اجتماعیفرهنگیان و مدارس

واردات ۱۰ میلیون دوز واکسن مخصوص دانش آموزان

کریم همتی در گفتگوی زنده تلویزیونی شبکه یک سیما گفت: مسئولان عالی نظام تاکید کردند واکسن هایی برای کاهش آلام مردم و جلوگیری از شیوع کرونا معرفی شود. هلال احمر به تنهایی تا به امروز بیش از 30 میلیون دوز واکسن وارد کشور کرده است و رئیس جمهور و معاون اول وی در این راستا تلاش زیادی کرده اند.

وی افزود: کمک های خوبی از سوی وزارت امور خارجه و بانک مرکزی انجام شد و سازمان تامین پزشکی هلال احمر در آن زمینه موفق عمل کرد. در مجموع 90 میلیون دوز از این واکسن تا نوامبر وارد کشور می شود.

رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: از آنجایی که در سال تحصیلی جدید در آستانه بازگشایی مدارس هستیم، رئیس جمهور تاکید کرد که واکسیناسیون دانش آموزان را آغاز کنیم و بر این اساس 10 میلیون دوز واکسن برای سنین 12 تا 18 سال انجام شود. معرفی خواهد شد. دانش آموزان نیز در برابر کرونا مصون هستند.

همتی ادامه داد: تمام واکسن هایی که وارد کشور می شود و واکسن های تولید داخل ابتدا مورد تایید وزارت بهداشت است و سپس تزریق انجام می شود. هلال احمر نیز توجه ویژه ای به این موضوع دارد و واکسن هایی را وارد کرده است که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است و پس از آن وزارت بهداشت این واکسن ها را تایید کرده و اثربخشی آن به تعداد زیاد به اثبات رسیده است.وی افزود: بیش از 500 میلیون دوز از این واکسن در چین تزریق شده است که این واکسن باعث کاهش شدید مرگ و میر در چین شده است. هلال احمر از سایتی در پکن واکسن وارد می کند، سایتی در پکن که تاییدیه جهانی دریافت کرده است. واکسن ها با قیمت نرمال جهانی خریداری می شوند و هیچ واسطه ای وجود ندارد و از کارخانه خریداری می شود.

رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: تلاش می شود 180 میلیون دوز واکسن وارد کشور شود تا جامعه از این بیماری به طور کامل مصون بماند. برخی از این واکسن ها نسخه های تقویت کننده هستند و تزریق این واکسن باعث ایمنی بیشتر افراد می شود. با این رویه وعده وزیر بهداشت محقق می شود و تا بهمن ماه 1400 نفر در سراسر کشور واکسینه می شوند.

همتی با اشاره به افزایش نرخ واکسیناسیون در کشور گفت: امروز هلال احمر به طور مستقل 15 مرکز واکسیناسیون ایجاد کرده و در 149 مرکز نیز همکاری در حال انجام است. هلال احمر امروز آمادگی دارد تعداد مراکز واکسیناسیون را به 500 مرکز افزایش دهد.

وی افزود: پس از آغاز به کار دولت سیزدهم، رئیس جمهور با سران چین و روسیه تلفنی گفتگو کرد که منجر به تسریع در روند واردات واکسن شد.نظارت در بالاترین سطح سیستم یکی از مولفه های اصلی بود که واردات واکسن را در چند روز اخیر تسریع کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر در پایان گفت: به مراکز استان ها اعلام شده است با توجه به درخواست وزیر بهداشت از جمعیت هلال احمر آمادگی ایجاد مراکز واکسیناسیون خود را داشته باشند و با دانشگاه ها هماهنگی لازم را انجام دهند. علوم پزشکی به گونه ای که در هر نقطه از کشور ایجاد مراکز واکسیناسیون ضروری است. مراکز واکسیناسیون هلال احمر مجهز بوده و فضای بسیار مناسبی دارد و نیازی به اختصاص هزینه برای نصب آنها نیست. به عنوان مثال روزانه بین 1200 تا 1500 دوز واکسن در مرکز هلال احمر پارس تهران تزریق می شود که در صورت ادامه این روند می تواند بار سنگینی را از دوش وزارت بهداشت بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا