ارز دیجیتالاقتصادی

مصر اولین کشور خاورمیانه و شمال آفریقا است که اوراق قرضه چینی به یوان صادر می کندبر اساس گزارش ها، ایگپت اولین کشور منطقه شمال آفریقا (MENA) در خاورمیانه است که پس از انتشار اوراق قرضه یوآن چین به ارزش 479 میلیون دلار، اوراق قرضه موسوم به پاندا را منتشر کرد. انتشار اوراق قرضه پاندا گام دیگری در تلاش مصر برای دور شدن از وام های پرهزینه دلاری است.

بدتر شدن مقرون به صرفه بودن بدهی مصر

مصر، یکی از کشورهای به شدت بدهکار آفریقا، اخیرا اوراق قرضه ارز چینی به ارزش تخمینی 479 میلیون دلار یا 3.5 میلیارد یوان منتشر کرده است. اوراق قرضه سه ساله که طبق گزارش ها با نرخ بهره 3.5 درصد منتشر شده اند، بخشی از تلاش های این کشور شمال آفریقا برای تنوع بخشیدن به منابع مالی این کشور است.

به گزارش بیزینس اینسایدر گزارشنرخ بهره این اوراق بسیار کمتر از آن چیزی است که مصر معمولاً به دلار پرداخت می کند. کاهش هزینه خدمات بدهی هایش همچنان یک اولویت برای مصر است که اخیراً رتبه اعتباری خود را دریافت کرده است پایین آورد به Caa1، حدود هفت سطح به وضعیت آشغال. مؤسسه رتبه بندی مودی از بدتر شدن استطاعت بدهی مصر به عنوان یکی از دلایل کاهش وضعیت اعتباری این کشور یاد کرد.

با این حال، محمد معیت، وزیر دارایی مصر، در گزارش بیزینس اینسایدر نقل شده است که تمایل کشورش را برای مهار هزینه های استقراض بیان کرده است.

معیت گفت: «ما در حال کار بر روی تنوع بخشیدن به منابع مالی خود از طریق بازارهای سرمایه مختلف و همچنین تضمین تضمین‌هایی از چندین مؤسسه برای کاهش هزینه بدهی در این محیط چالش‌برانگیز با نرخ بهره هستیم.»

پیشرانه دلارزدایی مصر

اوراق قرضه یوآن که به عنوان اوراق قرضه پاندا نیز شناخته می شود، ابزار بدهی صادر شده توسط نهادهای غیر چینی است. اوراق قرضه فقط در چین فروخته می شود، در حالی که صادرکنندگان مجاز به بازگرداندن چنین وجوهی نیستند. لهستان و فیلیپین تنها کشورهایی هستند که چنین اوراق قرضه ای را منتشر کرده اند.

مصر با انتشار اوراق قرضه موسوم به پاندا تبدیل به اولین کشور از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا شد که این کار را انجام داد. این اقدام همچنین به تعهد مصر برای کاهش دلاری اقتصاد خود کمک می کند. در همین حال، بر اساس گزارش ها، مصر علاوه بر اوراق قرضه پاندا، در حال برنامه ریزی برای انتشار اوراق قرضه به ین ژاپن یا اوراق قرضه “سامورایی” است.

افکار خود را در مورد این داستان چیست؟ نظر خود را در بخش نظرات زیر با ما در میان بگذارید.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا