اقتصاد بین المللبین الملل

ممنوعیت صادرات نخل های جنوب به کشورهای عربی

به گزارش خبرگزاری پرتو و مصاحبه با سرکار خانم زهرا جلیلی مقدم، مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی:

در تمام دنیا برای واردات و صادرات گیاه و اندامهای گیاهی و مشتقات آنها، قوانین، پروتکلها و فرایند تعریف شده ای وجود دارد که کشور ما نیز از این قواعد مستثنی نیست. هر چند که صادرات و مبادلات بین کشور ها در زمینه نخل، به دلیل ریسک بالای انتقال آلودگی آفات خرما بخصوص آفات چوبخوار مرسوم و متداول نیست. لازم به ذکر است صادرات نخل و نهال خرما ارقام بومی ممنوع می باشد، به منظور حفاظت از ذخایر ژنتیکی، در خصوص صادرات، حتا با عنوان ارقام غیربومی و غیرمثمر و دارای ناهنجاری ژنتیکی و نخل بذری مسن هم، تحت نظارت و تکمیل فرایند و ضوابط تعیین شده، بانک ژن گیاهی، مرکز مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی، پس از جایگزینی با  نهال خرما ارقام تجاری تصميم گيري می‌شود و خارج از این فرایند و صادرات بدون مجوز وزارت جهاد کشاورزی ممنوع و تخلف محسوب می‌گردد. از آنجاکه حذف بخشی از باغات قدیمی و غیر اقتصادی و لزوم جایگزینی با ارقام تجاری و بازار پسند دنیا  مانند پیارم، مجول، دگلت نور و… یک ضرورت انکارناپذیر است لذا در همین راستا در سال گذشته حدود 50 هزار اصله نهال کشت بافتی خرما رقم مجول( گرانترین رقم دنیا)، به کشور وارد شده که پس از طی دوران قرنطینه ای با رعایت کلیه اصول بهداشتی گیاهی در استانهای خرماخیز به منظور اصلاح و نوسازی نخیلات کشور بین  نخلداران کشور توزیع شده است و هم اکنون واردات نهال دیگر ارقام تجاری و روز دنیا در دست اقدام می باشد. مجددا یاداوری و تاکید میگردد با توجه به خشکسالیهای اخیر و طغیان برخی آفات وبیماریها، کلیه استانها تحت هر عنوانی، حتا به منظور استفاده از نخل در فضای سبز هم، از جابجایی پاجوش و تنه درختان خرما بین استانهای مختلف حتا در سطح شهرستانی نیز جلوگیری نمایند.

جلیلی مقدم افزود: غالبا در باغاتی که جایگزینی ارقام تجاری صورت گرفته، درختان مُسن حذف شده برای تهیه زغال، پنیر خرما و با ظرفیت کم برای صنایع جانبی مانند نئوپان سازی به کار میرود که یکی از برنامه های وزارت جهادکشاورزی توسعه صنایع وابسته به خرما جهت استفاده از ضایعات تنه و برگ خرما و تولید محصول با ارزش افزوده بالا می باشد. لذا  انتظار میرود اخبار منتشره از منابع موثق و آگاه پیگیری گردد و اطلاع رسانی های لازم با هماهنگی مدیران استانی صورت گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا