فوتبالورزشی

پس از اینکه وینیسیوس جونیور بازیکن رئال مادرید در گریه افتاد، دنیای فوتبال بیمار شرمنده شد | اخبار فوتبال


هرچه جهان اول در مورد نژادپرستی می گوید، هرچند موضع خیرخواهانه آن در مورد نژادپرستی ممکن است باشد، واقعیت امر این است که کمک چندانی نکرده است. نوع آزار نژادی وینیسیوس جونیور، مهاجم برزیلی و رئال مادرید که در چند سال اخیر متحمل شده است، نشان دهنده آن است. باشگاه‌های فوتبال، اتحادیه‌ها، یوفا و فیفا نسبت به این موضوع حساس بوده‌اند و کمپین‌های زیادی را برای آگاهی دادن به هواداران در مورد این موضوع ترتیب داده‌اند، اما متأسفانه پایانی برای آن دیده نمی‌شود.

وینیسیوس جونیور در یک کنفرانس مطبوعاتی اشک می ریخت (AP)

آنچه وینیسیوس جونیور روز دوشنبه قبل از بازی دوستانه بین‌المللی برزیل مقابل اسپانیا در سانتیاگو برنابئو گفت واقعاً دلخراش است و وضعیت متأسفانه فوتبال را منعکس می‌کند. کمتر و کمتر فوتبال بازی می کند و اغلب زمان زیادی طول می کشد تا از یک قسمت وحشتناک نژادپرستی کنار بیاید.

هندوستان تایمز – سریعترین منبع شما برای اخبار فوری! الان بخوان.

تا زمانی که یادش می آید فوتبال گرفتار نژادپرستی است. پله، بزرگترین فوتبالیستی که این بازی تا به امروز تولید کرده است، در طول دوران بازی خود نیز مجبور بود نژادپرستی را تجربه کند. و او مجبور نبود در اروپا بازی کند تا نژادپرستی را تجربه کند. باور نکنید، او در برزیل از آن رنج برد. او ۱۸ سال برای سانتوس فوتبال باشگاهی بازی کرد. در آن زمان، بازی کردن در اروپا مانند دهه های اخیر برای برزیلی ها چندان مد نبود.

کشور آمریکای جنوبی که دارای نژادهای متعددی است که در کنار هم زندگی می کنند تحت حکومت پرتغالی ها قرار داشت که بیش از سه قرن به طول انجامید و واقعاً در اواخر قرن نوزدهم به پایان رسید. در سال‌های اخیر ادعا شده است که نژادپرستی مشکل‌آفرینی در آنجا وجود ندارد که دلیل آن اختلافات زیاد است. عذرخواهان هر چیزی خواهند گفت!

این به هیچ وجه برزیل را تبرئه نمی کند. حقیقت این است که هر چه رنگ پوست تیره‌تر باشد، هر چه فرد به ویژگی‌های صورت آفریقایی نزدیک‌تر باشد، شانس آن‌ها برای قرار گرفتن در معرض نژادپرستی از این نوع یا آن بیشتر است. اگرچه این درست است که امروز احتمالاً در اروپا بسیار بدتر است. در طول مسابقات فوتبال در اروپا، بازیکنان به ویژه آفریقایی و آمریکای لاتین هنوز مورد آزار نژادی قرار می گیرند.

وینیسیوس جونیور به ویژه مورد هدف قرار گرفته است. به نظر می رسد که نژادپرستی سازمان یافته علیه او وجود دارد. تنها در فصل گذشته، ده مورد نژادپرستی علیه او وجود داشت که به سازمان مربوطه گزارش شد. در ماه ژوئن، چهار مرد به دلیل آویزان کردن مجسمه وینیسیوس در نزدیکی زمین تمرین رئال در اوایل سال در ژانویه، جریمه شدند و با محرومیت دو ساله از استادیوم مورد سیلی قرار گرفتند. در ماه مه در والنسیا، سه مرد به دلیل انجام حرکات نژادپرستانه نسبت به این بازیکن جریمه و یک سال محروم شدند.

این وینگر در سال 2018 از فلامنگو به لوس بلانکوس پیوست. پس از اینکه در چند بازی نماینده تیم B آنها بود، در اواخر سال به تیم بزرگسالان ارتقا یافت. او از آن زمان به عقب نگاه نکرده است، و به هر حال، یک موفقیت واقعی بوده است. در میان بسیاری از دستاوردها، این گل او بود که به رئال کمک کرد دو سال پیش لیورپول را در فینال لیگ قهرمانان اروپا شکست دهد. رئال مادرید با 35 عنوان قهرمانی لالیگا و 14 قهرمانی در لیگ قهرمانان/جام اروپا پرافتخارترین باشگاه اسپانیا است. قابل درک است که بازیکنان آنها بیشتر مورد هدف هواداران سایر باشگاه ها قرار گیرند، اما در مورد وینیسیوس آنها آن را به سطح دیگری رسانده اند.

پس از شکست دادن انگلیس در روز شنبه که در آن اندریک کودک شگفت‌انگیز با ضربه وینیسیوس با ضربه ریباند توانست تک گل بازی را به ثمر برساند، سلکائو اکنون به عنوان بخشی از کمپین ضد نژادپرستی تحت شعار “یک پوست” در روز چهارشنبه به مصاف لاروخا می رود. این بار وینیسیوس حتی با رنگ های رئال مادرید بازی نخواهد کرد، بنابراین احتمال توهین به او در طول بازی بیشتر است. خوبی این است که او مقاوم است و گفته است که تسلیم نمی شود تا نژادپرستان در جنگ پیروز نشوند.

وینیسیوس هر کاری که می تواند انجام می دهد، اما مقامات باید برای جلوگیری از نژادپرستی بیشتر تلاش کنند. تقریباً در تمام لیگ های اروپا بیداد می کند. ساموئل اتوئو، روملو لوکاکو، کیلیان امباپه، مارکوس راشفورد و بسیاری دیگر در یک مقطع زمانی قربانی نژادپرستی شده اند – اگر نه در استادیوم، قطعا آنلاین. نمیشه اینجوری تا ابد ادامه پیدا کرد باید تدابیر سخت گیرانه تری برای مقابله با این موضوع اتخاذ شود. بقیه دنیا تماشا می کنند!منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا