کار آفرینی و استارتاپ

لاک پشت از تحویل رباتیک به سمت فروشگاه های موبایل دور می شود – TechCrunch

Tortoise، استارت آپی که در سال 2019 با ماموریت ایجاد تعادل مجدد در اسکوترها برای اپراتورهای مشترک مانند Spin آغاز شد و سال گذشته به تحویل رباتیک در پیاده روهای آخر مایل تغییر مکان داد، بار دیگر در مسیر جدیدی حرکت می کند: فروشگاه های هوشمند تلفن همراه.

طی چند ماه آینده، لاک‌پشت تا 30 فروشگاه هوشمند راه‌اندازی خواهد کرد که مانند دستگاه‌های فروش خودکار در بالای ربات‌های تحویل لاک‌پشت با 17 خرده‌فروش در سراسر ایالات متحده و یک شریک راه‌اندازی اروپایی عمل خواهند کرد. Tortoise به جای دریافت هزینه از مشتریان در یک مدل سخت‌افزار به عنوان سرویس، از یک مدل نرخ بهره استفاده می‌کند که در آن ربات و نرم‌افزار را به صورت رایگان ارائه می‌دهد و 10 درصد از فروش ناخالص را به خود اختصاص می‌دهد.

در بدترین حالت، چرخش‌های نسبتاً سریع لاک‌پشت ممکن است به‌عنوان غوغای شرکتی در نظر گرفته شود که نمی‌تواند اهداف تجاری اعلام شده‌اش را برآورده کند. با این حال، در بهترین حالت، آن‌ها چابکی استارت‌آپ‌ها را برای کشف سریع فضاهای جدید و مطابق تقاضای بازار نشان می‌دهند.

دیمیتری شیولنکو، یکی از بنیانگذاران لاک پشت، به تک کرانچ گفت: “شما باید بدانید که رشد بیش از حد چه مزه ای دارد، و باید فروتنی داشته باشید تا بدانید نسخه جعلی آن چه طعمی دارد.” ساختن این محورها سخت و دردناک است، و وقتی شش ماه پیش به دنیا می‌گفتی آخرین مایل چیز بزرگ بعدی است، مثل یک احمق به نظر می‌رسی، و حالا چیز دیگری می‌گویی، اما بهتر است کمی زجر بکشی. از عصبانیت آن نسبت به ادامه دادن به همان کار و انتظار نتیجه متفاوت.”

لاک پشت با انواع شراکت های تحویل مایل آخر با شرکت هایی مانند Albertsons، غول خواربار فروشی که مالک Safeway و Jewel-Osco است، در جریان بود، زمانی که یک روند شروع به ظهور کرد. هر زمان که روبات‌ها در مقابل فروشگاه یا گوشه‌ای پارک می‌شدند، عابران خیابان سعی می‌کردند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند و حتی سعی می‌کردند از آنها کالا بخرند. به گفته Shevelenko، پس از جمع‌آوری بازخورد از مشتریان بالقوه، یک لامپ بر روی سر لاک‌پشت ظاهر شد، لامپ‌ای که پتانسیل رشد جدی را روشن می‌کرد، به گونه‌ای که تحویل مایل آخر به سادگی امکان‌پذیر نبود.

«در آخرین مایل، شما باید از یک فروشگاه به هر مقصدی در شعاع سه مایلی آن فروشگاه بروید، و واقعیت بی‌رحمانه این است که شما در حال بازی کردن با خال روی لبه‌های مختلف هستید که وقتی بالا می‌آیند. به جاهایی بروید که قبلاً نرفته اید، حتی زمانی که با سرعت کم کنترل از راه دور انجام می شود.

این یکی از بنیانگذاران ادامه داد، ارائه درآمد افزایشی به مشتریان، افزایش را بسیار آسان‌تر می‌کند تا اینکه به آنها وعده صرفه‌جویی نظری در تحویل کالای پایین را بدهیم که توسط شرکت‌های تحویل رباتیک فروخته می‌شود. یکی از مشتریان لاک پشت، نانوایی بیک سام، نانوایی در اوکلند، کالیفرنیا، فروشگاه هوشمند خود را از ساعت 1 بعد از ظهر تا حدود ساعت 4 بعد از ظهر در مقابل فروشگاه خرده فروشی خود قرار داده است. شولنکو گفت که فقط از افرادی که از آنجا عبور می کنند، 400 دلار اضافی تولید کند.

پیاده‌سازی فروشگاه‌های هوشمند سیار نیز از دیدگاه نظارتی بسیار آسان‌تر از تحویل در پیاده‌رو است و به لاک‌پشت اجازه می‌دهد تا وارد بازارهایی شود که برای روبات‌های پیاده‌روی غیردوستانه هستند، مانند نیویورک و شیکاگو. با این مدل، لاک پشت می تواند با شرکت هایی مانند Edith’s، یک برند یهودی غذاهای راحتی در بروکلین، و Go Grocer، فروشگاه های زنجیره ای گوشه ای در منطقه شیکاگو راه اندازی کند.

برای آماده‌سازی تنظیمات موجود لاک‌پشت برای این مدل جدید، تنها کاری که استارت‌آپ باید انجام می‌داد این بود که کارت‌خوان‌های اعتباری یا نقدی NFC را در داخل درب ظروف ادغام می‌کرد و به مشتریان این امکان را می‌داد تا بالا بیایند و ضربه بزنند تا برای هر چیزی از یک جعبه شیرینی گرفته تا بپردازند. به گفته Shevelenko، یک جفت هدفون جدید، که گفت این شرکت در حال حاضر بیش از 800 تراکنش را برای مشتریان عرضه اولیه نرم افزاری خود پردازش کرده است، مانند ارائه دهنده ناهار خوری در دانشگاه Marysville.

پرداخت موفقیت آمیز باعث باز شدن قفل درب ظرف می شود تا مشتری بتواند کالاهای خود را بیرون بکشد، و در تمام مدت، ربات در حال پخش پیام های صوتی است تا مشتری را به مرحله بعدی هدایت کند. اگر کسی سعی کند بیشتر از سهم خود را بردارد، دوربین ها و اپراتورهای راه دور آن را ساعت می کنند و برای هر چیزی که گرفته اند از او پول می گیرند.

اپراتورهای راه دور یکی از رشته های اصلی اتصال بین خطوط مختلف تجاری لاک پشت هستند. با فروشگاه های هوشمند، شخصی که قبلاً رانندگی از راه دور را برای تحویل انجام می داد، اکنون یک کارمند فروشگاه از راه دور خواهد بود. به گفته Shevelenko، یک اپراتور از راه دور می تواند تا 16 ربات را زیر نظر داشته باشد، و آنها فقط باید در صورت بروز هر گونه مشکل یا در صورت نیاز به حرکت ربات درگیر شوند – اکثر خرده فروشان ربات ها را بیرون از ویترین فروشگاه خود رها می کنند، اما برخی آنها را به پارک برده اند. و فضاهای عمومی و همچنین. لاک پشت همچنین جوی استیک هایی را در اختیار کسب و کارها قرار می دهد تا در صورت تمایل، خود ربات ها را از راه دور جابجا کنند.

رشته اتصال دیگر طراحی ربات ها است. ربات اصلی لاک پشت به صورت مدولار طراحی شده بود تا بتواند انواع کانتینر را پشتیبانی کند. به طور مشابه، نرم افزار استارت آپ به گونه ای طراحی شده بود که به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا بتواند هم اسکوتر و یک ربات تحویل دهنده و هم اکنون، فروش موبایل را تامین کند.

شیولنکو گفت: «ما آنقدر باهوش بودیم که بدانیم قرار نیست آنقدر باهوش باشیم که در اولین تلاش به آن پی ببریم.

در حالی که لاک پشت در حال توقف تمام استقرارهای آخرین مایل، از جمله توسعه ملی خود با ارائه دهنده تدارکات AxleHire است که در سپتامبر گذشته اعلام شد، این استارت آپ همچنان تحویل را به عنوان هدف بلندمدت می بیند.

Shevelenko گفت: “ما در مزرعه بر روی فروشگاه هوشمند موبایل شرط بندی می کنیم، اما شما می توانید آن را مانند یک استراتژی اسب تروا در نظر بگیرید.” ما می‌خواهیم تا جایی که ممکن است با یک مورد استفاده که فقط در روز اول کار می‌کند وارد خرده‌فروشی‌های زیادی شویم. هنگامی که آنها ربات را داشتند، می‌توانیم ظرفی را برای آنها بفرستیم که همان ظرف آخرین مایل است. برای ما، در حال حاضر، استراتژی زمین و گسترش است. سپس همانطور که فناوری ما بهتر می‌شود و مایل‌های بیشتری را در اختیار داریم، مطمئناً فکر می‌کنیم آخرین مایل بخشی از فرصت بلندمدت است.»

لاک پشت انتظار دارد که استقرار در سه ماهه دوم آغاز شود و پس از آن استارتاپ بودجه بیشتری جذب خواهد کرد. تاکنون این شرکت به صورت عمومی حدود 8 میلیون دلار جمع آوری کرده است که شامل یک دور سرمایه گذاری در آوریل گذشته 5 میلیون دلاری است.

تصحیح: نسخه قبلی این مقاله بیان می کرد که لاک پشت 11 میلیون دلار جمع آوری کرده است.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا