود. اما در مهرماه امسال به 18.5 درصد رسید.

یعنی سودآوری بازار مسکن از فروردین سال گذشته تا امسال 92 درصد بوده است. اما اگر فردی در مهرماه سال گذشته وارد بازار مسکن شده بود، مهر امسال تنها 18.5 درصد سود کرده است. یک پنجم نفر اول.

این آمار به تنهایی نشان می دهد که کارایی بازار مسکن مانند سایر بازارها کاهش یافته است. کمتر از نرخ تورم

یک پارامتر مهم برای خرید خانه.

اما کارشناسان در این باره چه می گویند؟ کارشناسان بازار همچنین می گویند بازار مسکن دیر یا زود وارد دوره رکود می شود و شاید هم اکنون وارد شده باشد.

خبر پیشنهادی:   هند لایحه ارزهای دیجیتال را فهرست می کند که باید در پارلمان تصویب شود - قانون رمزگذاری پیش از پایان سال پیش بینی می شود - مقررات بیت کوین نیوز

مهدی سوری کارشناس بازار می گوید: در مورد مسکن یک پارامتر ساده وجود دارد. پارامتری که زمان ورود به بازار مسکن را نشان می دهد.

به گفته این کارشناس، هرگاه می بینید طبقه متوسط ​​و کارمندی در حال خرید یک آپارتمان 60 تا 70 متری در یک متراژ متوسط، وام می گیرند که می توانند از طریق حقوق خود به صورت اقساط پرداخت کنند، آن دوره زمان جامع است. جهش قیمت مسکن

در این شرایط اگر فردی بخواهد برای استفاده خود و خانواده اش یک واحد مسکونی بخرد بدون شک باید همین الان در این مدت خانه بخرد. حتی فروش تمام پس انداز و سهام خود را.

اگر فردی بخواهد در بازار املاک سرمایه گذاری کند باید دقیقا به این پارامتر توجه کند. اگر همه در حال خرید خانه هستند، بهترین زمان برای خرید خانه سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات است.

به گفته سوری، بهترین زمان برای ورود به بازار مسکن احتمالا سال های 95 و 96 بوده است، زمانی که خیلی ها می توانستند با 120 میلیون تومان وام مسکن، حداقل نیمی از قیمت یک خانه را در یک منطقه متوسط ​​از تهران بپردازند.

اما طبق ادعای معیار سوری، اکنون زمان مناسبی برای ورود به بازار املاک و مستغلات نیست. حداقل به عنوان سرمایه گذاری.

به گفته این کارشناس، در شرایط فعلی ممکن است قیمت مسکن همچنان به روند صعودی خود ادامه دهد و اندکی افزایش یابد، اما نکته مهم این است که بازدهی بازار مسکن از مدت ها قبل کمتر از نرخ تورم بوده و بازدهی بازار مسکن منفی است. .

خبر پیشنهادی:   مغز متفکر زندانی Onecoin متهم به استفاده از تلفن همراه قاچاق برای انتقال 20 میلیون دلار - مقررات بیت کوین نیوز

ورود مسکن به رکود 5 ساله؟

علی سعدوندی، یکی دیگر از کارشناسان اقتصادی به تجارت نیوز گفت: مدتی است که قیمت مسکن در حال تثبیت بوده است. اما تا زمانی که قیمت مسکن تثبیت شود، افزایش جزئی قیمت طبیعی است.

سعدوندی می گوید بازار مسکن مدتی است در رکود به سر می برد. این بار رکود طولانی تر از قبل است. به گفته وی، در گذشته رکود مسکن یک دوره دو تا سه ساله بود اما این بار رکود مسکن احتمالا چهار تا پنج ساله است.

وی تاکید می کند که تقریبا همه کارشناسان بازار مسکن معتقدند بازار مسکن از سال 99 وارد دوره رکود شده است و در صورت افزایش قیمت ها، وقوع زلزله طبیعی است. اما رشد مسکن از تورم عقب است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا