اروپا و آمریکابین الملل

نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره سودان

این جلسه اضطراری غیرعلنی (بسته برای عموم) فردا شب سه شنبه به وقت محلی برگزار می شود.

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، ایرلند، نروژ و استونی این اجلاس را تشکیل داده اند.

برخی منابع خبری می گویند اعضای شورای امنیت سازمان ملل در حال بازدید از مالی و نیجر هستند که انتظار می رود صبح روز سه شنبه به وقت محلی به نیویورک بازگردند و این امر باعث برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت برای سه شنبه شب شد.

به گزارش ایرنا، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت: من کودتا در سودان را محکوم می کنم. حمدوک و دیگر مقامات باید فورا آزاد شوند.

دبیرکل سازمان ملل افزود: برای حفاظت از انتقال سیاسی، منشور قانون اساسی باید محافظت شود، سازمان ملل به حمایت از مردم سودان ادامه خواهد داد.

فولکر پرتز، فرستاده ویژه سازمان ملل در سودان در بیانیه‌ای گفت: «من عمیقاً نگران گزارش‌های مربوط به کودتا و تلاش‌ها برای تضعیف تغییرات سیاسی در سودان هستم. گزارش های منتشر شده در مورد بازداشت نخست وزیر، مقامات دولتی و سیاستمداران در سودان غیرقابل قبول است.

وی افزود: از نیروهای امنیتی می خواهم که فورا افرادی را که به طور غیرقانونی بازداشت یا در حصر خانگی قرار گرفته اند آزاد کنند. مسئولیت این نیروها تضمین امنیت و رفاه زندانیان است.

نماینده سازمان ملل در سودان گفت: «من از همه طرف‌ها می‌خواهم که حداکثر خویشتنداری را به کار گیرند». همه طرف‌ها باید فوراً به گفت‌وگو بازگردند و با حسن نیت برای احیای نظم قانون اساسی اقدام کنند.

ایالات متحده روز دوشنبه اقدام ارتش سودان را محکوم کرد و گفت هرگونه تغییر اجباری در دولت انتقالی مردم سودان روابط دوجانبه با ایالات متحده را به خطر می اندازد و ایالات متحده 700 میلیون دلار کمک اقتصادی به سودان را کاهش می دهد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری ها و شبکه های تلویزیونی گزارش دادند که گروهی از نظامیان به محل اقامت عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان حمله کرده و وی را در بازداشت خانگی قرار دادند. به گزارش الجزیره، هویت این پرسنل نظامی مشخص نیست.

همچنین گزارش هایی از بازداشت چهار وزیر دولت و یک مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع آگاه شبه نظامیان ناشناس را به طراحی کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.

عمر البشیر از سال 1989 بر سودان حکومت می کند، زمانی که در 11 آوریل 2019 در پی تظاهراتی در خارطوم و چندین استان دیگر در اعتراض به افزایش قیمت ها و شرایط بد زندگی برکنار شد. این کشور توسط عبدالله حمدوک که ریاست دولت موقت را بر عهده دارد، تصرف شد.

دولت انتقالی سودان در آگوست 2019 روی کار آمد و انتقال قدرت از ارتش به غیرنظامیان 39 ماه طول می کشد و در این مدت قدرت بین ارتش و ائتلاف الحریه و الطغیر تقسیم می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا