کار آفرینی و استارتاپ

نگاهی به بازار نوپا برای متنی که سیستم‌های هوش مصنوعی را تحریک می‌کند

نرم افزار حرکت کن پیشنهادها ممکن است روغن جدید باشد.

نوشتن رشته‌های متنی که به سیستم‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT و DALL-E 2 دستور می‌دهد تا مقاله‌ها، مقالات، تصاویر و موارد دیگر تولید کنند، به یک حرفه واقعی تبدیل شده است و دستمزدها را در محدوده شش رقمی بالا می‌برد. البته هرکسی می‌تواند با درخواست‌هایی همراه باشد. اما فقط برخی از اعلان‌ها (مثلاً «به سبک جان سینگر سارجنت، آبرنگی از سربازی که در وسط میدان ایستاده است بسازید) کارهای بسیار خاص، مطلوب (یا نامطلوب) را انجام می‌دهند.

با توجه به جعبه سیاه و ماهیت غیرقابل پیش‌بینی سیستم‌های هوش مصنوعی امروزی، نوشتن سریع به مهارت و فداکاری نیاز دارد. (نگاه کنید به: صدای ناهنجار بینگ چت.) که مسائل را پیچیده تر می کند، سیستم ها مرتباً در حال تغییر هستند و به درخواست های مخرب پاسخ می دهند و از حفاظ هایی که سازندگان آنها در جای خود قرار داده اند عبور می کنند.

اما هر شرکت یا توسعه دهنده بودجه ای برای استخدام یک مهندس به اصطلاح سریع ندارد. خوشبختانه، اقتصاد گیگ وجود دارد.

بازارهای سریع، یا پورتال‌های تجارت الکترونیکی که در آن کاربران می‌توانند درخواست‌های «طراحی‌شده» برای سیستم‌های هوش مصنوعی مختلف را بخرند، بفروشند یا بدهند، یک صنعت در حال رشد هستند. هنگامی که ما برای اولین بار در جولای گذشته بازارهای سریع را مشخص کردیم، تنها یک بازیگر اصلی وجود داشت. اما از آن زمان، چشم انداز به طور چشمگیری گسترش یافته است. حتی یک جستجوی گذرا در گوگل، ده ها یا بیشتر از بازارهای سریع را نشان می دهد که بازارهای جدید به صورت ماهانه اضافه می شوند.

چت ایکسبه عنوان مثال، دستورات تنظیم شده روی ChatGPT و همچنین سیستم های تولید تصویر محبوب مانند DALL-E 2، Midjourney و Stable Diffusion را ارائه می دهد. نوترون فیلد اعلان‌های فروش دامنه کمی وسیع‌تر از سیستم‌های هوش مصنوعی را پوشش می‌دهند، از جمله دیسکو دیفیوژن و کرایون.

بسیاری از اپراتورهای بازار، مانند Miroslav Kostic از NeutronField، هیچ پیشینه ای در زمینه هوش مصنوعی یا حتی علم داده ندارند. آن‌ها ابتدا علاقه‌مند بودند و با سیستم‌هایی مانند Stable Diffusion آزمایش می‌کردند، اما با موانعی روبرو می‌شدند که پتانسیل کامل آنها را باز می‌کرد.

اعتبار تصویر: چت ایکس

کوستیچ در یک مصاحبه ایمیلی به TechCrunch گفت: «از زمانی که Disco Diffusion برای اولین بار در سپتامبر 2021 ظاهر شد، با مدل‌های تبدیل متن به تصویر هوش مصنوعی بازی می‌کردم. من ساعت‌های بی‌شماری را صرف تلاش برای زنده کردن ایده‌هایی کردم که سال‌ها در ذهنم بود – مناظر علمی تخیلی دیستوپیایی و مناظر فضایی ماورایی. با این حال، به سرعت متوجه شدم که ایجاد تصاویر منسجم با استفاده از کلمات یک چالش است.

Kostic تا حد زیادی NeutronField را به صورت انفرادی اجرا می کند و شخصاً هر درخواست ارسال شده توسط فروشندگان را بررسی می کند تا مطمئن شود که آنها با خط مشی محتوای بازار مطابقت دارند. (NeutronField اجازه اعلان‌هایی را نمی‌دهد که بتوان از آنها برای ایجاد دیپ‌فیک افراد مشهور، نمایش خشونت گرافیکی یا شبیه‌سازی شخصیت‌های دارای حق چاپ استفاده کرد.)

به نوبه خود، شهیر صالحی، بنیانگذار ChatX و یک طراح ظاهری با مدرک علوم کامپیوتر و هنر، احساس کرد که “زمان مناسب” برای راه اندازی یک بازار رقابتی برای تبادل سریع است.

“علاقه فزاینده ای به صنعت وجود داشت و نیاز به راه کارآمدتر و در دسترس تر برای اتصال وجود داشت سریع مهندسان و کاربران مولد هوش مصنوعی،” صالحی از طریق ایمیل گفت. با پیشرفت سیستم‌های هوش مصنوعی، می‌توانند فرآیندها یا کارهای بیشتری را که زمانی به نیروی انسانی نیاز داشتند، خودکار کنند، داده‌ها را در مقیاسی که هیچ انسانی نمی‌توانست درک کنند، و راه‌های خودکار و کارآمدی را برای کارگران ارائه دهند تا کارهای دستی و پیش پاافتاده را انجام دهند. این به این معنی است که تقاضا برای دستورالعمل‌هایی که می‌توانند از این قابلیت‌ها استفاده کنند نیز ممکن است افزایش یابد.»

برخی از بنیان‌گذاران بازار از صنایع کاملاً متفاوتی متمرکز شده‌اند و بدون شک به دنبال کسب درآمد از جنون مولد هوش مصنوعی هستند. Pisuth Daengthongdee، که شروع کرد PromptSea، در ابتدا امیدوار بود که یک بازار NFT ایجاد کند اما به دلیل رقابت شدید مانع شد.

پایگاه کاربر بزرگ تولیدکننده‌های تصویر هوش مصنوعی مانند Midjourney، DALL-E و بعدها ChatGPT در ماه دسامبر، با بیش از یک میلیون کاربرDaengthongdee به TechCrunch گفت، عامل اصلی تغییر ما بود.

PromptSea

اعتبار تصویر: PromptSea

آنچه در مورد بازارهای سریع وجود دارد این است که تعداد کمی، اگر وجود داشته باشد، از همان کتاب بازی پیروی می کنند. این یک قلمرو ناشناخته، فروش و خرید سریع است، و هر پلتفرم از جهات کاملاً متفاوتی به آن نزدیک می شود.

به عنوان مثال، PromptSea درخواست‌ها را روی یک بلاک چین «توکنیزه» می‌کند و یک رکورد تغییرناپذیر از ایجاد، تجارت و فروش هر درخواست ایجاد می‌کند. یک نکته منفی در این وجود دارد که دستورهای PromptSea باید باشند.ضرب شده” قبل از اینکه بتوانند فروخته شوند، فرآیندی که فوری نیست – یا رایگان. Daengthongdee می‌گوید، اما مزیت این است که درخواست‌های منشأ PromptSea دارای ردیابی عمومی و قابل ردیابی هستند، که تعیین مالک واقعی آن‌ها را آسان‌تر می‌کند – و برای آن مالک کاهش فروش مجدد را آسان‌تر می‌کند.

کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که اعلان‌های جدید را رصد کرده و هر مورد مشکوکی را از وب‌سایت حذف کنیم. Daengthongdee گفت: این شبیه کاری است که سایر بازارهای NFT انجام می دهند. مانند ChatX، PromptSea، که داستان‌ها و آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی را نیز می‌فروشد، برای درخواست‌هایی که با دستورالعمل‌های کیفیت و محتوای آن مغایرت دارند، تعدیل می‌کند. Daengthongdee افزود: «در درازمدت، ما به مدیران شبکه اجازه می‌دهیم تا درخواست‌های جدید را بررسی کنند و انگیزه‌هایی برای تلاش‌های خود دریافت کنند.

کوستیک می‌گوید NeutronField با تمرکز بر پیام‌های متن به تصویر «با کیفیت بالا» به‌علاوه فروشگاهی برای کالاهای فیزیکی مانند لباس، کوله‌پشتی و آستین‌های لپ‌تاپ متمایز است. صالحی توضیح داد که در مورد ChatX، از یک مدل مرسوم‌تر پیروی می‌کند و مجموعه‌های سفارشی از دستورات را می‌فروشد.

ChatX برای هر درخواستی که با موفقیت از صف تعدیل پلتفرم عبور می کند، 39 دلار (به دلار کانادا) به سازندگان فوری می پردازد. درخواست‌ها در ChatX در حال حاضر رایگان هستند. ChatX فقط برای درخواست های سفارشی از خریداران هزینه دریافت می کند که هزینه آن 39 دلار است (دوباره دلار کانادا).

صالحی می گوید قصد دارد در آینده ساختار کمیسیون محور را اجرا کند. NeutronField در حال حاضر در حال شارژ کمیسیون است. PromptSea نیز همینطور است که برای هر تراکنش 10 درصد کارمزد دریافت می کند.

Daengthongdee گفت: “من معتقدم بازار سریع بخشی از تولید محتوای با کمک هوش مصنوعی است که بازار خلاق جهانی را مختل می کند.” هوش مصنوعی در نهایت به عنوان یک ابزار نرم‌افزاری برای سازندگان، درست مانند فتوشاپ یا بلندر استفاده می‌شود و به افراد یا استودیوها کمک می‌کند تا آثار خلاقانه را با هزینه کمتر تولید کنند.»

این ها پیش بینی های جسورانه ای هستند، اما هنوز روزهای اولیه برای بازارهای سریع است. آنها از نظر عملکرد در مقایسه با eBays، Alibabas و Amazonهای جهان، فاقد ابزارهای رتبه‌بندی و بررسی و راه‌های سفارشی‌سازی و شخصی‌سازی درخواست‌های فروش هستند. آنها همچنین عملیات های کوچکی هستند که امکان انتخاب از میان آنها نسبتاً کم است. شاید به وضوح، هیچ یک از بنیانگذارانی که من صحبت کردم، آمار درآمد یا استفاده داوطلبانه را نداشتند.

میدان نوترونی

اعتبار تصویر: میدان نوترونی

رشد ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که هوش مصنوعی مولد همچنان به جذب چشم ها ادامه می دهد. با این حال، نمی‌دانم که این سرمایه‌گذاری‌های اولیه چقدر با چالش‌های زیادی که پیش روی آنها قرار دارد، مقابله خواهند کرد.

اعتدال را در نظر بگیرید. وقتی با یک بازار کوچک سر و کار دارید نسبتا آسان است. اما با مقیاس، کار سخت‌تر می‌شود – به‌ویژه زمانی که بازیگران بد وارد ترکیب شوند. برای مثال تصور ارتش کوچکی از فروشندگان که سعی می‌کنند پلتفرمی مانند ChatX را با درخواست‌های دیپ‌فیک برهنه پر کنند، دشوار نیست. این درخواست‌ها ممکن است هرگز به بازار راه پیدا نکنند، اما آن‌قدر صف تعدیل را از بین می‌برند که می‌تواند بر سازندگان سریع قانونی تأثیر بگذارد.

تا حدی با انگیزه این نگرانی، Chatx در حال حاضر به صورت دستی فروشندگان را تأیید می کند و می گوید که در حال توسعه سیستمی است که به کاربران اجازه می دهد درخواست های “مشکلاتی” را گزارش کنند که ممکن است از حد اعتدال خارج شود. PromptSea و NeutronField چنین محدودیتی ندارند – تا کنون.

سپس، سوال کپی رایت وجود دارد. آیا می‌تواند باعث شود که پدیدآورندگان حق نسخه‌برداری اثر خود را داشته باشند و اگر چنین است، آیا می‌تواند منجر به موقعیت‌هایی شود که فروشندگان با کپی کردن و سپس فروش آثارشان، حقوق پدیدآورندگان/صاحبان را نقض کنند؟ علاوه بر تعدیل دستی، ChatX و NeutronField هیچ برنامه ای برای جلوگیری از این امر ندارند. PromptSea معتقد است رویکرد مبتنی بر بلاک چین مشکل منشأ را حل می کند، اما این یک نظریه آزمایش نشده است.

اگر یک چیز مطمئن باشد، این است که بازارهای سریع به این زودی ها از بین نخواهند رفت. آنها با سیستم‌های هوش مصنوعی که طراحی شده‌اند تکامل می‌یابند و تغییر می‌کنند، و در حال رشد و شروع هستند – و مطمئناً در طول مسیر با موانعی روبرو می‌شوند.

با این حال، به طور خاص کوستیچ منصرف نشد.

کوستیچ گفت: «با بهبود پلت‌فرم‌های هوش مصنوعی و ظهور پلت‌فرم‌های جدید، بازارهای سریع باید به‌روز بمانند و مطابق با آن سازگار شوند. “بازارهای سریع باید متعهد باشند که از آخرین پیشرفت‌های هوش مصنوعی مطلع باشند و اطمینان حاصل کنند که کاربران می‌توانند به بهترین دستورات دسترسی داشته باشند.”


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا