اقتصاد بین المللبین الملل

قیمت گندم در بازارهای جهانی افزایش یافت / سخت‌تر شدن واردات کالاهای اساسی

بها گندم در بازارهای جهانی امروز هم 1.5 دلار در هر اونس ارتقا یافت تا دولتمردان به اهمیت اعتنا به تولیدات اصلی به ویژه گندم پی ببرند.امروز هر بوشل گندم در بازارهای جهانی به بها 742.75 دلار پروش یافت.

ارزش گندم در روزهای پیشین حدودا روزمره رویش دارااست و از اولِ همین سال تا به امروز 50 درصد در بازارهای جهانی رویش کرده و مراحل رو به بالا بها گشوده هم ادامه دارااست.

ارتقا ارزش نسبتاً در همگی محصول ها اصلی وجود دارااست به نحوی که غذا دام هم که جمهوری اسلامی ایران بیش تر از 70 درصد در تامین آن متعلق میباشد نیز تروتمیز پرورش ارزش داراست.

امروز بها ذرت که یکی‌از سه کالا اساسی غذا دام میباشد، 2.5 دلار ارتقاء داشت، کنجاله سویا هم 10.5 دلار با رویش ارزش مواجه شد. امروز در بازارهای جهانی دانه های روغنی هم که جمهوری اسلامی ایران بیشتراز 90 درصد در تامین آن متعلق به واردات میباشد نیز پرورش داشتند به نحوی که سویا که از آن روغن استحصال میشود بیشتراز یک دلار و گیاه کانولا بیشتراز سه دلار رویش بها داشت.

کشورها به ساخت‌و‌ساز این تولیدها مهم بیشتراز پیش اهمیت میدهند و حتی کشورهای صادر کننده تولیدها اصلی صادرات خویش را محصور کرده اند تا بیشتراز پیشین تامین درون در حق تقدم باشد.

وجود پروتکل های شدید صادراتی در برهه زمانی ویروس کرونا، حق تقدم دادن کشورها به ایجاد باطن و نیز خشکسالی و کاهش ساخت سه ادله اساسی میباشند که تامین کالاهای اصلی را دشوار خیس نموده است.

در‌این در میان کشور‌ایران که سوابق خودکفایی در گندم را داشت، سال جاری بدون چاره میباشد 6 میلیون بدن گندم وارد نماید. به اذعان کارشناسان دو برهان انتخاب ارزش تحت خرید تضمینی از سوی دولت و خشکسالی برهان کاهش ایجاد سال جاری شد.

دولت سال جاری فقط توانست 4.5 میلیون بدن از کشاورزان گندم ایجاد نماید که نیاز مرز و بوم بیشتراز 10 میلیون بدن میباشد.

دولت سیزدهم نرخ گندم برای سال آینده را 7500 تومان انتخاب کرده که نسبت به سال قبل در هر کیلو 3 هزار تومان پرورش داشته میباشد و این امیدواری فی مابین کشاورزان تقویت گردیده که کشت این کالای اصلی را بیشتر نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا