اجتماعیازدواج و خانواده

مدیریت صحیح دوستی کودک / با دوست بد فرزندم چه کنم؟

گروه خانواده: دوست یابی یکی از مهم ترین بخش های ارتباطی و زندگی اجتماعی هر فرد است. هر کودک در سنین مختلف چندین دوست را انتخاب می کند و با آنها ارتباط برقرار می کند. گاهی این دوستی به یکی از دغدغه های جدی والدین و خانواده ها تبدیل می شود زیرا گاهی کودکان در سنین مختلف دوستان خوبی برای خود پیدا نمی کنند و این موضوع در انتخاب آنها در بزرگسالی تاثیر زیادی دارد.

تأثیر یک دوست گاهی بیشتر از تأثیر یک خانواده است. حالا دیدی پسرت دوستان خوبی داره؟

برخی از خانواده ها نگران این هستند که چه کاری انجام دهند تا فرزندشان از کارهای بد دوستان خود تقلید نکند و یا حرف آنها بر فرزندشان تأثیر منفی نگذارد.

تقلید یکی از مهمترین مراحل رشد کودکان، یادگیری زبان، یادگیری رفتارهای اجتماعی و رشد کودکان است. آن وقت نمی توان عمل تقلید را از بین برد.

اولین چیزی که باید در مورد آن بدانید این است که از چهار سالگی دوست یابی برای بچه ها مهم است و از هفت سالگی دوست مهمتر از والدین در زندگی بچه ها می شود. در این صورت یک دوست تأثیر بسزایی در زندگی فرزند شما خواهد داشت.

شما به عنوان والدین باید بپذیرید که فرزندتان به دوستانش اهمیت می دهد، از آنها تقلید می کند و به دوستانش اهمیت می دهد.

اما سوال اینجاست که اگر فرزندتان مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشد چه باید کرد؟ در اینجا چند نکته برای کمک به شما برای شروع وجود دارد:

1. کودک خود را به خاطر دوستی با کودک تنبیه نکنید

سعی کنید به طور غیرمستقیم رابطه فرزندتان را با این دوست بدسرپرست یا دردسرساز کم کنید، اما شرایطی را برای دوستی و صمیمیت او با دیگر بچه ها ایجاد کنید، نه اینکه با او دعوا یا تنبیه کنید تا بیشتر جذب آن کودک مورد نظر شود.

2. برخی رفتارها را نادیده بگیرید

اگر فرزندتان رفتار بدی مانند فریاد زدن، تکان دادن سر یا چیزهای بی ضرر دیگر را یاد گرفت، فقط یک بار آن را توضیح دهید و سپس به طور کامل از آن چشم پوشی کنید.

در عوض، روی کار خوب بچه های خوب تمرکز کنید و آنها را تشویق کنید. بنابراین به جای مبارزه برای رفتارهای بد، اقدامات مثبت خود را تقویت کنید.

3. نصیحت نکنید

اگر کودک دیگری با حرف هایش فرزندتان را آزار می دهد، به او توصیه نکنید که مثلا بگوید: «او را رها کنید، حسود است، حرفش مهم نیست». احساسات کودک شما بسیار مهم است. سعی کنید به حرف او گوش کنید و با هم راه حلی برای خلاص شدن از شر این کودک بیابید.

این مشکلات برای کودکان بزرگتر به خصوص در سنین نوجوانی نیز پیش می آید، اما خانواده ها باید نسبت به نوجوانان خود آگاه باشند و به خوبی با آنها ارتباط برقرار کنند. هر چه ارتباط والدین با فرزندان در سنین نوجوانی بهتر و قوی تر باشد، توصیه ها اثربخش است. والدین دلسوزتر خواهند بود.

برخی از والدین اشتباهاً کارهایی را با عجله انجام می دهند و به سرعت تمایل دارند، مثلاً ارتباط فرزندشان با دوستشان قطع شود، این روشی نادرست است که نتیجه عکس می دهد.

مدیریت صحیح دوستی کودک / با دوست بد فرزندم چه کنم؟

*ارتباط خوبی با فرزندتان برقرار کنید

در خانه باید بستری را فراهم کنید تا فرزندتان با شما خوش بگذراند و از بودن در کنار شما و سایر اعضای خانواده لذت ببرد. وقتی کودکان در خانه احساس امنیت و خوبی می کنند، کمتر به دنبال رفاه بیرون از خانه هستند و کمتر در خارج از خانه ارتباط برقرار می کنند.

شما باید بر روابط و دوستی های بیگانه فرزندتان با سایر اعضای خانواده و دوستان خود کنترل داشته باشید.

حتی می توانید با دوستان فرزندتان ارتباط خانوادگی برقرار کنید، اقوام را دعوت کنید یا به آنها سر بزنید و اگر فرزندتان آنها را دوست دارد با آنها معاشرت کنید و آنها را بهتر بشناسید، مگر اینکه دوستی وجود داشته باشد که مشکل یا مشکلی داشته باشد و تمایلی به برقراری ارتباط نداشته باشد. یا فرزند شما اذعان می کند که نمی تواند با این دوست رابطه خانوادگی برقرار کند، در این گونه موارد باید فرزندان را از عواقب این رابطه و عواقب آن آگاه کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا