کار آفرینی و استارتاپ

پاسکال 100 میلیون یورو برای ساخت یک کامپیوتر کوانتومی مبتنی بر اتم خنثی جمع‌آوری می‌کند • TechCrunch

پاسکالیک استارت‌آپ محاسبات کوانتومی مستقر در پاریس، امروز اعلام کرد که مبلغ ۱۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری سری B توسط شرکت سنگاپور جذب کرده است. تماسک. علاوه بر Temasek، سرمایه گذاران فعلی Quantonation، صندوق نوآوری دفاعی، Daphni و Eni Next، و همچنین سرمایه گذاران جدید صندوق شورای نوآوری اروپا (EIC)، Wa’ed Ventures و Bpifrance (از طریق صندوق سرمایه گذاری بزرگ خود) نیز در این دور شرکت کردند. .

چیزی که باعث می شود Pasqal که در اوایل سال 2019 تاسیس شد، در حوزه شلوغ استارتاپ های محاسبات کوانتومی متمایز شود این است که این شرکت روی محاسبات کوانتومی اتم های خنثی شرط بندی می کند. این یک رویکرد نسبتا جدید و بالقوه تغییر دهنده بازی برای ساخت پردازنده های کوانتومی است. به جای یون‌های به دام افتاده (مانند IonQ) یا رایانه‌های کوانتومی ابررسانا (مانند IBM)، پردازنده‌های کوانتومی اتم خنثی از لیزر برای نگه داشتن اتم‌ها با چیزی که اساساً یک موچین نوری است، استفاده می‌کنند.

همانطور که می‌توانید تصور کنید، ساخت فناوری برای نگه داشتن یک اتم – و فقط یک اتم – در این تله چالش‌های خاص خود را ایجاد کرد، اما در حال حاضر اکثراً یک مشکل حل شده است. مزیت اینجا این است که وقتی بتوانید این کار را همزمان با صدها اتم انجام دهید، می‌توانید هم یک ماتریس بسیار متراکم از کیوبیت‌ها ایجاد کنید و هم ماتریس‌هایی که با استفاده از روش‌های هولوگرافیک می‌توانید در فضای سه‌بعدی در صورت نیاز برای یک الگوریتم معین تغییر شکل دهید. و همه اینها در دمای اتاق اتفاق می افتد. این تقریباً باعث می‌شود این ماشین‌ها بیشتر شبیه آرایه‌های دروازه‌ای قابل برنامه‌ریزی میدانی (FPGA) باشند تا پردازنده‌های کوانتومی سنتی‌تر. می توانید مقاله Pasqal را در مورد این فرآیند با جزئیات بیشتر بیابید اینجا و همچنین شایان ذکر است که آلن اسپکت، که برنده جایزه نوبل برای کارش در مورد درهم تنیدگی کوانتومی در سال 2022 شد، یکی از بنیانگذاران پاسکال است.

اعتبار تصویر: پاسکال

همانطور که ژرژ اولیویه ریموند یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل Pasqal به من گفت، این شرکت قبلاً نشان داده است که می تواند بیش از 300 اتم را در یک زمان کنترل کند. او توضیح داد: «داشتن تنها یک اتم در پرتو لیزر و نظارت بر آن و کنترل آن بسیار سخت است. اما هنگامی که به آن دست یافتید، تقریباً به راحتی می توانید آن را مقیاس بندی کنید و می توانید آرایه ها را به هر شکلی که می خواهید ایجاد کنید. وی خاطرنشان کرد که کیوبیت‌ها از نظر زمان همدوسی و وفاداری شبیه کیوبیت‌های مبتنی بر یون هستند، اما این انعطاف‌پذیری و توانایی بسته‌بندی این اتم‌ها در یک آرایه بسیار متراکم، با تنها چند میکرون بین کیوبیت‌ها، می‌تواند این فناوری را ارائه دهد. یک مزیت.

ریموند خاطرنشان کرد که با وجود برخی از این قابلیت‌های اساسی در حال حاضر، تیم در حال کار بر روی ساخت سیستم کنترل کوانتومی است تا بتواند پیاده‌سازی الگوریتم‌های کوانتومی را آغاز کند. و در حالی که استارت‌آپ‌هایی وجود دارند که بر ساخت سخت‌افزار کنترل کوانتومی تمرکز می‌کنند، اما هیچ‌کدام از آنها برای اتم‌های خنثی بهینه‌سازی نشده‌اند، بنابراین شرکت تصمیم گرفت سیستم خود را بسازد.

واضح است که تیم Pasqal نسبت به سیستم خود کاملاً خوشبین است و ریموند معتقد است که این تیم می تواند در سال 2024 “مزیت کسب و کار کوانتومی” را به مشتریان بالقوه خود نشان دهد. او معتقد است که این به سیستمی با 200 تا 300 کیوبیت نیاز دارد.

در این مرحله، اکثر محققان بر این باورند که ما شاهد روند صنعت به سمت یک فناوری واحد برای حل هر الگوریتم نخواهیم بود. در عوض، فناوری‌های کوانتومی مختلف نقاط شیرین خود را برای حل مسائل مختلف پیدا خواهند کرد. برای Pasqal، تیم معتقد است که سیستم آن به ویژه برای مشکلات گراف محور کار خواهد کرد. او توضیح داد: «چالش‌های محاسباتی زیادی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را در قالب یک نمودار مجدداً قاب‌بندی کنید. کاری که می‌توانیم با اتم‌ها انجام دهیم این است که می‌توانیم شکل این نمودار را نشان دهیم و پیچیدگی الگوریتم را در این هندسه جاسازی کنیم. در نهایت، به جای استفاده از هزاران گیت کوانتومی، تنها با پیاده‌سازی چند تا از آن‌ها، می‌توانید الگوریتم خود را اجرا کنید و سپس در برابر خطاها مقاوم هستید.

این شرکت در حال حاضر با شرکت هایی مانند Crédit Agricole CIB، BASF، BMW، Siemens، Airbus، Johnson & Johnson و Thales کار می کند تا به آنها کمک کند بفهمند که فناوری آن کجا می تواند نیازهای تجاری آنها را برطرف کند.

کریستف ژورچاک، شریک مدیریت Quantonation گفت: «ما به این نقطه عطف جدید در توسعه PASQAL که این شرکت را به یک رهبر جهانی تبدیل می‌کند، افتخار می‌کنیم. Quantonation از زمان جدا شدن از موسسه Optique از این شرکت پشتیبانی کرده است. این اولین مقیاس در مجموعه Quantonation است و واقعاً برتری تحقیقات فرانسوی و رقابت اکوسیستم کوانتومی فرانسه را نشان می دهد.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا