بین المللخاورمیانه

وزیر خارجه قطر: دوحه تلاش می کند تا مذاکرات هسته ای روان سازی گردد

آل ثانی نسبت به شکست احتمالی مذاکرات هسته ای ابراز نگرانی شدید کرده و افزود که خواهان مناقشه هسته ای در خلیج فارس و خاورمیانه نیست.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر اولین رهبر کشورهای جنوب خلیج فارس بود که روز دوشنبه در کاخ سفید با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا دیدار کرد.

وزیر امور خارجه قطر نیز دوشنبه شب به الجزیره گفت که دستیابی به توافق هسته ای برای ما مهم است، زیرا این یک عامل ثبات در منطقه است و از کانال های باز با آمریکا و ایران برای نزدیک کردن دیدگاه ها استفاده خواهیم کرد. با یکدیگر. طرف ایرانی را به اقدام مثبت علیه کشورهای منطقه تشویق کنید.

بن عبدالرحمن در تشریح دیدار شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن گفت که در این دیدار موضوعات مختلفی از جمله «مذاکرات هسته ای با ایران» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بایدن روز دوشنبه به وقت محلی با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در کاخ سفید دیدار کرد و گفت دوحه متحد اصلی واشنگتن در خارج از ناتو خواهد بود.

هشتمین دور مذاکرات تحریم ها از پنجم دی ماه 1400 آغاز شد و پس از نزدیک به 30 روز رایزنی فشرده دیپلماتیک، وارد دوره کوتاه مدت تصمیم گیری سیاسی شده است که تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت. اکنون مذاکرات به مرحله ای رسیده است که آمریکا باید در مورد پذیرش خواسته های مشروع ایران تصمیم گیری کند.

جمهوری اسلامی ایران تاکید می کند؛ هر چه طرف مقابل آمادگی برای رفع تحریم ها جدی تر باشد و اراده جدی برای پذیرش سازوکارهای ایران برای لغو تحریم ها بیشتر باشد، زمان برای دستیابی به توافق نهایی کوتاه تر می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در گفت‌وگو با برخی از خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی، مذاکرات وین در ماه ژانویه را فشرده‌ترین دور مذاکرات برای بازگشت مشترک به اجرای کامل برجام توصیف کرد و گفت: همه می‌دانند که به برجام نزدیک هستند. مرحله نهایی ما به تصمیمات سیاسی نیاز داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا