اکو سیستم

مرجع تخصصی بازی و سرگرمی ؛هویو


در سال های گذشته اکثر مدارس کشور دو نوع هوش دانش آموزی، هوش حفظی و ریاضی را پرورش می دادند. این رویکرد باعث شد که افراد مستعد در آن نوع هوش کم هوش محسوب شوند و با این باور رشد کنند که از هوش کافی برخوردار نیستند. اما امروزه اینطور نیست و بسیاری از خانواده ها می توانند با انجام تست های معتبر از هوش و استعداد فرزند خود بیاموزند و بدانند که انواع هوش به دو حوزه محدود نمی شود. هوارد گاردنر روانشناس رشد و استاد دانشگاه هاروارد در ایالات متحده است. گاردنر معتقد است که یک یا چند نوع هوش می تواند در هر فردی ایجاد شود. بنابراین توصیه می کند که معلمان و والدین مراقب باشند که بچه ها در چه نوع هوشی برتری داشته باشند و آنها را در همین راستا برای رشد و شکوفایی استعدادهایشان راهنمایی کنند. استارتاپ خلاق هویو که یکی از تیم های شتاب دهنده افتخاری است با این رویکرد به خانواده ها کمک می کند تا علاوه بر خرید عمدی اسباب بازی، هوش فرزندان خود را نیز بشناسند و با بازی بتوانند مهارت های خود را تقویت کنند. گفتگوی آکوموتیو با بانی این سریال را می توانید دنبال کنید:

خودتان را معرفی کنید و سوابق کاری خود را به ما بگویید:

من صادق معصومی هستم، فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف. همکارم آقای میعاد زمانی نیز تحصیلات خود را در رشته مهندسی هوافضا در دانشگاه شریف به پایان رساند. در واقع انجمن ما با خیرین دانشگاه شروع شد. در آنجا طی دوستی و همکاری با ارزش های یکدیگر آشنا شدیم و متوجه شدیم که می توانیم شرکای خوبی باشیم. پس از آن اولین کار تولیدی خود را با برند تپش شروع کردیم، در سال 93 یا 94 بود که تولید اولین اسباب بازی را آغاز کردیم، پس از تولید هزار نسخه از آن توانستیم فروش خوبی در بازار کسب کنیم. زمانی که به دنبال توسعه کسب و کار خود بودیم، به این نتیجه رسیدیم که از نظر فرآیندهای تولید (چون قطعات پلاستیکی تولید می‌کردیم) می‌توانیم کسب و کار را جلو ببریم، اما از آنجایی که با اصول راه‌اندازی یک کسب‌وکار آشنا نبودیم و فقط یک مدیر فنی، به خوبی انجام دادیم که نتوانیم کسب و کار خود را به درستی اداره کنیم. بر این اساس تصمیم گرفتیم در شرکت های مختلف برای یادگیری تجربه کار کنیم. از آن زمان بود که من و آقای زمانی وارد شرکت توسن فن گستران خودرو شدیم و در زمینه ساخت موتورسیکلت برقی مشغول به کار شدم. فن گستران خودرو توسن یک شرکت نوپا بود که تصمیم گرفت کارخانه خود را راه اندازی کند و به همین دلیل فرصت خوبی برای کسب تجربه در کنار مدیرعامل و موسس آن بود. در آن مدت به عنوان تکنسین کار مکانیک خبره شروع به کار کردم، سپس مدیریت اجرایی شرکت را بر عهده گرفتم، سپس مدیر تولید شرکت شدم و در نهایت به عنوان مدیر کارخانه به فعالیت خود ادامه دادم. بنابراین چیزهای زیادی یاد گرفتم، مانند استخدام، تعامل با حسابداران شرکت و شرکت در جلسات سرمایه گذاری. اواخر سال 1376 که آقای زمانی در بخش کنترل کیفیت کارخانه مشغول به کار بودند، پس از حدود 2 سال فعالیت در شرکت توسن احساس کردیم که آماده راه اندازی کار خود هستیم، لذا در اسفند 97 آقای زمانی و من از شرکت توسان استعفا دادم. بالاخره با هم تصمیم گرفتیم Hoyo را راه اندازی کنیم.

هویو با چه هدفی شکل گرفت؟

در سال 97 هنگامی که می خواستیم هویو را راه اندازی کنیم، با وجود این که نسبت به بازار و صنعت تا حدودی شناخت داشتیم، تصمیم گرفتیم تحقیقات بازار خود را کامل تر کنیم، چراکه از نظرمان ارتباط میان بازار و صنعت (تولید کنندگان و مصرف کنندگان) هدفمند نبود. در طی تحقیقات بازار، بر اساس گفته مادران، متوجه شدیم که در اغلب مواقع اسباب بازی که خانواده ها برای فرزندانشان تهیه می کنند، مناسب نبوده و مهارتی را در آنها تقویت نمی کند. از طرفی اسباب بازی برای کودکان به صورت کالایی یکبار مصرف تبدیل شده که بلافاصله پس از خرید آن را کنار می گذارند. از این رو، تلاش کردیم که در گام اول بر ارتباط میان بازار و صنعت متمرکز شویم و به خانواده ها کمک کنیم که فرزندانشان به آن اسباب بازی علاقه مند شده و با آن بازی کنند. در گام بعدی، به دنبال این بودیم تا مهارت های نرم کودکان با استفاده از بازی کردن رشد پیدا کند. اکنون ماموریت ما در هویو این است که به صورت هدفمند و هوشمندانه به خانواده ها اسباب بازی بفروشیم.

نام هویو به چه معناست و چه شد که این اسم انتخاب شد؟

هویو به معنای “مادر” است، واژه هویو بین المللی است و ریشه آن بر می گردد به کشور سومالی.

در واقع ما با توجه به دلایل متفاوتی این نام را انتخاب کردیم، اول این که ما می خواهیم در کنار مادران باشیم تا کمک کنیم به همراه فرزندانشان زندگی بهتری داشته باشند و در تلاش هستیم که در 10 سال آینده خدمات هویو سایر بخش های نیاز مادر و کودک را پوشش دهد. همچنین مواردی که برایمان از دیدگاه مادران اهمیت داشت را در هویت برندمان لحاظ کردیم که عبارتند از، مراقبت، رشد و شادی. در کنار این ها المان فیلی که در لوگو هویو دیده می شود نیز به مفهوم مادری اشاره می کند، زیرا فیل مهربان ترین مادر در بین حیوانات است. علاوه بر مراقبت و محبت به فرزندان خود به سایر فرزندان حیوانات جنگل نیز مهر می ورزد و این نکته به هدف ما بسیار نزدیک است. در حقیقت برند هویو قرار است مانند مادری باشد که در کنار بقیه مادران به آنها کمک کند تا رشد و پرورش بهتری را برای فرزندان خود داشته باشند.

جامعه هدف هویو از سمت مشتریان و تامین کنندگان چه کسانی هستند؟

طبیعتا جامعه هدف ما از سمت مشتریان، خانواده ها هستند، علی الخصوص مادران! ما به دنبال این هستیم که خدماتمان بر پرسونای مادران متمرکز باشد، به طور نمونه، مادرانی که دوست دارند در مسیر رشد فرزندانشان به آگاهی خود اضافه کنند، در این مسیر اطلاعات دریافت کنند و از این طریق به فرزندانشان کمک کنند تا دوران کودکی شیرین تری را تجربه کنند، در کنار آن کودکان می توانند از طریق بازی کردن مهارت های نرم خود را ارتقا دهند. جامعه هدف ما از جانب تولیدکنندگان شامل تولید کننده ها، تامین کننده ها و وارد کننده های اسباب بازی است. اکنون (در مهر ماه 1400) تامین ما فقط در حوزه اسباب بازی و کتاب کودک انجام می شود.

استارتاپ خلاق هویو

چگونه با تولید کنندگان کار می کنید؟

همکاری ما با آنها مانند سایر فروشگاه ها و پلتفرم های آنلاین در قالب مارکت است. به این ترتیب تولیدکنندگان می توانند محصولات خود را در سایت هویو قرار دهند و ما محصولات آنها را به فروش می رسانیم. البته قبل از انتشار در سایت هویو، معیارهای کنترل کیفیت محصولات آنها از نظر کیفیت، قیمت، اطلاعات، سرگرمی و بدون خطرات ثانویه مورد ارزیابی قرار می گیرد و سپس محصول در سایت نمایش داده می شود و در نهایت کاربران می توانند اقدام به خرید کنند. محصولی که می خواهند

در حال حاضر چند سازنده را پوشش می دهد؟

ما همیشه در این راستا تلاش می کنیم تا تنوع محصولات خود را گسترش دهیم، زیرا این بزرگترین درخواست مشتریان ما بوده و باعث رشد و تکمیل فروشگاه ما می شود. در یک سال و نیم گذشته که فروشگاه ما راه اندازی شده است، به صورت ماهانه به محصولات ما اضافه شده است. ما اکنون 4000 محصول در هویو داریم که شامل 40 تامین کننده و 270 تولید کننده است. کاهش عرضه کننده به این دلیل است که برخی از عرضه کنندگان به دلیل اینکه شرکت های کوچکی هستند و تمرکزشان فقط روی تولید است، وارد فضای فروش نمی شوند و توزیع خود را در انحصار شرکت های توزیع می کنند. یعنی در حال حاضر با 270 تولید کننده کار می کنیم اما 40 تولید کننده یا عرضه کننده این محصولات وارد سایت ما می شوند.

مدل درآمدی هویو چطور؟

ما دو منبع درآمد را برای خود تعریف کرده‌ایم، اولی فروش کالا است، همانطور که قبلاً اشاره کردم محصولات تولیدکنندگان را برای فروش در سایت قرار می‌دهیم، بنابراین درصدی را برای بازاریابی خود می‌گیریم و بقیه را به آنها بسنده می‌کنیم. دومی فروش اشتراک هویو استار، اشتراک هویو استار است که در آن خانواده ها اشتراک هویو را پرداخت می کنند و برای ارائه خدمات بهتر، یک سری سوالات از نظریه های مختلف روانشناسی از آنها پرسیده می شود.

از محصول «هویستار» و مزایای آن بگویید:

ما در حال حاضر از نظریه روانشناسی مقیاس بیلی برای کودکان زیر 3 سال و هوش های چندگانه گاردنر برای کودکان 7 تا 3 ساله استفاده می کنیم. در مقیاس بیلی یک کیت تجهیزات و بازی برای مادر فرستاده می شود تا با فرزندش بازی کند و با توجه به رفتار آنها به سوالات سایت پاسخ دهد. پس از پاسخ به سوالات، توانایی ها، علایق، توانایی ها و هوش های مختلف کودک مشخص می شود. از طرفی وقتی از هوش صحبت می کنیم، معتقدیم که همه افراد باهوش هستند و فقط نوع هوش آنها متفاوت است، البته نتایج تست های روانشناسی ما همیشه این موضوع را تایید کرده است. یکی دیگر از خدمات اشتراک هویو استار این است که هر ماه با توجه به ذائقه، علایق، توانایی ها و هوش کودکان، اسباب بازی هایی به آنها عرضه می شود و به مادران آموزش می دهند که با توجه به هوش فرزندانشان در خانه با آنها بازی کنند. علاوه بر این، تیم روانشناسی ما مقالات شخصی سازی شده را برای مشترکین تولید و منتشر می کند. یکی دیگر از مزایای اشتراک هویو استار این است که مادران هر ماه یک ساعت مشاوره با روانشناس کودک دارند تا راهنمایی های لازم را دریافت کنند. علاوه بر اینها کارشناسان خرید اسباب بازی هویو برای مشاوره به خریداران اسباب بازی در اختیار مشترکین هستند، در کل باید بگویم که ما مشترکین هویو استار را به مدت دو ماه همراهی می کنیم.

اساس طبقه بندی محصولات هویو چیست؟

یکی از مهم ترین دسته بندی ها برای خرید اسباب بازی رده سنی است. علاوه بر این اسباب‌بازی‌های هویو بر اساس ساختار و نوع اسباب‌بازی‌ها شامل: آموزشی، پازلی، ذهنی، فکری و کارتی، حرکتی، ورزشی و خودرویی، عروسک‌ها و مدل‌ها، چوبی و سرگرمی و مبتنی بر هوش کودکان (بر روی بر اساس نظریه هوش های چندگانه و مقیاس بیلی است.

در ساختن تیم خود با چه چالش هایی مواجه شدید؟

ما نیز مانند دیگرانی که مسیر کارآفرینی را در پیش گرفته‌اند، برای تیم‌سازی که مهم‌ترین بخش کسب‌وکار است، چالش‌هایی داشتیم. البته من معتقدم که فرآیند تیم سازی یک موضوع حاصل جمع صفر نیست و ادامه دارد، به عبارت دیگر همه اعضای تیم باید در این مسیر رشد کنند و توانایی های خود را ارتقا دهند. ما همیشه معتقد بوده ایم و سعی کرده ایم خدمات بهتری نسبت به گذشته ارائه دهیم. همچنین با افرادی که ارزش افزوده مادی و معنوی خوبی دارند به تیم ما بپیوندید.

آیا تخصص ها و سوابق مربوط به کودکان در تیم هویو وجود دارد؟

تیم ما در حال حاضر متشکل از 25 نفر است که از این تعداد 3 نفر در رشته روانشناسی کودک تحصیل کرده اند و 2 نفر سابقه تحصیل در دوران کودکی را در رزومه خود دارند. مطالبی که ما به عنوان خدمت به مادران ارائه می کنیم و مربوط به حوزه آموزش در دوران کودکی است، مطمئناً از فیلتر سختگیرانه روانشناسان عبور می کند، علاوه بر این، وبلاگ ها و مقالات ما توسط روانشناسان منتشر و تایید شده و منابع مربوطه ذکر شده است. علاوه بر این، ما یک ویراستار علمی در تیم هویو داریم که 20 سال تجربه در زمینه روانشناسی کودک دارد و به عنوان یک ویراستار علمی، تمام مقالات منتشر شده در سایت ما با دقت فراوان توسط او بررسی می شود. به هیچ وجه نباید منتشر شود، زیرا با کسب و کار ما همخوانی ندارد، زیرا کسب و کار ما در ارائه خدمات و محتوا مبتنی بر تربیت فرزندان است و این نیاز به حساسیت بالایی دارد. به همین دلیل است که در تیم هویو از کارشناسان مرتبط با این حوزه برای ارائه محتوای باکیفیت و معتبر استفاده کرده ایم، زیرا یکی از مهمترین اهداف ما تبدیل شدن به یک معیار در این زمینه است.

تیم استارتاپ هویو

چرا شتاب دهنده شریف را انتخاب کردید و چه خدماتی دریافت می کنید؟

از آنجایی که من و آقای زمانی در دانشگاه شریف درس خوانده بودیم، دسترسی بهتری به شتاب دهنده شریف داشتیم، بنابراین آن را انتخاب کردیم. اما الان به دلیل شناختی که از شتاب دهنده های اکوسیستمی دارم، فکر می کنم شتاب دهنده شریف شتاب دهنده خوب و قوی ای است و خدمات خوبی ارائه می دهد. به نظر من همه تیم ها باید در مراحل اولیه شتاب دهی در شتاب دهنده ها حضور داشته باشند، اگرچه مقدار مشخصی سهام به شتاب دهنده ها اختصاص می یابد، اما تجربه بسیار مفید و ارزشمندی در شتاب دهنده ها وجود دارد که می تواند به صاحبان مشاغل کمک شایانی کند. . علاوه بر این، مشاوران شتاب دهنده خوب کمک بزرگی می کنند، زیرا بدون راهنمایی آنها، استارت آپ نمی تواند رشد کند. علاوه بر این به دلیل ارتباطات خوبی که شتابدهنده ها با سرمایه گذاران مختلف دارند، فرآیند سرمایه گذاری در کسب و کار آسان تر می شود و همین امر باعث هموار شدن و تسریع رشد استارت آپ ها می شود. همچنین از خدمات، تجربیات، معرفی سرمایه گذار و مشاوره شتاب دهنده شریف استفاده می کنیم. البته ما خودمان بسیار سختگیر بودیم، بنابراین صاحبان مشاغل باید در نظر داشته باشند که با برقراری ارتباط سازنده با شتاب دهنده ها می توانند به نتیجه دلخواه برسند. علاوه بر همه موارد ذکر شده، سیدمانی و فضای استقرار رایگانی که شتابدهنده ها در اختیار استارتاپ ها قرار می دهند، صرفه جویی بسیار مفیدی برای تیم ها می باشد.

سهم بازار اسباب بازی در حال حاضر چقدر است؟

بازار اسباب بازی بازاری است که سرمایه گذاری کلانی در آن صورت نگرفته است. بر اساس آمارهای موجود، حجم بازار اسباب بازی در ایران حدود 8 تا 10 میلیارد در سال است. این تخمینی از سوی اعضای تیم و ذینفعان است و البته محاسبات ما از رفتار مصرف کننده به این ارقام نزدیک شده است. بازار اسباب بازی بازاری بسیار بزرگ و با پتانسیل بالاست و نکته جالب این است که مصرف سرانه اسباب بازی در ایران نسبت به کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه بسیار پایین است اما اگر به آن رسیدگی شود ممکن است تا حدود 3 سال 4 برابر رشد می کند. عدم تمرکز و توجه در این زمینه دلایل متعددی دارد، از جمله اینکه سرمایه گذاری کافی در آن صورت نگرفته است، شرکت بزرگی در این زمینه تولید و خدمات نمی دهد و بخش قابل توجهی از صنعت تولید اسباب بازی توسط مهندسان تولید می شود. این اتفاق نمی افتد. علاوه بر این، در کشور ما روانشناسان کمتر به عنوان اهرمی برای تقویت مهارت های نرم بازی کرده اند، در حالی که این امر در دنیا بسیار رایج است.

آنلاین چقدر است؟

پس از همه گیری کرونا و تاثیرات آن بر کسب و کارهای آنلاین، طبق آمار ارائه شده توسط دیجی کالا، 3 تا 4 درصد از کل فروش بازار به صورت آنلاین انجام می شود و اگر همین آمار را در بازار اسباب بازی مدل سازی کنیم، در نهایت می توان گفت کمتر از 5 درصد. از کل بازار توسط اسباب بازی های آنلاین و بقیه آفلاین است.

مزیت رقابتی شما چیست؟

ما به دنبال فروش اسباب بازی با هدف و هوشمندی هستیم. بارها به مشتریان توصیه می‌کنیم که چه نوع اسباب‌بازی را بخرند و اگر اسباب‌بازی مورد نظرشان را نداریم، آنها را راهنمایی می‌کنیم تا سفارش خود را از سایت‌های دیگر ثبت کنند. بیشتر برنامه های ما بر روی فروش اسباب بازی های هوشمند متمرکز است و سعی می کنیم آن ها را به صورت جامع در محصول هویو استارمن ارائه دهیم.

هویو

آیا تا به حال موفق به افزایش سرمایه شده اید؟

اگر سرمایه موسسان هویو و سرمایه دریافتی از شتاب دهنده را در نظر نگیریم، دو دور افزایش سرمایه داشتیم، دور اول افزایش سرمایه ما از شرکت توسعه تجارت بن دا بود که انجام شد. در مارس 1998 انجام شد. سپس در ماه مه 1400، صندوق جسورانه الگوریتم پویا در هویو سرمایه گذاری کرد و اکنون هر دو سرمایه گذار بخشی از سهامداران هویو هستند. ما در حال حاضر به دنبال پیشبرد روند رشد خود هستیم و هیچ برنامه ای برای افزایش سرمایه در سال آینده نداریم.

چشم انداز شما برای آینده Huiyo چیست؟

در نظر داریم تا 5 سال آینده تمامی نیازهای مادر و کودک را از نظر محتوا و خرید کالا برطرف کنیم و امیدوارم در چند سال آینده بتوانیم به این مهم دست پیدا کنیم. علاوه بر این می خواهیم استارتاپ هویو به عنوان مرجع تخصصی مادر و کودک شناخته شود و مورد رضایت مخاطبان خود قرار گیرد.

 نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا