دانش و فناوریموبایل و تبلت

فیلم های پارک ژوراسیک به ترتیب: جدول زمانی کامل توضیح داده شده است

(Pocket-lint) – نزدیک به 30 سال از اولین بازی پارک ژوراسیک می گذرد، با پارک ژوراسیک اصلی استفن اسپیلبرگ در سال 1993. آن فیلم هم تماشاگران را در سراسر جهان وحشت کرد و هم خوشحال کرد و می توان گفت که باعث شد چندین نسل از کودکان بخواهند تبدیل شوند. باستان شناسان

البته، مجموعه‌ای از فیلم‌های کاملاً جدید نیز وجود دارد که در حال حاضر اکران شده‌اند، که از فیلم Jurassic World در سال ۲۰۱۵ شروع شده است. هیچ‌کدام از فیلم‌های بعدی این مجموعه هنوز به کیفیت اصلی خود نرسیده‌اند، اما همه آنها همچنان سرگرم‌کننده هستند.

خبر خوب این است که Jurassic World: Dominion که در 10 ژوئن 2022 وارد سینما شد، شاهد بازگشت بیشتر بازیگران سال 1993 است. زمان بسیار هیجان انگیزی برای بازدید مجدد از فرنچایز است. اگر می‌خواهید برای اولین بار همه چیز را ببینید یا حتی ببینید، بهترین سفارش برای تماشا در اینجا است.

فیلم های پارک ژوراسیک به ترتیب

توجه: ممکن است اسپویلر در زیر وجود داشته باشد.

برای نسخه بدون اسپویلر و لیست گلوله‌ای به انتهای راهنمای ما بروید.

پارک ژوراسیک (1993 – فیلم)

پارک ژوراسیک که بر اساس رمانی از مایکل کرایتون و کارگردانی استفان اسپیلبرگ ساخته شده است در سال 1993 اکران شد و تا زمانی که تایتانیک جایگاه خود را به دست آورد، به پردرآمدترین فیلم تاریخ تبدیل شد. مالک پارک ژوراسیک، جان هاموند (با بازی ریچارد آتنبرو) مجبور می شود تیمی از دانشمندان و متخصصان را برای ارزیابی پارک موضوعی جدید خود استخدام کند و مطمئن شود که واقعاً ایمن است قبل از اینکه به طور رسمی به روی عموم باز شود.

این تیم شامل باستان شناسان دکتر آلن گرانت (با بازی سام نیل) و دکتر الیوت ساتلر (با بازی لورا درن) و ریاضیدان یان مالکوم (با بازی جف گلدبلوم) است. یک تئوری اینترنتی جالب که قبل از حرکت به آن اشاره خواهیم کرد: کودکی را که دکتر گرانت با داستانی که چگونه ولوسیراپتورها او را شکار می کنند به او آسیب وارد می کند را به خاطر دارید؟ خوب، شاید او آنقدر آسیب دیده نبوده است، زیرا نظریه پردازان ژوراسیک معتقدند که او شخصیت دنیای ژوراسیک کریس پرت است که همگی بزرگ شده اند.

squirrel_widget_4457272

فیلم های پارک ژوراسیک به ترتیب: جدول زمانی کامل توضیح داده شده است

دنیای گمشده: پارک ژوراسیک (1997 – فیلم)

قسمت دوم این مجموعه چهار سال پس از فیلم اول شروع می شود و اسپیلبرگ به عنوان کارگردان بازمی گردد.

هاموند کنترل شرکت خود InGen را از دست داده است، اما موفق شده است وجود جزیره دوم را که برای پرورش دایناسورها استفاده می شد، مخفی نگه دارد. این بخشی از پوششی بود که تمام دنیا را از اطلاع از وقایع فیلم اول باز داشت. پس از یک حادثه در جزیره دوم، هاموند ایان مالکوم (دوباره با بازی جف گلدبلوم) استخدام می کند تا با یک تیم جدید از آن بازدید کند. در حالی که مالکوم دلایل خاص خود را برای رفتن دارد، زمانی که رهبری جدید InGen به جزیره می رسد و شروع به گرفتن دایناسورها برای پارک ژوراسیک جدید در سن دیگو می کند، آنها به سرعت تغییر می کنند.

squirrel_widget_4457298

فیلم های پارک ژوراسیک به ترتیب: جدول زمانی کامل توضیح داده شده است

پارک ژوراسیک III (2001 – فیلم)

پارک ژوراسیک III سم نیل را به عنوان دکتر آلن گرانت باز می‌گرداند. او مشغول تحقیق در مورد هوش Velociraptors بوده است اما نتوانسته بودجه ای برای پروژه جدید خود بیابد تا اینکه با پل و آماندا کربی (با بازی ویلیام اچ میسی و تی لئونی) آشنا شد. این زوج قول می‌دهند که اگر گرانت یک تور آریل در ایسلا سورنا به آنها بدهد، به طور کامل به تحقیقات گرانت کمک مالی خواهند کرد. بدون اینکه گرانت بداند، کربی ها می خواهند فرود آیند تا پسرشان را که در جزیره ناپدید شده است جستجو کنند.

squirrel_widget_4457298

فیلم های پارک ژوراسیک به ترتیب: جدول زمانی کامل توضیح داده شده است

دنیای ژوراسیک (2015 – فیلم)

Jurassic World پس از 14 سال خاموشی این فرنچایز را احیا کرد. دنیای ژوراسیک به کارگردانی کالین تروورو فاش می کند که سایمون مصرانی، مدیر عامل شرکت جهانی مسرانی، InGen را در سال 1997 خریداری کرد تا پارک موضوعی خود، دنیای ژوراسیک را ایجاد کند، که تقریباً 10 سال در افتتاحیه فیلم فعالیت داشته است.

این فیلم چیزی را به عنوان یک روز عادی آغاز می کند و برادران زک و گری از پارک موضوعی دیدن می کنند، جایی که عمه آنها، کلر دیرینگ (با بازی برایس دالاس هاوارد)، مسئول آن است. وقتی جدیدترین جاذبه پارک، یک هیبرید مهندسی ژنتیک شده به نام Indominus Rex، از محوطه آن فرار کرد، اوضاع شروع به خراب شدن کرد. از آنجایی که پارک در حال فروپاشی است، کلر مجبور می شود به اوون گریدی (با بازی کریس پرت) متخصص پارک ولوسیراپتور مراجعه کند تا به نجات برادرزاده هایش کمک کند.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، یک نکته در مورد این فیلم قابل ذکر است: یک نظریه اینترنتی محبوب این را نشان می دهد اوون گریدی، شخصیت پرت، نسخه بزرگ شده کودک است که آلن گرانت در ابتدای اولین فیلم پارک ژوراسیک وحشت می کند. گزارش شده است که او از شکست گرانت در سبک شکار آنها برای مطالعه Velociraptors الهام گرفته است.

squirrel_widget_4457352

فیلم های پارک ژوراسیک به ترتیب: جدول زمانی کامل توضیح داده شده است

Jurassic World: Camp Cretaceous (2020 تاکنون – مجموعه تلویزیونی متحرک)

کمپ کرتاسه یک مجموعه انیمیشنی از شبکه نتفلیکس است که همزمان با دنیای ژوراسیک اتفاق می‌افتد. این داستان حول محور نوجوانی به نام داریوس (با صداپیشگی پل میکل ویلیامز) است که در مسابقه‌ای برنده می‌شود که به او اجازه می‌دهد در همان روزی که پارک از هم می‌پاشد، از دنیای ژوراسیک دیدن کند. او به همراه گروهی از نوجوانان دیگر که در این مسابقه نیز برنده شدند، اکنون باید راهی برای فرار از جزیره‌ای با دایناسورها بیابد. این سریال دارای چهار فصل است که فصل پنجم آن در جولای 2022 منتشر خواهد شد.

فیلم های پارک ژوراسیک به ترتیب: جدول زمانی کامل توضیح داده شده است

دنیای ژوراسیک: پادشاهی سقوط کرده (2018 – فیلم)

Fallen Kingdom چهار سال پس از دنیای ژوراسیک به وجود می آید. این فیلم به کارگردانی جی‌ای بایونا نشان می‌دهد که دایناسورها بار دیگر کنترل جزیره نوبار را به دست گرفته‌اند. آنها چهار سال گذشته را بدون انسان در این جزیره زندگی مسالمت آمیز داشته اند، اما اگر در آنجا بمانند، فوران آتشفشانی قریب الوقوع آنها را از بین خواهد برد.

کلر دیرینگ (دوباره با بازی برایس دالاس هاوارد) با کمک یکی از شرکای سابق جان هاموند، سر بنجامین لاکوود (با بازی جیمز کرامول) تلاش کرده است تا دایناسورها را از جزیره نجات دهد. کلر اوون گریدی (دوباره با بازی کریس پرت) استخدام می کند تا برگردد و به نجات Velociraptor خود، بلو کمک کند.

squirrel_widget_4457376

فیلم های پارک ژوراسیک به ترتیب: جدول زمانی کامل توضیح داده شده است

نبرد در بیگ راک (2019 – فیلم کوتاه)

این فیلم کوتاه توسط کالین تروورو کارگردان دنیای ژوراسیک و دنیای ژوراسیک: سلطه کارگردانی شده است. این اتفاق پس از وقایع Fallen Kingdom رخ می دهد که دایناسورها را در سراسر جهان رها می کند. تمرکز فیلم بر روی یک خانواده کوچک است که در پارکی به نام بیگ راک کمپینگ می کنند. آنها توسط Nasutoceratops بزرگسال و کودک شگفت زده شده اند. ملاقات هیبت انگیز بین خانواده و دایناسورها توسط یک آلوساروس که می خواهد بچه را برای ناهار به دنیا بیاورد خراب می شود.

در حالی که دایناسورها در اطراف خود می جنگند، ناگهان خانواده در داخل کمپ خود گیر می کنند. این فیلم کوتاه در یوتیوب موجود است اینجا.

فیلم های پارک ژوراسیک به ترتیب: جدول زمانی کامل توضیح داده شده است

Jurassic World: Dominion (2022 – فیلم)

فیلم بعدی این مجموعه، و آخرین در سه گانه دنیای ژوراسیک، شاهد بازگشت کالین تروورو به عنوان نویسنده و کارگردان، همراه با مجموعه ای از فیلم های مورد علاقه قدیمی از فیلم های قبلی است. کریس پرت و برایس دالاس هاوارد به عنوان شخصیت های خود از فیلم های قبلی دنیای ژوراسیک بازخواهند گشت و سم نیل، جف گلدبلوم و لورا درن به عنوان شخصیت های خود از فیلم اصلی پارک ژوراسیک بازخواهند گشت. اطلاعات زیادی در مورد داستان فیلم در دست نیست، به جز اینکه این فیلم شامل پارک موضوعی دیگری نخواهد شد، زیرا دایناسورها اکنون از جزیره خارج شده اند و در جهان گسترده تر، همانطور که در فیلم کوتاه نبرد در بیگ راک نشان داده شده است.

Jurassic World: Dominion در 10 ژوئن 2022 منتشر شد.


نسخه بدون اسپویلر: جدول زمانی کامل پارک ژوراسیک در یک نگاه

در اینجا همان راهنمای بالا، فقط بدون اسپویلر و به صورت لیست گلوله ای است.

  • پارک ژوراسیک (1993 – فیلم)
  • دنیای گمشده: پارک ژوراسیک (1997 – فیلم)
  • پارک ژوراسیک III (2001 – فیلم)
  • دنیای ژوراسیک (2015 – فیلم)
  • Jurassic World: Camp Cretaceous (2020 تاکنون – مجموعه تلویزیونی متحرک)
  • دنیای ژوراسیک: پادشاهی سقوط کرده (2018 – فیلم)
  • نبرد در بیگ راک (2019 – فیلم کوتاه)
  • Jurassic World: Dominion (2022 – فیلم)

آیا این را دوست داشتید؟

در این صورت شاید راهنمای تماشای سفارش فیلم ما را دوست داشته باشید:

ما همچنین این شایعات را در مورد فیلم های آینده داریم:

نوشته مگی تیلمن.
منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا