اقتصادیبورس

نسخه جدید دولت برای نجات بورس

بازار سرمایه همزمان با جلسه قانونی با وزیر اقتصاد و ورود 230 میلیارد تومان پول از این قسمت از بازار سبز شد. اما اظهارات وزیر اقتصاد نشان می دهد که اصلاح قیمت گذاری در بورس هدف اصلی وزارت اقتصاد و سه نهاد دولتی دیگر برای خروج بازار سرمایه از وضعیت منفی فعلی است.

در شرایطی که روز یکشنبه شاخص کل بازار سرمایه به کف فصلی سقوط کرد، انتقادها از آن به اوج خود رسید، دیروز این مسیر تغییر کرد و سهامداران شاهد رشد 21 هزار و 112 واحدی شاخص کل و رشد 3 هزار و 121 واحدی هم وزن بودند. فهرست مطالب.

اما گزارش ها حاکی از آن است که دیروز یازدهمین روز خروج سهامداران حقیقی از بورس با رقمی بیش از 230 میلیارد تومان بود، بنابراین این رشد شاخص را باید به حساب حقوقی منتسب کرد. البته این موضوع دور از انتظار نبود، چرا که مانند نوبت های گذشته، روز گذشته نیز فعالان این قشر از بازار با دولت ها جلسه داشتند!

دولت به دنبال تامین کسری بودجه با تولید دارایی است

اما در این جلسه که با حضور وزیر اقتصاد و 30 نفر از سهامداران و اشخاص حقوقی برگزار شد، نکات جدید و مهمی در خصوص تصمیمات جدید دولت برای بازار سرمایه مطرح شد.

خاندوزی وزیر اقتصاد گفت: شواهد قطعی نشان می دهد که بازار سرمایه بالاترین بازدهی بلندمدت را نسبت به بازارهای رقیب دارد و نگاه ما به بازار حرفه ای و بلندمدت است. »

وی در ادامه در پاسخ به شبهه اخیر مبنی بر تامین کسری بودجه دولت از طریق اوراق بدهی، گفت: از اطلاعات نادرست. از این پس دولت به طور فزاینده ای به دنبال جبران کسری بودجه با تولید دارایی و فروش اموال مازاد خواهد بود.»

خبر پیشنهادی:   علی‌رغم شکست بازار کریپتو، ارزش کل قفل شده در پل‌های زنجیره‌ای متقاطع طی 30 روز 9 درصد جهش کرد - Defi Bitcoin News

رئیس شورای عالی بورس با بیان اینکه برنامه ما این است که اقتصاد را قابل پیش بینی کنیم و قیمت های زیان آور برای بازار را در بورس از بین ببریم. خبر تغییر سامانه قیمت گذاری خودرو به زودی از سوی وزارت صمت اعلام می شود.

خاندوزی گفت: به دنبال پیش بینی پذیرش نرخ های کلیدی در اقتصاد و البته بورس هستم تا بلاتکلیفی از بازار رفع شود. در گذشته با تغییر مکرر قیمت خوراک و نرخ ارز از سوی بانک ها و مقررات پالایشی و فراخوان های عمومی برای مشارکت مستقیم اشتباهات بزرگی صورت گرفته است که باید با همکاری وزارتخانه ها کاهش یابد.نفت و صمت و بانک مرکزی و سازمان بورس برای ایجاد اطمینان در بازار. “بیا باشیم.”

خرید 25 میلیارد صندوق بازار در سال جاری

از سوی دیگر رئیس سازمان کارگزاری به تشریح ابعاد دیگری از وضعیت فعلی بازار و برنامه های بلندمدت برای ایجاد ثبات در بازار پرداخت.

به گزارش فارس، عشقی افزایش شفافیت در اطلاعات و صورت های مالی را اولین برنامه برای ثبات بازار سرمایه عنوان کرد.

رئیس سازمان کارگزاری در ادامه دومین اقدام این سازمان برای بهبود ثبات بازار را حضور پررنگ تر صندوق های بازاریابی و صندوق های سرمایه گذاری برای خرید سهام عنوان کرد. وی از تمایل شرکت های بزرگ به خرید سهام در شرایط کنونی خبر داد و افزود: از ابتدای سال تاکنون 25 میلیارد تومان در بازار سرمایه تنها از طریق بازاریابی، توسعه بازار و صندوق های سرمایه گذاری مشترک خریداری شده است.

منبع: روزنامه خراسان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا