کار آفرینی و استارتاپ

فین‌تک غنای SecondSTAX به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد به بازارهای سرمایه خارج از کشورشان دسترسی داشته باشند، ۱.۶ میلیون دلار جمع‌آوری می‌کند • TechCrunch

بازارهای سرمایه آفریقا در سیلوها وجود دارند، زیرا مبادلات مختلف در داخل این قاره اغلب برای سرمایه گذاران خارج از کشورشان غیرقابل دسترس است. برای مثال، سرمایه‌گذار آفریقای جنوبی که می‌خواهد پرتفوی خود را در خارج از بورس اوراق بهادار ژوهانسبورگ متنوع کند، ممکن است سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار نیجریه را دشوار ببیند.

این نه تنها دسترسی سرمایه گذاران به اوراق بهادار با رشد بالا را محدود می کند، بلکه دسترسی به سرمایه ای را نیز محدود می کند که طی چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. مطابق گزارش هاصرافی های منطقه ای بزرگ در آفریقا بیش از 80 میلیارد دلار در بازارهای سرمایه و 240 میلیارد دلار در بازارهای سرمایه بدهی جذب کرده اند.

در حالی که اپلیکیشن‌های خرده‌فروشی محلی مانند Bamboo و Chaka سهام ایالات متحده و خارجی را به مصرف‌کنندگان فردی عرضه می‌کنند، اما زمانی که صحبت از کمک به مصرف‌کنندگان برای خرید سهام و اوراق قرضه در بازارهای مختلف سرمایه در آفریقا به میان می‌آید، مانند کارگزاران سنتی محدود هستند. با این حال، استارت‌آپی وجود دارد که به چالش نگاه می‌کند و قصد دارد با مسیریابی سفارشات فرامرزی، چند دارایی و پورتال داده‌های بازار خود مقابله کند: فین‌تک غنا. SecondSTAX (تعداد اوراق بهادار ثانویه و تبادل تجمیع).

این پلتفرم که به کارگزاران، مدیران دارایی، صندوق های بازنشستگی و سرمایه گذاران نهادی اجازه دسترسی به بازارهای خارج از کشور خود را می دهد، امروز راه اندازی خود را برای عموم اعلام می کند. برای تقویت تلاش‌های خود، 1.6 میلیون دلار سرمایه اولیه از سرمایه‌گذاران خصوصی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، از جمله LoftyInc Capital، Orbit54 و STEMeIn جمع‌آوری کرده است.

موسس و مدیر اجرایی SecondSTAX یوجین تاویه برای اجرای چنین پروژه بلندپروازانه ای تجربه بسیار زیادی را به ارمغان می آورد. او علاوه بر گذراندن بیش از یک دهه در گلدمن ساکس، مشاغل مختلف مشاوره ای و فنی را برای شرکت های خدمات مالی و بازارهای سرمایه اداره کرد.

در سال 2018، یک رویداد مهم سفر او را به سمت ساخت SecondSTAX تغییر داد. آن سال بود که ام‌تی‌ان غنا، یک اپراتور محلی مخابراتی، در این کشور آفریقای غربی عمومی شد پس از جمع آوری حدود 237 میلیون دلار. من در حال گفتگو با روسای میزهای معاملاتی بودم و این حس وجود داشت که در طول عرضه اولیه سهام MTN، حتی با وجود اینکه یکی از آنها مقدار زیادی پول نقد برای سرمایه گذاری داشت، اگر در آکرا نبودید، هیچ راهی برای دسترسی یا خرید به آن IPO وجود نداشت. Tawiah طی تماسی به TechCrunch گفت. بنابراین مفهومی که در ذهن داشتم این بود که اگر در لاگوس، نایروبی، یا مکان دیگری خارج از آکرا بمانم، چگونه می توانم به این پیشنهادات دسترسی داشته باشم و بتوانم آنها را مبادله کنم؟

Tawiah این شرکت را با هم تأسیس کرد دوک لارتی. SecondSTAX دسترسی به بدهی و اوراق بهادار سهام را در چندین اوراق قرضه آفریقایی و مبادلات سهام فراهم می کند. به طور مشابه، پلت فرم زیرساخت بازار سرمایه B2B می گوید به شرکت های سرمایه گذاری خارج از آفریقا که می خواهند در اقتصادهای نوظهور و مرزی در این قاره سرمایه گذاری کنند، کمک خواهد کرد. فین‌تک گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری که روی پلتفرم آن نصب می‌شوند می‌توانند دارایی‌ها را به ارزهای مختلف نگهداری کنند، در نتیجه ریسک ارز واحد را کاهش می‌دهند و نوسانات بازده آنها را کاهش می‌دهند، چه در آفریقا و چه در جاهای دیگر.

Tawiah با تجزیه و تحلیل نحوه عملکرد SecondSTAX، می‌گوید که پلتفرم شرکتش را به عنوان لایه‌ای در یک سری از دایره‌های متحدالمرکز در نظر بگیرید. حلقه های اول و دوم به ترتیب شامل سرمایه گذاران نهادی از بازارهای توسعه یافته و کسانی در آفریقا هستند که علاقه مند به سرمایه گذاری در سهام و اوراق قرضه مختلف موجود در مبادلات آفریقا هستند. SecondSTAX دایره سوم است و به عنوان دروازه ای به دایره چهارم یعنی صرافی ها عمل می کند.

«شما بورس هایی دارید که اوراق بهادار در هر کشوری در آن معامله می شود. نیجریه یک سیلو است، مانند غنا، کنیا و آفریقای جنوبی و غیره. SecondSTAX عملاً تجمیع این مبادلات در سراسر قاره است. این یک پلتفرم است که همه آنها را به هم پیوند می دهد. و اکنون به عنوان یک سرمایه گذار نهادی مانند گلدمن ساکس در نیویورک، بانک آمریکا در بریتانیا، یا یک شرکت بوتیک در سنگاپور، به این پلتفرم دسترسی دارند تا هر یک از این مبادلات را لمس کنند.

تیم SecondSTAX

به گفته مدیر اجرایی، زمانی که زیرساخت فین‌تک راه‌اندازی و راه‌اندازی شد، قابلیت‌های خود را برای پشتیبانی از برنامه‌های مدیریت سرمایه‌گذاری B2C گسترش خواهد داد. سرمایه‌گذاران خرد در داخل و خارج از آفریقا می‌توانند از طریق برنامه‌های دارای برچسب سفید که توسط کارگزاران آجر و ملات راه‌اندازی شده و توسط SecondSTAX یا برنامه‌های فناوری ثروت شخص ثالث مانند Bamboo، HashApp، راه‌اندازی شده‌اند، به سهام و اوراق قرضه فرامرزی دسترسی داشته باشند و آن‌ها را معامله کنند. رابینهود و هیسا

ما بین کارگزاران تمایز قائل نیستیم. آنها می توانند آجر و ملات یا استارت آپ باشند. پایگاه مشتریان بالقوه ما بسیار گسترده تر از یک نوع موسسه است. تا زمانی که کارگزار بازی دیجیتالی داشته باشد، می تواند از زیرساخت های ما برای دسترسی به صرافی های آفریقایی استفاده کند.

فین تک که در سال 2020 راه اندازی شد، به بازارهای سرمایه در غنا، کنیا، نیجریه، آفریقای جنوبی، مراکش و مصر چشم دوخته است. با این حال، در زمان راه اندازی، در دو مورد اول راه اندازی خواهد شد، و امکان مسیریابی سفارشات بازار برای همه سهام در سراسر مبادلات غنا و کنیا و امکان معاملات برون مرزی در هر دو بازار سرمایه از طریق مشارکت کارگزاری حامی خود را فراهم می کند.

Tawiah می‌گوید که این کمک مالی تا پایان سال شاهد راه‌اندازی SecondSTAX در کشورهای دیگر خواهد بود و فعالیت‌های ناشی از آن، به‌ویژه در مورد مسائل نظارتی و صدور مجوز، را انجام خواهد داد. همچنین برنامه‌هایی برای افزایش تعداد کارکنان و تقویت فناوری آن با توسعه ویژگی‌های بیشتر مورد نیاز مشتریانش وجود دارد. مدیر اجرایی افزود: “ما انتظار داریم که در 18 تا 24 ماه آینده، درآمد حاصل از این مشتریان به طور فزاینده ای تاثیرگذار شود تا بتواند ما را از حالت راه اندازی به یک مفهوم واقعی در حال اجرا که درآمد معنی داری ایجاد می کند، تغییر دهد.”


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا