کار آفرینی و استارتاپ

هلیون 2.2 میلیارد دلار برای تجاری سازی انرژی همجوشی تضمین می کند – TechCrunch

انرژی هلیونیک شرکت انرژی پاک متعهد به ایجاد عصر جدیدی از الکتریسیته فراوان با کربن صفر از همجوشی است، امروز تعطیلی 0.5 میلیارد دلاری سری E خود را با 1.7 میلیارد دلار تعهدات اضافی مرتبط با نقاط عطف خاص اعلام کرد.

این دور توسط سم آلتمن، مدیر عامل OpenAI و رئیس سابق Y Combinator رهبری شد. سرمایه گذاران موجود، از جمله یکی از بنیانگذاران فیس بوک داستین موسکوویتز، پیتر تیل میتریل کاپیتال و سرمایه گذار قابل توجه فناوری پایدار گروه سرمایه گذاری Capricorn نیز در این دور شرکت کردند. این بودجه شامل تعهدات 1.7 میلیارد دلاری اضافی است که هلیون به نقاط عطف عملکرد کلیدی دست یابد. آلتمن، رهبر دور، از سال 2015 به عنوان سرمایه گذار و رئیس در شرکت درگیر بوده است.

انرژی همجوشی از زمانی که اولین واکنش همجوشی حرارتی کنترل شده حدود 60 سال پیش انجام شد، رویای آتشینی برای دوستداران انرژی پاک بوده است. این فناوری تمام مزایای نسل فعلی را نوید می دهد همجوشی هستهای ژنراتورها، در کسری از خطر، با رادیواکتیویته بسیار کمتر در هنگام کار، و با زباله های رادیواکتیو بسیار کم. یک نکته وجود دارد: تا کنون، تولید انرژی بیشتر از فرآیند همجوشی برای تحت کنترل نگه داشتن واکنش سخت بوده است.

هلیون، به عنوان یک شرکت، کمتر بر روی همجوشی به عنوان یک آزمایش علمی تمرکز کرده است و بیشتر بر روی یک سوال مهم تر تمرکز کرده است: آیا فناوری آنها می تواند برق را در مقیاس تجاری و صنعتی تولید کند؟

«برخی پروژه‌ها در فضای همجوشی درباره گرما، انرژی یا چیزهای دیگر صحبت می‌کنند. هلیون بر تولید برق متمرکز است. آیا می توانیم آن را سریع و با هزینه کم خارج کنیم؟ آیا می‌توانیم آن را به قدرت صنعتی برسانیم؟» دیوید کرتلی، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل هلیون می پرسد. ما در حال ساختن سیستم هایی هستیم که به اندازه یک کانتینر حمل و نقل هستند و می توانند نیرویی در مقیاس صنعتی – مثلاً 50 مگاوات برق – ارائه دهند.

دوتریوم و هلیوم-3 گرم می شوند، سپس از طریق آهن ربا شتاب می گیرند، فشرده می شوند و به عنوان جریان القایی جذب می شوند. انیمیشن توسط هلیون انرژی.

در ژوئن سال جاری هلیون نتایج منتشر شده تایید می کند که اولین شرکت خصوصی همجوشی است که پلاسمای همجوشی را تا 100 میلیون درجه سانتیگراد گرم می کند، یک نقطه عطف مهم در مسیر برق تجاری از همجوشی. بلافاصله پس از آن، این شرکت اعلام کرد که در ساخت کارخانه خود شکست خورده است تا روند آماده سازی برای تولید ژنراتور فیوژن نسل هفتم خود را که شرکت آن را “Polaris” می نامد، آغاز کند.

TechCrunch در سال 2014 از دریافت 1.5 میلیون دلار سرمایه این شرکت متعجب شد، زمانی که این شرکت گفت که می تواند ظرف سه سال تولید برق خالص از فیوژن را راه اندازی کند. هفت سال بعد اینجا هستیم، و به نظر می‌رسد که هلیون چند تکان خورده است – اما این شرکت در طول مسیر تمرکز خود را نیز پیدا کرده است.

خبر پیشنهادی:   3 دیدگاه درباره تصمیم جک دورسی برای کناره گیری از سمت مدیرعاملی توییتر - TechCrunch

ما در نهایت کمی در جهت معطوف شدیم تا کمتر روی نقاط عطف علمی انرژی تمرکز کنیم و به طور خاص روی برق تمرکز کنیم. ما مجبور بودیم برخی از فناوری‌های مربوط به برق و استخراج برق را ثابت کنیم. ما همچنین به برخی از امور مالی نیاز داشتیم که باید اتفاق بیفتد تا ما را به آن نقاط عطف فنی برسانیم.» کرتلی منعکس می کند. “متاسفانه، این کمی بیشتر از آنچه ما انتظار داشتیم طول کشید.”

هلیون 2.2 میلیارد دلار برای تجاری سازی انرژی همجوشی تضمین می کند - TechCrunch

تیم هلیون آماده است تا به شما انرژی بدهد. اعتبار تصویر: انرژی هلیون

به عنوان بخشی از دور سرمایه گذاری، سام آلتمن از ریاست هیئت مدیره، به رئیس اجرایی هلیون با درجه بالاتری از فعالیت، از جمله ورودی به جهت تجاری شرکت، ارتقا می یابد.

اولین دور مالی ما توسط Mithril Capital رهبری شد و Y Combinator بخشی از آن بود. آنجا بود که با سام آشنا شدیم. او از آن زمان در جمع آوری کمک های مالی ما مشارکت داشته است. او سفیری است که در واقع فیزیک را می فهمد. بسیار شگفت انگیز است کرتلی توضیح می‌دهد که ما واقعاً خوشحال بودیم که او به رهبری سرمایه‌گذاری علاقه داشت، به جای اینکه مجبور باشیم سرمایه‌گذاران خارجی را وارد کنیم که ممکن است به طور متفاوتی همسو باشند و درک عمیق‌تری از فناوری داشته باشند. او موفقیت ها را دیده است و معنی آنها را دیده است. به همین دلیل است که ما نه تنها از داشتن او به عنوان یک سرمایه گذار هیجان زده ایم، بلکه او را فعال تر می کنیم. این بدان معناست که ما می توانیم جدول زمانی را تسریع کنیم. بودجه بخشی از آن است و فناوری بخشی دیگر از آن است. در نهایت، ما نیاز داریم که آن را در جهان به ارمغان بیاوریم، و این چیزی است که سام می تواند به ما کمک کند تا انجام دهیم.”

آلتمن گفت: «خوشحالم که در Helion سرمایه‌گذاری بیشتری می‌کنم، که تا کنون امیدوارکننده‌ترین رویکردی است که تا به حال دیده‌ام. این تیم با بخش کوچکی از پولی که برای سایر تلاش‌های فیوژن خرج می‌شود و فرهنگ یک استارت‌آپ، مسیر روشنی برای برق خالص دارد. اگر هلیون موفق باشد، می توانیم از فاجعه آب و هوایی جلوگیری کنیم و کیفیت زندگی بسیار بهتری را برای مردم فراهم کنیم.

مدیر عامل هلیون حدس می زند که اولین مشتریان آن ممکن است مراکز داده باشند که دارای چند مزیت نسبت به سایر مشتریان بالقوه هستند. مراکز داده تشنه انرژی هستند و اغلب در حال حاضر زیرساخت های برق را در اختیار دارند تا بتوانند ژنراتورهای پشتیبان را بپذیرند. علاوه بر این، آنها تمایل دارند کمی از مراکز جمعیتی دور باشند.

خبر پیشنهادی:   3 دیدگاه درباره تصمیم جک دورسی برای کناره گیری از سمت مدیرعاملی توییتر - TechCrunch

کرتلی می‌گوید: «آنها یک توان پشتیبان از ژنراتورهای دیزلی دارند که به آنها چند مگاوات می‌دهد که مراکز داده را به اندازه‌ای کار می‌کند که مشکلات شبکه برق را حفظ کنند. هزینه کم و در دسترس بودن توان بالا به این معنی است که این شرکت می‌تواند انرژی تمام مراکز داده را به عنوان منبع برق پیش‌فرض شروع کند: «ما هیجان‌زده هستیم که در مقیاس 50 مگاواتی هستیم و می‌توانیم هزینه‌های برق را به یک سنت در هر کیلووات برسانیم. ساعت شما می توانید به طور کامل نحوه کار مراکز داده را تغییر دهید و واقعاً می توانید پاسخگویی به تغییرات آب و هوا را شروع کنید. تمرکز ما تولید برق کم‌هزینه و بدون کربن است.»

به دلیل محدودیت‌های فیزیکی در نحوه تولید برق، نسل فعلی فناوری این شرکت نمی‌تواند جایگزین تسلا پاوروال و پانل‌های خورشیدی شما شود – اندازه یک ژنراتور تقریباً به اندازه یک کانتینر حمل و نقل است. اما با 50 مگاوات، ژنراتورها می توانند حدود 40000 خانه را تغذیه کنند و با این مقدار نیرو، این فناوری می تواند فرصت های واقعا جالبی را برای شبکه های برق توزیع شده باز کند.

یکی از نوآوری های جالب در راه حل تولید برق هلیون این است که از آب و بخار به عنوان گام های واسطه ای در تولید برق استفاده نمی کند.

در ابتدای کارم، من مدام به روشی که فیوژن را انجام می‌دادیم نگاه می‌کردم و گفتم هی، شما این انرژی زیبا را دارید که تماماً الکتریکی است، از جمله پلاسما. و بعد چه می کنید؟ کرتلی توضیح می دهد که شما آب را می جوشانید، از یک فرآیند قدیمی، کم بازده و سرمایه بر استفاده می کنید. به جای رفتن از طریق آب، این شرکت تصمیم گرفت یک مرحله را رد کند و به جای آن از انرژی القایی استفاده کند. «آیا می توانید کل آن دوران را دور بزنید؟ آیا می‌توانیم معادل دور زدن موتور بنزینی را انجام دهیم و از همان ابتدا به سمت خودروهای برقی برویم؟ و بنابراین این چیزی است که ما روی آن تمرکز کرده‌ایم.»

هدف این شرکت این است که تا سال 2024 بتواند برق بیشتری از آنچه برای راه اندازی راکتور همجوشی لازم است تولید کند، و مدیرعامل اشاره می کند که هدف در این مرحله تولید برق در مقیاس تجاری است.

«تاریخ 2024 ما در این مرحله یک نمایش کلیدی از علم نیست. هدف این است که به دنبال تولید برق نصب شده تجاری باشیم. بازار بزرگی وجود دارد، و ما می‌خواهیم بتوانیم هر چه سریع‌تر آن را در جهان عرضه کنیم.»

با تمرکز بر رسیدن به برق در اسرع وقت، باید بتوانیم روی همجوشی به عنوان بخشی از گفتگوی طبیعی که در مورد تغییرات آب و هوا و تولید برق بدون کربن داریم حساب کنیم. ما واقعاً هیجان‌زده‌ایم که این بودجه را تأمین کرده‌ایم، و مبلغی که جمع‌آوری کردیم باید بتواند ما را به همه جا برساند.»


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا