اقتصادیخودرو

نمایشگاه‌ خودرو رشدی جهشی داشت | اقتصاد آنلاین

این مدل دلالی تفاوت اساسی با زمان های گذشته دارد و در این دوره، بازار خودرو به دلیل سیاست های نادرست مانند قیمت گذاری اجباری، به جای محلی برای رونق تولید خودرو با حرکت سرمایه مولد و همچنین خرید مصرف کننده، زمین به خریداران غیرمصرفی تبدیل شد (تقاضای سرمایه). در این سال ها عمده فعالیت های این بازار با خرید خودرو و توقف در پارکینگ ها منجر به حبس سرمایه شد.

اکنون با توجه به وضعیت خاکستری انتظارات، برخی از خودروهای مسدود شده وارد نمایشگاه ها شده اند. این میانجیگری با دوره های قبل متفاوت است. زیرا قبل از این دوره، واسطه گری ارزش افزوده (ارتباط تولید به مصرف) در حال گسترش بود. اما در چند وقت اخیر به دلیل سیاست های نادرست میانجی گری و گمانه زنی مضاعف رایج شده است.

اگرچه تولید و عرضه خودرو توسط این خودروساز به شدت کاهش یافته و واردات با رکود مواجه شده است، اما همچنان بازار خودرو مملو از خودروهای داخلی و وارداتی است که با قیمت های نجومی به فروش می رسند. از سال 1376 و همزمان با کاهش تولید و عرضه خودرو و توقف واردات، بازار همچنان پر رونق بوده است.

دلیل آن نیز به دلیل سیاست‌های معیوب خودرو است، بنابراین در سه سال گذشته، بخش واقعی تقاضای خودرو (داخلی یا خارجی) چاره‌ای جز این نداشته که به بازار و محصولاتی که قبلاً قابل خرید بودند با احترام وارد شوند. ماشین ها. فروشندگان یا سازندگان خودرو. حالا باید از دلال و سفته باز بپرسید.

آنچه مشخص است سه سال پیش با اقدام قانونگذاران خودرویی برای ساماندهی تولید و عرضه محصولات داخلی و وارداتی، دلالان بازار را در دست گرفتند و سرنوشت خودرو به حضور آنها گره خورده است.

اکنون بیش از هر زمان دیگری در بازار واردات شاهد رونق معاملات غرفه داران از یک سو و بازرگانان از سوی دیگر هستیم. گزارش ها حاکی از آن است که از نیمه اول سال تاکنون نمایشگاه های زیادی با عرضه محصولات خارجی در نقاط مختلف تهران برپا شده است.

قابل ذکر است که این نمایشگاه ها مملو از خودروهای وارداتی است. حال سوال اینجاست که چگونه با وجود توقف سه ساله واردات خودرو، شاهد افزایش نمایش پر جنب و جوش خودروهای خارجی به ویژه در شهر تهران هستیم؟

و سوال دیگر این است که چه اتفاقی افتاده که در دو سه ماه اخیر این نمایشگاه ها پر از خودرو شده است؟ آنچه مشخص است خودروهای حاضر در نمایشگاه ها خودروهایی هستند که از گمرکات کشور عبور کرده اند یا خودروهایی را شامل می شوند که در پارکینگ های شخصی پارک شده و اکنون از نمایشگاه خارج شده اند.

در سه سال گذشته که تحریم ها گریبان اقتصاد کشور را گرفته است، دولت با طرح ساماندهی پولی واردات خودرو را متوقف کرده است. این در حالی بود که با اعلام ممنوعیت واردات بیش از 12 هزار خودرو در پارکینگ گمرکات کشور منتظر ترخیص بودند.

 

ب

اکثر محصولات این انبار با وجود اینکه 2000 دستگاه خودرو به دلیل مشکلات قانونی در پارکینگ گمرکات کشور باقی مانده اند، سرانجام با سه مجوز از کابینه 12 مجوز گرفتند. اما عدم ترخیص خودروهای رها شده در گمرک تا حدودی به نفع واردکنندگان بوده و ممکن است برخی از مالکان این خودروها نیز تمایل به تمدید ترخیص داشته باشند.

دلیل این امر به دلیل انتظارات تورمی بود و اینکه مالکان خودروهای وارداتی به امید افزایش قیمت این محصولات، شاید رضایت بیشتری از حضور در گمرک داشته باشند. اکنون با ترخیص این خودروها از گمرک، محصولات وارداتی با قیمت های نجومی از نمایشگاه های خودرو بیرون آمده است.

از سوی دیگر با توجه به کاهش انتظارات تورمی، طرح آزادسازی واردات خودرو از سوی مجلس و همچنین بازگشت برجام، خودروهای پارک شده در پارکینگ های اختصاصی راه نمایشگاه ها را در پیش گرفته اند.

خبر پیشنهادی:   بانک مرکزی تانزانیا در حال آماده شدن برای CBDC برای اطمینان از اینکه کشور عقب نمانده است - اخبار بازارهای نوظهور بیت کوین

همزمان با توقف واردات خودرو، بسیاری از دلالان اقدام به خرید محصولات وارداتی کردند در حالی که در شرایط فعلی این خودروها از پارکینگ های اختصاصی به نمایشگاه ها رفته اند. بنابراین خودروهای نمایشی از خودروهای پارک شده در گمرک و همچنین خودروهای پارک شده در پارکینگ های شخصی تشکیل شده و رونق زیادی به معاملات خودرو داده است.

در نتیجه با عرضه بی سابقه خودروهای وارداتی به بازار از این دو مسیر، شاهد رشد نمایشگاه های خودرو و افزایش چشمگیر آنها هستیم، به همین دلیل به گفته یکی از فعالان بازار، برخی از غرفه دارانی که در دوران رکود تغییر کاربری داده اند، اکنون آنها را تغییر داده اند. در حال رونق هستند. این خودرو گواهینامه های قدیمی خود را دوباره فعال کرده است. اما اکنون سوال این است که درآمد بخش تولیدی بازار پر جنب و جوش خودرو چقدر است؟ و اینکه چگونه بازیگران اصلی صنعت خودرو، عرضه و تقاضا، در سه سال گذشته به همراه سیاست‌های تنظیم صنعت و بازار خودرو سود برده‌اند.

این سوال به این دلیل مطرح می شود که پیدایش حباب قیمت خودرو باعث ایجاد سود در سمت عرضه می شود، اما بررسی ها نشان می دهد که به دلیل اصرار مسئولان بر «قیمت سفارشی» ضرر جمعی (عرضه و تقاضا) در این بازار به وجود آمده است. دیکته از این سیاست برای خودروسازان بوده است.

طی سه سال گذشته به دلیل اصرار بر این سیاست ها، سرمایه های از دست رفته زیادی وارد بازار خودرو شده است. بسیاری از خریداران خودرو به دلیل شکاف قیمتی خودرو ناشی از سیاست‌های اشتباه سیاست‌گذاران، خودرو را به‌عنوان کالای غیرمصرفی خریداری کردند که نتیجه‌ای جز افزایش تقاضای کاذب برای خودرو نداشت.

سیاست های اشتباه، اما نه فقط در بازار خودرو، در را به روی دلالان و معامله گران در بازار مسکن، ارز، ارز و طلا نیز باز کرد که به نوبه خود باعث افزایش تورم شد.

بنابراین سیاستگذار به جای هدایت سرمایه به سمت بخش تولیدی، جهت گیری سفته بازی و سفته بازی را در بازارها رواج داد و سیاست هایی را که باید در سیستم عرضه و تقاضا حرکت می کرد، علیه بخش مولد به کار گرفت و بسیاری از سرمایه گذاران را ترغیب به هزینه کرد. . پس انداز خود را در مورد کالاهای بادوام مانند اتومبیل. نتیجه سیاست‌ها نیز مشخص است: در این سال‌ها تولید سبک‌تر شده، اما تقاضا برای احتکار و واسطه‌گری‌های غیرضروری افزایش یافته است. حال قانونگذار باید پاسخ دهد که چرا سود حاصل از تولید را به واسطه ها منتقل کردند و زمینه زیان دهی را برای تقاضا فراهم کردند.

آنچه مشخص است این است که با توجه به تجربیات ناموفق طرح های ساماندهی بازار و صنعت خودرو که سودی بیش از ضرر برای تولیدکننده و مصرف کننده ندارد، حاکمان دولت سیزدهم باید در مسیر دیگری حرکت کنند و شکست را تجربه نکنند. دوباره دولت دوازدهم

چه چیزی در بازار وجود دارد؟

اطلاعات دریافتی از بازار اما حاکی از ادامه تمایل به فروش به ویژه در حوزه خودروهای وارداتی است. با توجه به کاهش انتظارات تورمی در بازار خودروهای خارجی کشور و نگرانی مالکان از آینده، بسیاری در هفته های اخیر به عنوان فروشنده ظاهر شده اند تا با کاهش شدید قیمت ها (در صورت آزادسازی واردات و فعال شدن مجدد برجام) متحمل ضررهای کلان نشوند. .

همانطور که رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تهران به خبرنگار گفت: مالکان و غرفه داران خودروهای خارجی در حال حاضر تمایل زیادی به فروش دارند اما در سمت تقاضا انگیزه ای برای خرید وجود ندارد.

خبر پیشنهادی:   صحنه Ethereum L2 با به دست آوردن جایگاه دوم شبکه Boba در TVL داغ می شود - Defi Bitcoin News

سعید موتمنی گفت: تا چند ماه پیش مالکان خودروهای خارجی در پیشنهادات خود کوتاه نمی آمدند، اما اکنون شرایطی پیش آمده که قدرت چانه زنی مشتریان افزایش یافته و می توانند خودروی مورد نظر خود را خریداری کنند. با قیمت بهتر خرید کنید.

و می افزاید: اتفاق دیگری که در بازار خودرو رخ داده، حضور مصرف کنندگان واقعی و خروج دلالان است. به گفته موتمنی، در حال حاضر اگر خریدی در بازار خودروی خارجی انجام می شود، برای مصرف است نه واسطه گری و سفته بازی، زیرا انتظارات قیمتی در آینده کمتر است. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر اینکه تقاضای کاذب در بازار خودرو از مرز یک میلیارد تومان گذشته است، تاکید می کند: پس از این اتفاق قیمت ها نیز کاهش یافته است، زیرا هر چه تقاضای کاذب بیشتر باشد، قیمت نیز افزایش می یابد.

اما بازنگری در منحنی قیمت در بازار خودرو نیز موید ادعای موتمنی است. بر اساس اطلاعات بازار نیازمندی های آنلاین «دیوار»، میانگین قیمت خودرو در مهرماه و نسبت به شهریورماه، ثابت مانده و حتی در مواردی کاهش یافته است.

ریشه این ماجرا در کاهش انتظارات تورمی (در بازار خارجی خودرو) نهفته است که به نوبه خود ناشی از عواملی چون آرامش نسبی بازار ارز و البته تصمیم برای آزادسازی واردات خودرو است. . بر اساس این مصوبه که اواخر شهریورماه سال جاری به تصویب رسید اما هنوز به تصویب شورای نگهبان نرسیده، واردات خودرو به کشور بدون انتقال ارز و با استفاده از ارز صادراتی یا ارز آزاد است.

با توجه به ایرادات شورای نگهبان، این طرح در کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و در صورت تایید شورای نگهبان وارد مرحله اجرا می شود. انتشار خبر این مصوبه منجر به کاهش قیمت خودروهای خارجی شده و کارشناسان پیش بینی می کنند در صورت اجرایی شدن حداقل 50 درصد از قیمت خودروهای خارجی در کشور کاهش یابد.

به هر حال طبق داده های بازار نیازمندی های آنلاین «دیوار»، منحنی قیمت خودروهای داخلی، مونتاژی و وارداتی در مهرماه و نسبت به شهریور ماه روندی نسبتاً ثابت یا نزولی داشته است. در نتیجه میانگین قیمت خودروهای داخلی در مهرماه و نسبت به آخرین ماه تابستان حدود یک درصد کاهش نشان می دهد. این در حالی است که وضعیت تولید خودرو در کشور چندان مساعد نیست و علاوه بر کندی روند تولید، بیش از 140 هزار خودرو معیوب در پارکینگ های خودروسازان انبار شده و البته عرضه مناسبی ندارد.

در بازار خودروهای مونتاژی اما میانگین قیمت مهرماه و نسبت به شهریور از ثبات نسبی برخوردار است. این در حالی است که میانگین قیمت خودروهای وارداتی در اولین ماه پاییز و نسبت به ماه آخر تابستان بیش از یک درصد کاهش داشته است. بنابراین، خودروهای خارجی به دلیل مسائل مربوط به قانون آزادسازی واردات و کاهش انتظارات تورمی (در بازار این خودروها) به روند کاهشی قیمت خود ادامه داده اند.

البته با توجه به اینکه مصوبه واردات خودرو هنوز به تایید شورای نگهبان نرسیده و اجرای آن مشخص نیست، مقاومت نسبی در برابر کاهش قابل توجه قیمت وجود دارد، مقاومتی که به نظر می رسد با از سرگیری واردات شکسته شود. البته باید منتظر ماند و دید که واردات چه خودرویی راه اندازی می شود که مشخص می کند کدام قسمت از بازار افت قیمت را شامل می شود و کدام یک بیشتر مستعد رشد است. به عنوان مثال اگر واردات خودروهای لوکس مانند بیامو، بنز، لکسوس و… ممنوع می شد، نه تنها کاهش قیمتی وجود ندارد، بلکه احتمال افزایش قیمت این خودروها وجود دارد. از سوی دیگر کاهش قیمت خودروهایی که واردات آنها آزاد می شود کاملا محتمل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا