اجتماعیفرهنگیان و مدارس

ماموریت‌های حیاتی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانخبرنگار مهر گزارش می‌دهد که هفدهمین نشست اندیشه‌ورزی با موضوع “کتاب درسی؛ برای زندگی یا برای تخصص” با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین هادی صادقی، معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس مرکز توسعه حل اختلاف در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار شد.

علی لطیفی در ابتدای این نشست توضیح می‌دهد که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، قدیمی‌ترین مجموعه آموزش و پرورش است و وظیفه‌ای سنگین بر عهده دارد. مأموریت‌های این سازمان شامل تدوین برنامه درسی و تعیین چارچوب محتوا بر اساس نظام آموزش و پرورش می‌باشد. همچنین، تدوین و تولید منابع و مواد آموزشی نیز جزو مأموریت‌های این سازمان است و شامل تولید کتاب‌های آموزشی و محتوای چند رسانه‌ای است. سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزارکننده جشنواره‌های فیلم رشد، تولید محتوای الکترونیکی رشد، کتاب رشد و عکس رشد است.

لطیفی افزود که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بیش از ۹۰۰۰ محتوای چند رسانه‌ای را تولید کرده است. همچنین، این سازمان بیش از سی جلد مجله رشد را تولید و انتشار داده است. فعالیت‌های پژوهشی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش نیز جزو مأموریت‌های سازمان است. هدف چهارم سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، ساماندهی و استانداردسازی برنامه‌های مختلف است.

لطیفی توضیح می‌دهد که برای ورود هرگونه کتاب و مواد آموزشی به مدرسه، اعتبارنامه ورود از سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اخذ می‌شود. همچنین، تولید محصولات نرم‌افزاری نیز در فرآیند اعتبارداری مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

معاون وزیر افزود که نقش سازمان پژوهش و توسعه حل اختلاف در ارتقای نظام تعلیم و تربیت کشور بسیار مهم است.

حجت‌الاسلام هادی صادقی در این نشست توضیح می‌دهد که یکسان‌سازی استعدادها یکی از اشتباه‌ترین و ناعادلانه‌ترین شیوه‌های آموزشی است و باید استعدادها و علایق متنوع به خواندن و آموختن مطالب یکسان محدود نگردد.

این نشست با هدف جمع‌آوری تجربیات معلمان و مدارس در اجرای سند تحول بنیادین برگزار شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا