کار آفرینی و استارتاپ

نوع جدیدی از صندوق PE قصد دارد استارت‌آپ‌های آلمانی را در قالب تک‌شاخ‌های بالقوه و خروجی‌های بزرگ‌تر جمع کند • TechCrunch

استارت‌آپ‌های اروپایی همیشه از مشکل همیشگی استارت‌آپ رنج می‌برند: چگونه از آن خارج شویم؟ با این حال، در اروپا این مشکل همیشه به ویژه حاد بوده است. چه تعداد غول بزرگ صنعتی یا شرکتی اروپایی خریداری یا استخدام می کنند؟ نه آنقدر زیاد و نه به اندازه کافی.

این بخشی از دلیلی است که بسیاری از استارت‌آپ‌های اروپایی به ایالات متحده می‌روند. ایالات متحده یکی از معدود بازارهایی است که می‌توانید در آن به مقیاس مناسبی دست پیدا کنید، و همچنین این پتانسیل را دارد که از طریق فروش به یکی از پلتفرم‌های فناوری جهانی یا خارج شوید. به بازارهای عمومی

اکنون یک صندوق سرمایه گذاری خصوصی آلمانی جدید، اما کمی متفاوت، امیدوار است حداقل بخشی از مشکل را حل کند، و حداقل در آلمان، که تمرکز اصلی آن خواهد بود.

سرمایه گذار سهام خصوصی FLEX Capital (مستقر در برلین) می گوید اکنون صندوق دوم خود را به مبلغ 300 میلیون یورو با هدف جمع آوری موثر شرکت های فناوری متوسط ​​آلمانی زبان و دادن مقیاس جهانی به این نهادهای ادغام شده بسته است. این یک استفاده غیرمعمول از وجوه PE است و FLEX را در مقوله‌ای کمی متفاوت با لباس‌های متوسط ​​PE قرار می‌دهد.

سرمایه گذاران شامل صندوق سرمایه گذاری، سرمایه گذاران نهادی از اروپا و ایالات متحده و بنیانگذاران برخی از شرکت های موفق اروپایی، مانند کریستوف یوست، پیتر والچک، فلیکس هاس، یان بکر، آندریاس اتن و دکتر رابرت ووتکه هستند.

به نظر می رسد فرصت وجود دارد. در منطقه DACH (شامل آلمان، اتریش و سوئیس) 11000 شرکت اینترنتی و نرم افزاری متوسط ​​وجود دارد که بین 5 تا 30 میلیون یورو در سال فروش دارند.

کریستوف جوست، شریک مدیریت FLEX Capital، در بیانیه ای به تشریح تفکرات خود می پردازد: «برای دستیابی به تقویت لازم بخش نرم افزاری خود در منطقه DACH از طریق نوآوری و رشد، سرمایه و دانش بیشتری باید به نرم افزارهای موفق سرازیر شود. شرکت‌های فناوری که در حال حاضر رهبران دسته‌بندی هستند… صندوق جدید ما را قادر می‌سازد تا این کار را یک بار دیگر انجام دهیم: سرمایه‌گذاری روی کارآفرینان برجسته و تیم‌های مدیریتی که به دنبال شریک شایسته برای توسعه بیشتر شرکت‌های نرم‌افزاری خود هستند.

FLEX Capital از زمان تأسیس خود در سال 2019، 13 شرکت نرم افزاری متوسط ​​از جمله Nitrado (میزبان بازی چند نفره) را خریداری کرده است. ComX، یک پلت فرم فروش B2B است. گروه EVEX، برای متخصصان مراقبت از شنوایی و بینایی‌شناسان؛ و گروه OMS، یک گروه نرم افزاری برای مدیریت خروجی.

یکی از حامیان FLEX Capital، فلیکس هاس است که بیشتر به‌خاطر موسس آمیاندو و IDnow شناخته می‌شود، و همچنین به‌علاوه هم‌سازمان‌دهنده و میزبان Bits & Pretzels، بزرگترین رویداد بنیان‌گذاران آلمان است.

هاس استراتژی FLEX را به طور کامل برای من توضیح داد: “ما 51٪ – 100٪ از یک شرکت را می خریم. ما روی استارت‌آپ‌های نرم‌افزاری کوچک‌تر (مثلا درآمد 15 میلیون یورو، سود 3 میلیون یورو) تمرکز خواهیم کرد، سپس آنها را با دو یا سه رقیب دیگر ترکیب خواهیم کرد. سپس رهبر بسیار بزرگتری خواهد داشت (به عنوان مثال شرکتی با درآمد 100 میلیون یورو و سود 20 میلیون یورو). سپس شرکت‌ها به اندازه‌ای بزرگ هستند که یا برای عرضه اولیه سهام یا فروخته شدن به شرکت‌های سهام خصوصی عادی‌تر.»

اگر هاس درست می‌گوید، استارت‌آپ‌های آلمانی فرصت خروج جدید بالقوه‌ای دارند. و در این محیط کلان متمایل به نزولی، این نمی تواند چیز بدی باشد، به خصوص اگر شما یک استارتاپ هستید که بالا بردن آن دشوار است و به دنبال درهای خروج هستید.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا