دانش و فناوریموبایل و تبلت

سری اسنپدراگون X چیست و چگونه با سری M اپل مقایسه خواهد شد؟


خوراکی های کلیدی

  • کوالکام پردازنده‌های رایانه‌های شخصی خود را به سری اسنپدراگون X تغییر نام می‌دهد تا آنها را از دیگر خطوط تولید خود متمایز کند.
  • خرید Nuvia توسط کوالکام، شرکتی که توسط مهندسان سابق اپل تأسیس شده بود، نشان دهنده رقابت مستقیم با تراشه های سری M اپل است.
  • انتظار می رود محصولات مجهز به اسنپدراگون X در سال 2024 عرضه شوند.


کوالکام از تغییر نام تجاری پردازنده های رایانه های شخصی خود که اکنون با نام سری اسنپدراگون X شناخته می شوند، اعلام کرده است تا آنها را از سایر خطوط تولید این شرکت متمایز کند. فراتر از نام، لوگوها و نشان‌های پلتفرم به روز خواهند شد، اما کوالکام هنوز این موارد را نشان نداده است، جدای از یک تصویر تیزر که می‌توانید در بالای این صفحه ببینید.

البته، این به خودی خود خبر چندان هیجان انگیزی نیست، جالب تر، تراشه های آتی است که با این برند جدید عرضه خواهند شد. معاون ارشد کوالکام، دان مک گوایرپلتفرم های سری اسنپدراگون X بر اساس سال ها تجربه مهندسی معماری های محاسباتی ناهمگن در واحد پردازش مرکزی (CPU)، واحد پردازش گرافیکی (GPU) و NPU ساخته شده اند.

اکنون، با استفاده از نسل بعدی پردازنده Qualcomm Oryon سفارشی خود، یک جهش کوانتومی به جلو در عملکرد و بهره وری انرژی، اسنپدراگون X را تثبیت می کند و – وقتی با NPU ما ترکیب شود – تجارب کاربر روی دستگاه را برای عصر جدید هوش مصنوعی مولد ارائه می دهد. مک گوایر ادعا کرد.

در حال حاضر همه چیز مبهم است، اما زمان زیادی طول نمی کشد تا بیشتر بدانیم، زیرا اجلاس سالانه اسنپدراگون در 24 اکتبر 2023 آغاز می شود.


چگونه کوالکام در حال مبارزه با اپل است

اگرچه ممکن است در این مرحله جزئیات دقیقی در مورد پلتفرم آینده نداشته باشیم، یک چیز کلیدی وجود دارد که این راه‌اندازی را بسیار هیجان‌انگیز می‌کند. این اعلامیه نشان می‌دهد که پلتفرم اسنپدراگون X مبتنی بر پردازنده مرکزی Oryon است که نتیجه خرید 1.4 میلیارد دلاری Nuvia توسط کوالکام در اوایل سال 2021 است.

مایکروسافت سرفیس پرو 9 در حالت لپ‌تاپ با صفحه‌کلید آبی وصل شده روی میز.

اگر آشنا نیستید، Nuvia شرکتی است که توسط مهندسان سابق اپل که بر روی تراشه های سری A این شرکت برای آیفون و آی پد کار می کردند، تاسیس شده است. بر این اساس، به نظر می رسد که کوالکام مستقیماً سری M اپل را هدف قرار داده است، که در حال حاضر با کارایی و عملکرد خود به عنوان یک پلت فرم لپ تاپ پیشرو است.

این تراشه ها اشتراکات بیشتری نیز دارند، هر دو دارای NPU های اختصاصی برای پردازش هوش مصنوعی روی دستگاه هستند. در حال حاضر، از این‌ها چندان استفاده نمی‌شود، زیرا بیشتر وظایف هوش مصنوعی مولد در فضای ابری انجام می‌شود، اما شرکت‌هایی مانند کوالکام و AMD کاملاً در مورد اعتقادشان مبنی بر اینکه این فناوری در آینده بارهای کاری موبایلی یکپارچه خواهد بود، صحبت کرده‌اند.

حداقل یک زمینه وجود دارد که کوالکام بر اپل برتری خواهد داشت و آن اتصال است. این برند در حال حاضر اتصال 5G را با پلتفرم 8cx Gen 2 خود ارائه می دهد و واضح است که این امر در سری X نیز ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر، اپل هنوز اتصال سلولی را بر روی لپ‌تاپ‌های خود ارائه نکرده است و ما در حال حاضر مطمئن نیستیم که چه زمانی یا اینکه این گزینه ممکن است تحقق یابد.

البته، Windows on Arm یک کتری ماهی کاملاً متفاوت است، و در حالی که اپل پتانسیل بزرگ محاسبات مبتنی بر Arm را با مک بوک های M1 و M2 خود نشان داده است، ممکن است این سیستم عامل باشد که همه چیز را در فضای رایانه شخصی نگه می دارد.

سری Snapdragon X چه زمانی عرضه می شود؟

در این مرحله، تنها چیزی که می دانیم این است که در سال 2024 باید شاهد محصولاتی با تراشه های سری اسنپدراگون X باشیم. کوالکام هنوز اطلاعات زیادی در مورد این پلتفرم آینده فاش نکرده است، اما انتظار داریم اخبار بیشتری از این پلتفرم منتشر شود. نشست Snapdragon این برند در اواخر اکتبر.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا