دانش و فناوریموبایل و تبلت

موضوع چیست؟ استاندارد خانه هوشمند توضیح داده شده است

(Pocket-lint) – اگر تا به حال به این فکر کرده اید که چرا برخی از دستگاه های خانه هوشمند با برخی از همتایان خود کار می کنند اما نه، باید در مورد Matter بدانید – آخرین استاندارد قابلیت همکاری بی سیم که صنعت را متزلزل می کند.

در کار از سال 2019، با شرکت هایی مانند اپل، گوگل، آمازون، سامسونگ و Zigbee در قلب، هنرمندی که قبلا با نام “Project CHIP” شناخته می شد، اکنون به یک برند براق و رسمی تبدیل شده است – Matter.

هدف Matter همچنان یکسان است، اما همه چیز اکنون قرار است بسیار رسمی تر شود. نام‌های بزرگ پشت این پروتکل به زودی محصولات خود را به حالت یکپارچه جدید می‌فرستند و این امر ناگزیر برای مصرف‌کنندگان تأثیر منفی دارد.

و، مثل همیشه، تغییرات دائمی عملکرد داخلی خانه هوشمند می تواند برای باز کردن بسته بندی پیچیده باشد.

به همین دلیل است که ما این توضیح دهنده را ایجاد کرده ایم، که در آن دقیقاً پاسخ خواهیم داد که Matter چیست، شرکت ها واقعاً در مورد آن چه می کنند و چرا همه چیز مهم است.

بنابراین، با آن کنایه اجباری مرتبط با موضوع، بیایید وارد شویم.

موضوع چیست؟

موضوع

همانطور که قبلاً به نوعی به آن اشاره کردیم، Matter یک پروتکل جدید قابلیت همکاری خانه هوشمند است که به عنوان تلاش مشترک تعدادی از بزرگترین بازیگران صنعت راه اندازی شده است. بیش از 170 شرکت درگیر هستند که اپل، سامسونگ، آمازون، گوگل و اتحادیه زیگبی برجسته ترین نام ها هستند.

بنابراین، چرا آنها این کار را کردند – چه فایده ای دارد؟ خب، خانه هوشمند به شکل فعلی کمی آشفته است.

مشتریان باید مطمئن شوند که هاب‌های اختصاصی می‌توانند با دستگاه‌های جانبی مناسب ارتباط برقرار کنند و همچنین تصمیم بگیرند که کدام دستگاه‌ها برای خانه‌شان کار می‌کنند و بر اساس دستیار و اکوسیستمی که قبلاً در آن تعبیه شده‌اند.

این معادل عدم امکان جابجایی بین یک کنسول بازی برای اجرای همان بازی است، یا به دلیل کتابخانه ساخته شده خود در یک پلتفرم پخش موسیقی به دام افتاده باشید.

خانه هوشمند میدان جنگ دوستانه‌تری نسبت به آن مناطق است، به همین دلیل است که این شرکت‌ها تصمیم گرفته‌اند کل سیستم را برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان آسان‌تر کنند.

بنابراین، هدف Matter این است که یک پروتکل قابلیت همکاری با مدل‌های داده استاندارد باشد که اطمینان حاصل کند که دستگاه‌های خانه هوشمند می‌توانند در اکوسیستم‌های مختلف کار کنند. بنابراین، یک نمایشگر آمازون Echo Show به طور فرضی باید بتواند به همان اندازه با زنگ در Google Nest کار کند که برای مثال با ارائه‌های Ring خودش کار می‌کند.

چه اتفاقی برای Zigbee، Z-Wave و Thread خواهد افتاد؟

موضوعMatter چیست و چرا برای خانه هوشمند شما مهم است؟ عکس 5

اگر قبلاً متوجه این موضوع نشده اید، دستگاه های خانه هوشمند موجود شما همگی از طریق نیروهای غالب فعلی – Zigbee و Z-Wave به هم متصل هستند. این جفت، همراه با تعداد زیادی پروتکل رادیویی کوچکتر دیگر، و همچنین بلوتوث، اکنون که Matter در حال ظهور است، اتصال دستگاه های شما را به طور ناگهانی متوقف نمی کند.

با این حال، با توجه به نقش Zigbee Alliance در ایجاد Matter – و توسط پروکسی، استاندارد بی‌سیم Zigbee – به احتمال زیاد در کنار آن به توسعه ادامه می‌دهد، مسیری برای Matter ایجاد می‌کند و شاید حتی در مرحله‌ای ادغام شود.

مشاهده آینده Z-Wave جالب تر است. و در حالی که ممکن است به نظر نمی رسد که یک شرکت کننده فعال در Matter باشد، هنوز هم تا حدودی درگیر است.

این نادرست است که فکر کنیم Z-Wave در طرف دیگر آن نشسته است [Matter]میچ کلاین، مدیر اجرایی Z-Wave Alliance و مدیر مشارکت های استراتژیک، آزمایشگاه های سیلیکون، اخیراً گفت: “ما نیستیم.” محیط.

“من وارد برخی از چالش های آنها نمی شوم، زیرا همه ما آنها را داریم. اما CHIP روی IP متمرکز است. دستگاهی را به من نشان دهید که می تواند از IP روی باتری استفاده کند. از سوراخ خرگوش اجتناب کنید، فقط بگویید که این فقط این نیست. Z-Wave، همچنین Zigbee است که نیاز به ایجاد نوعی مسیر ارتباطی به CHIP دارد و بنابراین ما در واقع در حال ارتباط و کار با آنها هستیم.”

خبر پیشنهادی:   کدهای QR در همه جا وجود دارند، اما نقش آنها در کلاهبرداری به این معنی است که باید با احتیاط برخورد کنید

در همین حال، Thread یک پروتکل رادیویی دیگر است که قرار است برای برخی از دستگاه‌های مورد تایید Matter گواهی‌نامه‌ها صادر کند. ما ماهیت و مزایای آن را در راهنمای کامل Thread شرح داده‌ایم، اما انتظار داریم که با توسعه Matter، نقش مهمی ایفا کند.

گوگلMatter چیست و چرا برای خانه هوشمند شما مهم است؟ عکس 6

گوگل، اپل، سامسونگ و آمازون چگونه درگیر هستند؟

موضوع توسط این برندهای بزرگ خانه های هوشمند هدایت شده است، و اکنون که هیجان اولیه در مورد مشارکت آنها از بین رفته است، هر یک از آنها دقیقاً نشان می دهند که این به چه معناست که حرکت رو به جلو است.

Google Nest

گوگل یکی از اولین کسانی بود که این کار را با جزئیات انجام داد. به عنوان بخشی از یک پست وبلاگ این شرکت با تشریح چهار مرحله ای که بر خانه هوشمند گوگل تأثیر می گذارد، گفت که همه نمایشگرها و بلندگوهای Nest به روز می شوند تا بتوانند دستگاه های مورد تأیید Matter را کنترل کنند. این بدان معناست که Google Assistant می‌تواند هر دستگاهی را که مهر Matter روی آن باشد کنترل کند.

دستگاه‌های جدیدتر با پشتیبانی از Thread، مانند Google Nest Hub و Nest Wi-Fi، هاب اتصال Matter نیز خواهند بود و استفاده از دستگاه‌های پشتیبانی‌شده از Matter را در خانه آسان‌تر می‌کنند.

جالب اینجاست که گوگل همچنین خاطرنشان کرد که Nest Thermostat از Matter پشتیبانی می‌کند (به این معنی که، به طور فرضی، صاحبان می‌توانند دستگاه را توسط دستیار هوشمند دیگری کنترل کنند)، اگرچه هیچ کلمه‌ای در مورد همان ترموستات یادگیری Nest قدیمی‌تر وجود ندارد.

Google همچنین از طریق تلفن‌های اندرویدی از Matter پشتیبانی می‌کند، که باید از طریق برنامه Google Home و گزینه‌های اختصاصی شخص ثالث، پشتیبانی آسان برای راه‌اندازی و کنترل فراهم کند.

آمازون الکسا

آمازون قرار است نسل چهارم Echo خود را به Thread ارتقا دهد و از این پروتکل برای ایجاد پلی بین خود و شبکه Wi-Fi استفاده کند. Eero متعلق به آمازون نیز از Matter پشتیبانی می کند، زیرا اکثر روترهای مش آن قبلاً از Thread پشتیبانی می کنند.

هنوز مشخص نیست که آیا سایر مدل‌های اکو با تراشه‌های Zigbee در داخل (همان فناوری که در Echo چهارم ارتقا می‌یابد) نیز می‌توانند به عنوان یک مسیریاب مرزی Thread عمل کنند یا خیر، اما به نظر می‌رسد که مطمئناً این امکان وجود دارد.

در طول نمایشگاه CES 2022، این شرکت همچنین ابزارهای توسعه‌دهنده جدیدی را معرفی کرد تا شرکای خانه هوشمند الکسا را ​​راحت‌تر از Matter over Thread پشتیبانی کنند.

هوم کیت اپل

اپل اکنون جزئیاتی در مورد ادغام Matter نیز ارائه کرده است و می گوید که در iOS 15 پشتیبانی می شود، به این معنی که می توانید از برنامه Home برای مدیریت دستگاه های Matter خود استفاده کنید. پشتیبانی از لوازم جانبی Matter در برنامه Home باید به معنای انعطاف‌پذیری بیشتر در نحوه راه‌اندازی خانه هوشمند و نحوه عملکرد یکپارچه آن با هم باشد.

Samsung SmartThings

سامسونگ یک مهمانی بسیار مشتاق بوده است و خاطرنشان می‌کند که هاب‌های پلتفرم SmartThings برای پشتیبانی از Matter ارتقا خواهند یافت. این استاندارد می‌تواند به‌عنوان یک کنترل‌کننده برای گوشی‌های هوشمند، تلویزیون‌ها و لوازم هوشمند خود عمل کند، اگرچه هنوز مشخص نیست که آیا این از طریق Wi-Fi یا Thread خواهد بود.

در CES 2022، سامسونگ همچنین اعلام کرد هوم هاب جدیدش از Matter پشتیبانی می کند.

چه اتفاقی برای دستگاه های خانه هوشمند موجود می افتد؟

پس سوال بسیار مهم این است که این در واقع چه معنایی برای شما و خانه هوشمند شما دارد.

خبر پیشنهادی:   کدهای QR در همه جا وجود دارند، اما نقش آنها در کلاهبرداری به این معنی است که باید با احتیاط برخورد کنید

ما به این موضوع پرداخته‌ایم که چگونه Matter امیدوار است تصمیم‌گیری در مورد اکوسیستم‌ها و دستگاه‌های جدید را ساده‌تر کند، اما در مورد دستگاه‌های موجود شما چطور؟ آیا آنها حمایت می شوند؟


با این دوربین امنیتی شارژی بی سیم و بدون سیم در فضای باز از خانه خود محافظت کنید

خوب، متأسفانه، این واقعاً به سخت افزار آنها بستگی دارد. دستگاه‌های نسبتاً جدیدی که از طریق Wi-Fi یا Thread اجرا می‌شوند باید در مقطعی به Matter ارتقا یابند، یا از طریق به‌روزرسانی نرم‌افزار یا از طریق یک پل.

با این حال، طبق گفته Z-Wave’s Klein، بعید به نظر می رسد که دستگاه ها به صورت جداگانه ارتقا داده شوند. The Verge، با توجه به اینکه IPv6 بار نرم افزاری سنگینی را برای اکثر محصولات به همراه دارد. پوشش نقره ای این دستگاه ها، با این گفته، این است که هاب هایی که از طریق آنها ارتباط برقرار می کنند، احتمالاً ارتقا یافته یا به ماده متصل می شوند.

به عنوان مثال، Signify – شرکت پشتیبان Philips Hue و WiZ – تجهیزات قدیمی و جدید Hue را برای کار با Matter (به لطف آن Hue Hub) به روز می کند، در حالی که فقط از Matter برای دستگاه های WiZ آینده پشتیبانی می کند.

سازنده نورپردازی هوشمند Nanoleaf نیز اخیراً اعلام کرده است که پشتیبانی از Matter را برای دستگاه‌های فعلی و آینده ارائه خواهد کرد.

و همانطور که در بخش بالا توضیح دادیم، گوگل از Nest Thermostat پشتیبانی می‌کند، اما نه نسخه‌های قدیمی‌تر دستگاه.

به طور خلاصه، هر دستگاه خانه هوشمندی که به‌روزرسانی برای پشتیبانی از Matter دریافت نمی‌کند، احتمالاً برای مدتی طولانی هنوز فعال خواهد بود.

با توجه به اینکه عرضه Matter اکنون تا سال 2022 به تعویق افتاده است، همچنین به دلیل دشواری در آماده سازی SDK و فرآیند صدور گواهینامه، این امر از نظر تئوری به دستگاه های موجود زمان بیشتری می دهد.

با این حال، اگر Matter در زمانی که در نهایت دستگاه‌ها را به هم متصل می‌کند، سرعت خود را افزایش دهد، مدل‌های قدیمی به آرامی طی چند سال آینده شاهد کاهش پشتیبانی خواهند بود، که بدیهی است ایده‌آل نیست. خوشبختانه برای مصرف کنندگان، این موردی نیست که همه کیت خود را کنار بگذارید و دوباره شروع کنید – به نظر می رسد سازندگان و CSA هر کاری که می توانند برای پیوند دادن وسایل موجود انجام می دهند.

آیا باید منتظر بمانید تا وسایل خانه هوشمند جدید بخرید؟

بنابراین، ما در حال حاضر در دوره نامناسبی بین اعلام Matter و رسیدن واقعی آن هستیم. با توجه به اینکه Matter احتمالاً در اواسط سال راه اندازی می شود، بسیاری از مصرف کنندگان احتمالاً در این فکر خواهند ماند که آیا خرید خانه های هوشمند را ادامه دهند یا خیر یا منتظر بمانند.

وقتی از توبین ریچاردسون، مدیرعامل اتحادیه استانداردهای اتصال پرسیدیم پادکست پرز جیبی در ژانویه 2022، او به مشتریان پیشنهاد داد که به غواصی و ساخت خانه های هوشمند خود ادامه دهند.

او گفت: “بخش مهم کسب تجربه ای است که امروز می خواهید.”

“در حال حاضر در حال بررسی چند ترموستات جدید برای خانه خود هستم. بدیهی است که آنها Matter فعال نیستند، زیرا هنوز منتشر نشده اند، اما ما می دانیم که آنها مبتنی بر Wi-Fi هستند – یا شرکت نشان داده است. که محصولات آنها به روز می شود. بیرون بروید و موردی را که برای شما منطقی است را دریافت کنید. بسیاری از اینها توسط خود شرکت ها از نظر به روز رسانی نرم افزار انجام می شود.”

نوشته کانر آلیسون.
منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا